נניח שיש לכם בעיה רפואית – אתם מרגישים לא טוב, כואב לכם. אתם הולכים לקופת חולים, נכנסים לרופא – ולא מסוגלים להסביר לו מה הבעיה. לא כי אתם לא יודעים איך – פשוט כי הרופא לא מדבר בשפה שלכם.

זה מה שקורה לאלפי חירשים בישראל בכל פעם שהם נזקקים לשירותי מערכת הבריאות. זה יכול להיות גבר חולה שלא יכול לספר לרופא על הכאבים שהוא סובל מהם, או אישה שיולדת ולא יודעת מה קורה סביבה ומה היא אמורה לעשות.

זה לא עניין של חוסר נעימות. זה הרבה יותר מזה. לפני כמה חודשים הגיעה אישה חירשת לצנתור דחוף. באמצע ההליך שינו את אופי הטיפול והפכו אותו לפולשני יותר – בלי שהסבירו לה, בלי שקיבלו את הסכמתה. לא שאלו אותה בכלל. במקרה אחר, לפני שנתיים, בחורה חירשת איבדה את בן הזוג שלה שחלה בסרטן, אחרי שקיבל טיפול רפואי ללא ידיעת והסכמת המשפחה, שבכלל לא הבינה מה קורה ומה אומרים הרופאים. כן, לפעמים אי ההבנה נגמרת באסון.

ברגע שאין תרגום לשפת הסימנים במהלך טיפול רפואי נוצר נתק בין הרופא לחולה. וכשיש נתק כזה, החולים לא יכולים להיות מעורבים מספיק בטיפול הרפואי הניתן להם. הטיפול הזה נעשה על הגב שלהם, ולעתים קרובות – בלי שיבינו מה נעשה להם. הזכויות הכי בסיסיות של כל חולה פשוט נרמסות.

זה אבסורד. הרי מערכת הבריאות הציבורית היא המקום בו צריך להיות שוויון בין כולם, ושבו הזכויות הבסיסיות של כל אדם מתממשות במלואן. אבל כשהמערכת לא נגישה לחירשים וכבדי שמיעה דוברי שפת הסימנים, הם לא מקבלים את הזכות לשירותי בריאות מלאים ושוויוניים, את הזכות לחופש המידע, את הזכות שיש לכל אדם על גופו.

לא קל להסתדר כשכמעט אף מקום בישראל לא מנגיש את עצמו לדוברי שפת הסימנים - אנשים שזו שפתם הראשונה והעיקרית, לעיתים שפתם היחידה. ודווקא במערכת הבריאות, במקום שאליו מגיעים אנשים ברגעים הקשים ביותר, רגעים של לחץ, מתח, חרדה וכאבים – דווקא אז המערכת לא נמצאת שם בשבילם.

בריאות היא לא פריבילגיה שמגיעה רק לחלק מהאנשים. היא לא מגיעה רק לאנשים שומעים. מדובר בחיים של אנשים. לחירשים וכבדי השמיעה מגיע שיהיה בכל בית חולים מתורגמן לשפת הסימנים – בדיוק כמו שיש לדוברי שפות זרות.

עד שזה לא יקרה, החירשים ימשיכו להיות מופלים לרעה ולהיפגע. המצב הזה בלתי נסבל – ומדינת ישראל חייבת לתקן אותו.

***

בימוי: יעל רפופורט

צילום: רועי ברקוביץ'

עריכה: צופית אמירה

הפקה: ליהי פיין

עורך BOLD ודעות: ניב שטנדל

לעוד סרטוני דעה במדור

יש לכם דעה מעניינת, בווידאו או בטקסט? שלחו לנו: opinions@mako.co.il