שלום, אני ד"ר ריי ביטון, ואני רופאה בבית החולים אסותא באשדוד. אני יודעת שכרגע זה נראה כאילו המצב פחות או יותר בסדר. וזה באמת ככה. אבל רציתי לספר לכם מה עלול לקרות בעוד שבוע או שבועיים. כי אצלנו, בבית החולים, אנחנו מתכוננים למלחמה.

תחשבו על עשרות ואולי מאות אלפי חולים שצריכים להתאשפז. תחשבו על בתי חולים בתפוסה מלאה, ויותר ממלאה. תחשבו על ציוד מיגון שחסר, על צוותים רפואיים שמושבתים בגלל הדבקות. תחשבו על חדר מיון שלא יכול לקבל את כל החולים והפצועים כי אין מקום ואין רופאים. תחשבו על רופאה שצריכה לבחור את החיים של מי היא צריכה להציל. שצריכה לנתק חולה אחד ממכונת ההנשמה כדי לחבר חולה אחר, צעיר יותר, עם סיכוי טוב יותר לשרוד.

אני לא רוצה לבחור את מי להציל, זה לא התפקיד שלי. אני רוצה להציל את כולם.

באיטליה זה כבר קורה- בתי החולים קרסו, ורופאים בוחרים את מי להציל. אנחנו מדברים עם הקולגות שלנו שם ומבינים שהאסון הזה דופק לנו על הדלת. אנחנו יודעים שהרגע הזה הולך ומתקרב, ואנחנו מפחדים ממנו – כי אנחנו יודעים שמערכת הבריאות שלנו פשוט לא תוכל לעמוד בזה. היא פשוט תקרוס.

אבל יש גם בשורה טובה: אפשר למנוע את זה. צריך פשוט להקשיב להנחיות: לשמור על היגיינה, לצמצם מגע כמה שאפשר, לא לארח, לא להתקהל, ובעיקר – לא לצאת מהבית אם אין צורך. אני יודעת שקשה להישאר בבית כל כך הרבה זמן. אני יודעת שזה קשה במיוחד כשיש ילדים. אבל אין ברירה. אנחנו חייבים לעשות את זה כדי למנוע מהמגפה להתפשט. זאת הדרך היחידה שלנו להימנע מאסון.

אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים כדי לטפל בכם. השארנו את המשפחות שלנו מאחור, את הילדים שאין להם מסגרות, והתייצבנו. אנחנו עובדים מסביב לשעון, כמה שצריך. אנחנו גם שמים את עצמנו בסיכון. חסר לנו ציוד מיגון, 2,500 אנשי צוות כבר בבידוד, אבל אנחנו לא מפסיקים.

לטפל בכם זאת האחריות שלנו. אז אנחנו עושים את כל מה שאפשר. אבל אנחנו צריכים שגם אתם תעשו את מה שצריך. תעזרו לנו, כדי שנוכל להמשיך לעזור לכם.

ד"ר ריי ביטון היא יו"ר ארגון המתמחים "מרשם"

**

בימוי: דור אורבוך

צילום: דמיאן צצקין

עריכה: נעמה דעוס

איפור: נטע עקרבי

הפקה: דנה בן ג'ויה

עורך BOLD: ניב שטנדל

לעוד סרטוני דעה במדור

יש לכם דעה מעניינת, בווידאו או בטקסט? שלחו לנו: opinions@mako.co.i