רופא השיניים סותם לי חור בשן בזמן שאני בוהה בטלוויזיה שמעליי. התוכנית מאסטר שף VIP  בעיצומה. אצלי בבית אין טלוויזיה, ויש תוכניות שלעולם לא אצפה בהן – ומאסטר שף היא ללא ספק אחת מהתוכניות האלה. בהרצאה שאנחנו מעבירים "קירות שקופים" יש קטע שאנחנו מקרינים חלק מהתוכנית בה ילד הכין חתיכת פגר, והשופטת מיכל אנסקי טועמת ואומרת לו "הסטייק שלך ורוד ועסיסי, מושלם, מווווושלם". אני באופן אישי בקטע הזה של ההרצאה מסיטה את הראש, זה נראה לי מעוות בצורה שקשה לתאר. אנשים לועסים חלקי גוף של בעל חיים ועוד תחת מעשה ידיו של ילד, במה הוא אשם? חברה חולה.

בינתיים, כשרופא השיניים חופר לי בפה, אני רואה על המרקע איזו משימה, ובמשימה הזו הם אמורים לנחש מה מרכיב את אחת המנות.זה נראה לי כמו חלקי גוף טחונים, אבל גם שי אביבי טועם, ואני מבינה שזה לא. שי מנצח את המשימה ובאפשרותו לבחור איזה מקרר על תכולתו. הוא בוחר מקרר ואז רואים אותו מתראיין ואומר למצלמה: "אני פותח את המקרר ובפנים פרה שחוטה ודג טבוח". ואני, עדיין אצל הרופא שיניים, עם הסאקשיין הזה בפה, ממלמלת "כל הכבוד".

שי אביבי - טל גלבוע
אביבי מסביר בחדשות ערוץ 2 למה הוא לא בישל בשר בתוכנית
איה קרמרמן בוחרת מקרר טבעוני עלוב נורא, ורגע אחרי רואים אותה מוסיפה ביצה לקמח. ממתי משהו שיוצא מתחת של תרנגולת הוא טבעוני? הלוואי שעכשיו, אחרי שזכיתי באח הגדול וצעקתי את האמת בפריים טיים – כולם כבר יודעים מה זה טבעונים ומה זה לא. רמז: ביצה זה לא טבעוני, בשום דרך. וכן, גם מאחורי ביצי חופש יש רצח וסבל. בתעשיית הביצים גורסים במטחנות ענק 15,000 אפרוחים זכרים כל יום, כולאים תרנגולות, מחשמלים את כולן למוות אחרי שנתיים בתנאי טירוף. אז  איך זה יכול להיות טבעוני? איך?!

אחרי שרופא השיניים מסיים איתי, אני חוזרת הביתה ומחפשת לראות מה שי אביבי עשה בתוכנית. שי אביבי מזכיר לי את הזמר מוריסי. אנשים שאני מעריכה. לא מפחדים להגיד הכל. לא חוששים להיות הכי לא פוליטיקלי קורקט, פעילי זכויות בעלי חיים – ובכל זאת, לא טבעונים.

מיכל ליבדינסקי, שי אביבי והילדים (צילום: תומר ושחר צלמים)
אביבי והמשפחה כבר עשו את אתגר 22, אז איך אפשר לחזור אחורה? | צילום: תומר ושחר צלמים
עוד בימים שאני בעצמי הייתי טוחנת המבורגרים, שי אביבי כבר היה שותף להפגנות מול מכון וייצמן נגד ניסויים בבעלי חיים. הוא היה מתנגד נחרץ לחוות מזור, פעיל נגד פיטום אווזים, ואפילו יש לי תמונה לידו באחת ההפגנות האלה. אני מחפשת את השם שלו בגוגל ורואה שבזמן שאני הייתי כלואה בבית הכי מצולם בארץ, שי ומשפחתו התחילו את "אתגר 22" של אנונימוס, הפרוייקט הכי מבורך היום בעולם הטבעונות. תזונאיות קליניות, טבעונים ותיקים, אימהות טבעוניות, ספורטאים טבעונים, תפריטים, מסעדות, הכל, הכל רק כדי שתעברו לאכול מוסרי, בריא ואקולוגי. זה היה טור מהמם ורגיש, שסיפר על שחרור בעלי החיים מהצלחת. לרגע הייתי ממש שמחה. התוכנית הזאת של מאסטר שף צולמה מזמן, ויש מצב שהוא כבר טבעוני. האמת, לא יכול להיות שלא. הרי הוא כבר יודע הכל - מה משמעות אכילת חלב ומוצריו, מה האמת מאחורי קרטון הביצים בסופר - ואז אני רואה את שי אביבי בכבודו ובעצמו בראיון מצולם לחדשות ערוץ 2, מספר שהוא חוטא מדי פעם באכילת חיות. צודק, זה אכן חטא. אבל הוא מסביר שהוא לא הסכים לבשל חיות בטלוויזיה כדי לא לעודד את צריכת הסבל שלהן.

אכזבה.

אנשים שהם אוכלי כל לעיתים קלים יותר בהתקדמות שלהם לעבר חיים מוסריים יותר. מה עושים עם אלה שיודעים הכל והם כאלה עצלנים, גרגרנים ותאוותניים?

אז כן, אפשר להגיד שזה עדיף מכלום, אבל עבור אותה הפרה ששואבים לה את הצורה, שהעגל שלה נחטף ממנה – זה לא משנה שזה עדיף מכלום. עבור התרנגול ששי אביבי אוכל מפעם לפעם זה בטוח לא משנה יותר מדי.

די כבר לוויתור העצמי הזה כשלא אנחנו משלמים את המחיר.
די.
די לקדם סבל.
הגיע העת באופן חד משמעי לתוכנית בישול מעניינת ובריאה. הגיעה השעה לתוכנית בישול טבעונית!