איציק שמולי מלהיב את ההמונים בהפגנה (צילום: חדשות 2)
האם מכאן יקום כלב השמירה של החברה הישראלית? | צילום: חדשות 2

כעת, לאחר מפגן המחאה הגדול בישראל אי פעם, כולם שואלים במילים אלו ואחרות: "מה הלאה?". איזו צורה ילבש המאבק החברתי? באילו אסטרטגיות יבחרו מוביליו לממש את ערכיו, צדק חברתי ומדינת רווחה?

אז נפתח בתשובה "הנכונה" והצנועה: אף אחד מאיתנו לא יודע. מי שהעז לנחש לאן תגאה ההתקוממות בבוקר ה-14.7 או כמה אנשים יפקדו את העצרות ב-6.8, צריך לחפש את פרנסתו באגף הבאבות והקדושים. חשוב לומר את המובן מאליו, כי מתוך חוסר הידיעה יכולה לצמוח הקשבה אמיתית ותשובה עמוקה. ובכל זאת, מה יכול לצמוח, עם מעבר הפוקוס מהמאהלים, אל היעדים שהם מנסים להשיג? המון. המרחב נפתח, ורבים מהחלומות והחזיונות שלנו יכולים להתממש.

אפשרות קורצת היא צמיחתה של תנועה/ רשת/ חזית אזרחית, שתהיה "כלב השמירה" של סדר היום החדש. ממש כמו בצרפת, שם ברית של סטודנטים וארגוני עובדים משתקת את המדינה ברגעי מאבק אסטרטגיים, כך גם החזית, בהתאמה למימדים הישראלים, תוכל לקדם או לבלום מהלכים חברתיים-כלכליים משמעותיים בעתיד. בחזית הזו יהיו מספיק מרכיבים מאורגנים וגמישים על מנת שלא לחנוק את הבעירה הגדולה, אבל מצד שני לא לפזר אותה בלא יכולת להתארגן ולמקד את כוחה מול מאמצים נקודתיים. בחזית הזו יהיו חברים ארגוני הסטודנטים, הארגונים החברתיים והתאים האקטיביסטיים המקומיים שהתגבשו וחושלו בקיץ 2011.

צדק חברתי – סיקור מיוחד: כל החדשות, כל התמונות, כל הדעות

נגעת נסעת

מה לגבי עשייה מפלגתית? יתכן שתצמח מפלגת "אוהל" כזו או אחרת, עם נגיעה אותנטית יותר או פחות לשטח. אם כן ואם לא, סביר שהמפלגות כולן ינסו לנכס את כוחות המחאה לצידן בעזרת שיבוץ כמה מגיבורי המחאה ברשימות וניסוח מצע ידידותי יותר למשתמש החברתי. כל זה יכול להתברר כדבר חיובי, אבל רק אם משתתפות ומשתתפי המחאה יתפקדו באופן מסיבי למפלגות ויפעלו להעלאת שיעור ההצבעה בבחירות למעלה משמונים אחוזים.

צעד נוסף הוא תרגום הערבות ההדדית לחיי היומיום שלנו - גילויי סולידריות ועמידה מול עוולות ברמה המשפחתית, הקהילתית, המקומית והארצית. אם נתעניין בשלומו ובזכויתיו של המאבטח המשרת אותנו בכניסה למקום העבודה, הקופאיות, המורות והשוטרים. אם ניאבק על זכויותינו וזכויות אחרים מול עושק חסר תוחלת, גזענות ואפליה, מכל סוג, כי אז נוכל ללבות ולהותיר את אש המאבק על כנה.

ולסיום, אזהרה לקרוב למיליון "משתמשים ייחודיים" שהשתתפו באינספור פעולות המחאה בחודשיים האחרונים: במהפכה, כמו בשחמט, "נגעת-נסעת". נכנסתם למאבק, הצבעתם ברגליים, וכעת אתם מחויבים למימוש ההשקעה. השלב הבא של בניית סדר היום החברתי-כלכלי לישראל לא יקרה בלעדיכם.

>> לטור הקודם שלי: רשתות השיווק מפחדות מאיתנו
>> גם מול התקשורת - הכוח עבר אלינו