בנימין נתניהו - ומחאת ההמונים על מחירי הדיור (צילום: חדשות 2)
תנו לו את האופציה - להשתפר או להתפטר | צילום: חדשות 2

אין ספק שהמחאה החברתית הגדולה בהיסטוריה של ישראל היא התחלה מעולה לשינוי אמיתי, אבל לעתים נראה כאילו קבוצות מתוך הגרעין הקשה של המחאה שינו את חוקי המשחק ולא הודיעו לנו. זה כבר לא נוגע לחיים בכבוד, אלא בניסיון להפיל את הממשלה ולגרור את ראשיה לכיכר העיר. עד ההפגנה הגדולה במוצ"ש חשבתי שזו מטרה ראויה, אבל היום אני מבין שלטובת המאבק צריך לתת לנתניהו את האופציה - להשתפר או להתפטר. ההדחה חייבת להיות האמצעי ולא המטרה. אחרת נגמור כמו מצרים - נחושים, זועמים ומבולבלים.

אין לי שום אהדה לנתניהו. הוא כשל כשר אוצר (הוא זה שהניע את המהלכים שהובילו אותנו למדיניות החזירית שרובנו מתעוררים ממנה כיום) וכשל עוד יותר כראש ממשלה. מכל ראשי ממשלות הגרועים בישראל, הוא הגרוע מכולם - בגישה שלו, בחוסר ההחלטיות שלו, בלחץ שלו ובמינויים ההזויים שהוא עושה ממניעים קואליציוניים, שרק פוגעים במדינה ואזרחיה (עיין ערך ליברמן שר החוץ). אבל בנקודה הזו בזמן ובמאבק, פיטוריו לא יביאו לשיפור. הם רק ייצרו אופוריה מוקדמת, שתאדה את המאבק הזה. והרי מי מסוגל להחליף אותו היום? עוד פוליטיקאי כושל, שינצל את המצב וינחית אותנו בתור ערימת החרא הריחנית שנקראת מעמד הביניים.

צדק חברתי – סיקור מיוחד: כל החדשות, כל התמונות, כל הדעות

השינוי לא צריך להתקיים במסדרונות הכוח אלא בתודעה - ראש הממשלה הבא חייב להיות קשוב, ובעיקר מבין. מישהו שמסוגל לאכול מהפכניות צעירות כמו דפני ליף, שאפילו לא מבינה כמה היא חשובה. מישהו שלא רואה במשרה היוקרתית והחשובה מקפצה לעושר עתידי ויוקרה, אלא שליחות. לצערי, כרגע אין אחד כזה במלאי. אולי הרפורמה באוטובוסים תביא אותו בטעות לירושלים.

לכן זה הזמן להתחזק. עלינו להמשיך לגייס תומכים לתנועה החברתית הגדולה ביותר שידעה המדינה הזו, לדאוג לקירוב לבבות שמגיע סוף סוף מלמטה, מהאנשים שהסירו את משקפי החד-ממד שהממשלה הרכיבה עליהם וגילו אחד את השני. אני מציע לכולם לשנס מותניים, לקחת אוויר ולהתכונן לשיא שעוד לפנינו.

מה כן צריך לעשות?

יש מאיפה להביא כסף - עובדה שמחלקים כל כך הרבה ממנו בחוסר אחריות. מצידי שיביאו את סופר נני ואלון גל שיחזיקו לשטייניץ את היד. צריך להפסיק את הבושה של חוק ההסדרים ולפתוח את התקציב לדיון ציבורי.

צריך לקחת אחריות על פשיטת הרגל של האנשים העובדים. מי שעובד - שלא יממן את מי שלא עובד, עד שאין לו מספיק בשביל להתקיים.

צריך לבטל את חוק הוד"לים, שגוזל מהציבור את הזכות לערער על תכניות בנייה של טייקונים וכרישי נדל"ן, שלבטח יעשו הכל כדי להרוויח עוד כסף על חשבוננו ועל חשבון הסביבה. מי שקונה דירה בשביל לגור בה צריך לשלם פחות ממי שקונה דירה להשקעה, או לילדיו שטרם נולדו, או ליום שיחליט לעלות לישראל, ורק מחכה לראות מה ייסגר עם אחמדינג'אד.

צריך לדאוג לתשתית ראויה בכבישים למי שמתעקש לנסוע ברכב פרטי, אבל יותר מזה צריך לפתח מערכת תחבורה ציבורית יעילה שתאפשר לכל אחד להגיע מתי שהוא רוצה, לאן שהוא רוצה, במחיר סביר ובמינימום נוחות (כן, גם לנכים, זקנים ועיוורים מגיע להגיע ממקום למקום). זה לא ברור שתחבורה ציבורית יעילה תחסוך כסף, זיהום, זמן וחיים?

צריך לתת חינוך טוב יותר בחינם לילדים על ידי השקעה במורים חכמים. הגיע הזמן שנגיד את זה ברי"ש גלי - יש בישראל מורים סתומים, שהיתרון היחיד שלהם על התלמידים הוא שהם חייבים לקרוא את חומר הלימוד כדי לגמור את החודש.

צריך להפסיק לתמוך בתעשיות נצלניות מעבר לקו הירוק ולתת תעסוקה לישראלים בתוך ישראל. צריך להפסיק לשלוח חיילים למות במחסומים מול קרוואנים באמצע שום מקום. צריך להפסיק לאכוף חוקים מיותרים, ולהשקיע בשוטרים איכותיים יותר עם אמצעים מתקדמים ואכיפה הוגנת.

צריך להחזיר את הכבוד לאזרחים המוחלשים ולניצולי השואה, לנכי צה"ל ולסובלים מהפרעות דחק.

צריך לפקח על השוק "החופשי", שכולא את רובנו, ולקחת בחזרה את מה ששייך לנו. הפרטה לא אחראית פוגעת בזהות המדינה ובביטחונה. הרי מהי הפרטה אם לא הפקעת הריבוניות של מדינת ישראל?

אבל בעיקר צריך לתת לנתניהו להתפתל בניסיונות לצאת מהברוך הזה, ולנצל את הזמן כדי להמשיך לצבור תאוצה ותמיכה ערכית מכל שדרות העם. אין מה לפחד מנתניהו. את האוהלים לא יקפלו בהסכם אלא במהפך תודעתי ומעשים - והוא פשוט לא מסוגל לזה. תנו לנערי האוצר לנסות לרצות אתכם עם כל מיני הסכמים ארוכי טווח וקצרי מעוף ותמשיכו להיות צודקים. כי השינוי כבר כאן, צריך רק לתת לילד הזה קצת לזחול לפני שהוא רץ לכנסת.

>> הטור הקודם שלי: א' אוהל, ב' זה בית, ז' זה מה שאנחנו מקבלים
>> האם נתניהו עלול לפתוח מלחמה כדי להשקיט את המחאה