ניצן הורוביץ, עיתונאי לשעבר וחבר הכנסת מטעם מרצ בהווה, ידבר איתכם מדי שבוע בצורה ישירה, בלי עריכה ובלי צנזורה: "אם חשבתם שחברי הכנסת שם בירושלים מנותקים, זו ההזדמנות לדבר איתכם בגובה העיניים".

בפוסט הראשון מתמקד ניצן "במאבק על צביונה של ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית - מדינה ציונית ממלכתית וחופשית. זה התחיל במאבק בסוגיית הגיור - הניסיון הזה מצד ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו להעביר בכנסת חוק שנותן את המונופול בנושא לרבנות האורתודוקסית, ומדיר חלקים שלמים של העם היהודי. צריך לזכור שרוב העם היהודי הוא לא אורתודוקסי ולא חרדי, רוב היהודים בארצות הברית הם רפורמים וקונסרבטיבים וחילונים. הניסיון הזה להדיר אותם ולתת מונופול על הגיור, על הנישואים, על תחום האישות ועל המרחב הציבורי במדינה, לקבוצה אחת בעם היהודי הוא דבר שקורע את העם לגזרים וזו סכנה קיומית לעם היהודי, למדינת ישראל ולציונות. אנחנו כציונים שרוצים מדינה יהודית דמוקרטית חייבים ללחום בסיפור הזה.

"אותו דבר חל גם על על לימודי הליבה במערכת החינוך. הגשתי הצעה לסדר בעניין הזה שנידונה במליאת הכנסת. לא יכול להיות ששליש או יותר מהילדים במדינת ישראל יגמרו בית ספר בלי ללמוד בכלל מתמטיקה, אנגלית, אזרחות, היסטוריה, ספרות. איזה דור יגדל לנו כאן? שליש מהילדים בכיתות הנמוכות ביסודי לא מקבלים את הבסיס שיאפשר להם להיות אזרחים מתפקדים ועובדים במדינה דמוקרטית ומודרנית ובזה גם צריך להילחם". ניצן מדגיש כי יש צורך ב"החלטה מאוד ברורה לתת העדפה לחינוך הממלכתי - החינוך של המדינה על פני חינוך סקטוריאלי פרטי - וזה הקרב הגדול".

נושא נוסף שניצן התייחס אליו היה הקרב על הכותל: באמצע ביולי הייתה תקרית קשה ומאוד מצערת שקבוצת נשים שהחזיקה ספר תורה ברחבת הכותל נעצרה בכוח ונלקחה משם על ידי המשטרה. "זה לא דבר שצריך להיות בישראל של 2010. הכותל שייך לכולם וזה מקום שחייב להיות פתוח לכולם - לגברים, לנשים, לחרדים ואורתודוקסים, לרפורמים ולחילונים. זה מקום שיש לו גם משמעות לאומית והיסטורית לנו כישראלים, ולא רק משמעות דתית. הניסיון הזה לכפות סדר יום אורתודוקסי ולהוציא מרחבת הכותל כל מי שלא מסתדר עם פסיקות הרבנים החרדים זה דבר שאנחנו לא נרשה שיקרה".

הנושא האחרון בפוסט הראשון הוא איסור אפליית תלמידים במערכת החינוך: "בחודשים האחרונים, גם לנוכח פרשת אפלית התלמידות הספרדיות בעמנואל וגם על רקע אפליית התלמידים האתיופים בפתח תקוה, יזמתי הצעת חוק לפיה בית ספר שיפלה תלמידים לא יקבל כסף מהמדינה. אנחנו כמשלמי מיסים, כאזרחים ישראלים, אסור לנו לממן מערכות חינוך ובתי ספר שמפלים תלמידים. תחשבו על זה, תלמיד שמסולק מבית הספר בגלל צבע העור שלו או בגלל שהשערות שלו כהות מדי, נושא איתו צלקת וטראומה לכל החיים. אסור שתהיה גזענות במערכת החינוך, והגזענות קיימת לא רק בחינוך החרדי אלא גם בחינוך הממלכתי. ההפקרות הזאת חייבת להיפסק".

לסיום קורא ניצן לכל הגולשים: "תתעוררו, תציעו, תגיבו, תעירו - רק אל תשארו אדישים".

>> ובינתיים, בצד השני של המפה הפוליטית - הבלוג של דניאלה וייס
>> בואו להכיר את נבחרת הבלוגים שלנו