גלעד שליט מדבר עם משפחתו (צילום: דובר צה"ל)
מתי בפעם האחרונה ראיתם סלב ישראלי עם בגד מעזה? | צילום: דובר צה"ל

על פי כמות הסטטוסים בפייסבוק ועל פי האתר הזה, החולצה שלבש גלעד שליט כששוחרר מהשבי הפכה ללהיט בעזה. שעות לאחר שחרור שליט כתבתי בטוויטר שהחולצה הזאת, שהזכירה לי את הסכמי השלום של שנות השמונים ואווירת ההערצה ההדדית בין יהודים וערבים, היא הדבר הכי חיובי שיצא מהעסקת שליט. בניגוד למדים שהפכו את שליט לאנורקס, החולצה המכופתרת המשובצת בעלת החלק העליון שיכול היה להיות מיוצר במפעל פולגת, התאימה לגלעד בול ועשתה אותו לגבר, ולא לטוראי גמלוני.

היא ניתנה לו כמין מתנת פרידה מוזרה מהחמאס. חשוב לציין שהיא לא יוצרה על ידי החמאס, כך שאין מה לשנוא אותה. היא נמכרת בעזה ברחוב לכל דורש (ועכשיו במחיר גבוה יותר עקב העסקה). קשה לי לזכור סלב ישראלי שצולם לאחרונה עם פריט אופנה שהגיע ממדינות ערב או מהשטחים.

מספר ישראלים כתבו בערבית על הקיר של עמוד חולצת שליט בפייסבוק. אייל דץ (שכותב בטיים אאוט תל אביב) שאל אם יש שם מישהו שיכול לשלוח את החולצה לתל אביב והוסיף בערבית: "אל תפחדו, אינני משירותי הביטחון [הישראלים] ... יהודים וערבים אינם רוצים להיות אויבים, הם רוצים להתלבש בסטייל ... השלום מתחיל בשרוול". אחרים ניצלו את העמוד להתנגח ולקלל את החמאס.

אין תמונה
רק תבחרו מידה וצבע (ותסעו לעזה)

כרגע די קשה להגיע לחולצה הספציפית הזאת בגוגל. כשמחפשים "קניית חולצת שליט" בעברית או אנגלית מגיעים למרבה הצער לחולצות מטה המאבק, למרות שאינן רלוונטיות כבר. גם ב-eBay אין לחולצה זכר. הצלחתי למצוא תמונה שלה במספר צבעים ומידות, כפי שהיא מופיעה על המדפים בחנויות לבגדי גברים בעזה סיטי. על פי השמועות מחירה נע בין 50 ל-60 ש"ח. המטבע מעבר לקו הירוק הוא עדיין שקל חדש. יש סיכוי שגם אם מחמוד עבאס יקים מדינה עם לירה פלשתינית, השטחים תחת שליטת חמאס ימשיכו להשתמש בשקל, עקב התנגדות חמאס לכל מה שקשור לפתח. במילים אחרות, כרגע אין צורך לחשב עמלות המרה בקניית בגדים עזתיים.

וידוי אישי לסיום: חלמתי שכל 1000 האסירים ששוחררו בעסקה מקבלים חולצה דומה לחולצת שליט עם חזרתם לעזה, ושהסכם שלום נחתם בין ביבי ואיסמעיל הניה כאשר שניהם לובשים את אותה חולצה ומדברים זה עם זה בטלפון, כמו ששליט דיבר עם משפחתו כשלבש את החולצה.

ללבוש את חולצת גלעד - מחווה יפה או חוסר טעם? תנו לנו בטוקבקים

>> הטור הקודם שלי: אלין לוי וליהיא גרינר דורשות צדק חברתי
>> עמוד התומכים של נמרוד קמר