תמונת השער שמסעירה את ארה"ב (צילום: newsweek)
יש מה ללמוד מהצעד האמיץ שלו. ברק אובמה | צילום: newsweek

נתניהו ומופז הוכיחו לנו בשבוע שעבר שזוגיות זה עניין של פרספקטיבה ופרשנות. הם ניסו לשכנע את הציבור כי בתוך מערכת יחסים פוליטית, אמינות ונאמנות לתפישת עולם או לדרך הם לאו דווקא קריטריונים לשיתוף פעולה. אבל הם לא היחידים שהציגו בפנינו סוג שונה של זוגיות: פוליטיקאי אחר, שאמנם נמצא מעבר לים, הביע תמיכה בלתי מסויגת בזוגיות שונה. זוגיות, שבניגוד לזו של נתניהו ומופז, מבוססת על אהבה, נתינה, ערכים וחוויות משותפות – זוגיות גאה.

לצערנו, הזוגיות כפי שהציגו אותה מופז ונתניהו היא לגיטימית בישראל, היא חוקית ולא צריך לקיים אותה בהיחבא. עם זאת, הזוגיות נוסח אובמה היא לא חוקית. היא דורשת מהמבקשים להתחתן על פי דרכם לנסוע למדינות רחוקות על מנת לממש את הזכות הכל כך בסיסית לאהוב. אבל ייתכן שמנישואים שנוצרו בחטא נוכל גם אנחנו לזכות בזוגיות בונה וחיובית.

אחד היעדים המרכזיים של הממשלה הנוכחית, כפי שהגדירו אותה מופז ונתניהו, הוא עידכון הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה בישראל. ברצונם להגדיר מחדש את מערך החובות של אזרחי ישראל באופן שיהיה עדכני לעידן בו אנו חיים. אין ספק שזוהי בשורה: מנהיגי המדינה הצהירו שהגיע הזמן לנתק את מערך קבלת ההחלטות בישראל ממחויבות פסולה לשותפיהם הקואליציוניים, החרדים. אבל הבשורה הזו, באם באמת תצא לפועל, היא חלקית בלבד – אין אפשרות לדבר על שיוויון חובות ללא שיח הזכויות הקשור בהם.

ידוע שאזרחי ישראל משעובדים לממסד החרדי בעניין החובות: השירות בצבא, מימון המוסדות החינוכיים שלא מלמדים מתמטיקה, אנגלית ואזרחות ועוד. אבל אנחנו גם משעובדים לתפיסה החרדית במקומות הכי אישיים בחיינו. אנחנו מחויבים להינשא – וחמור מכך, להתגרש – בבתי הדין הרבניים השובינסטיים, מאות אלפים מאיתנו אינם רשאים להקים משפחה בישראל כלל, ואנחנו נאלצים להיקבר במסגרת מערכות הקומבינה והשחיתות של החברה קדישא.

אדוני ראש הממשלה, כבוד השר מופז: ביקשתם מאיתנו שלא נשפוט אתכם במילים אלא במעשים, וכך נעשה. קואליציה רחבה כשלכם לא יכולה להרשות לעצמה שינויים קוסמטיים, ואסור שחתונת החטא שלכם תהיה עקרה, היא חייבת לעשות מהפכה אמיתית במערך הזכויות והחובות של אזרחי ישראל. הממשלה הנוכחית היא ממשלה שלא תלויה בטוב ליבו של אף שותף. היא ממשלה שיכולה, אם רק תרצה, לעשות מהפכות ושינויים שיעשו את ישראל בית לכל אזרחיה, ותוכיח לנו כי לא רק הפחד מוועידת הליכוד או מקריסתה של קדימה עמדו לנגד עיניכם כשבחרתם לשתף פעולה.

לכן, הבקשה היחידה שלי מכם היא זו: תהיו קצת אובמה. אל תמתינו שוב לבג"ץ שיכריח אתכם להשוות את מערך הזכויות של כלל אזרחי ישראל. תהיו הראשונים לזהות לא רק אסונות אלא גם הזדמנויות, כי בפניכם עומדת הזדמנות ענק, הזדמנות להשוות לא רק את מערך החובות אותם אנו נוטלים בגאווה ובאהבה, אלא גם את הזכויות הבסיסיות הקיימות בכל מדינה מתוקנת, ובראשן הזכות לאהבה ולמשפחה על פי דרכנו ותפיסת עולמנו.

מיקי גיצין הוא מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, הפועלת לעידכון הסטטוס קוו בישראל

>> הטור הקודם שלי: יו"ר הוועד למעמד האישה נלחמת בנשים?
>> עוד אונס, עוד רצח: אלימות בישראל היא כבר לא דבר חריג, היא הנורמה