אין תמונה
המודעה המקורית

אי אפשר לפספס בכל פינה וקרן רחוב את ברכת חג העצמאות של בנק הפועלים, בה רואים את ארז טל ועלמה זק אוחזים בגאווה את דגל ישראל. אלא אם כן כמובן אתם גרים בבני ברק או באזורים מסוימים בירושלים - במקומות אלה חושבים שראוי יותר להציג את ארז טל ליד גמד מצויר, או פשוט לרסס את פרצופה של הגברת זק בשחור.

המנהיגות החרדית מבקשת באופן מופגן להזכיר לנו כי מקומה של האישה הוא בבית ולא במרחב הציבורי. מבחינתם אסור בתכלית האיסור להציג נשים לציבור, כי הן מהוות איום של ממש על האופי של הרחוב. הם רואים בחשיפה ציבורית של נשים כפסולה, ולא משנה אם מדובר בדוגמנית עירומה או בעלמה זק בלבוש צנוע.

אין תמונה
ילדים, לאן נעלמה עלמה זק?

ושוב עולה השאלה: מה אכפת לנו בעצם? שיעשו מה שהם רוצים בביתם. הרי בני ברק היא ללא ספק עיר חרדית, והנורמות התרבותיות והחברתיות הדומיננטיות בה הן אלה של החברה החרדית. אבל אכפת לנו, כי בעינינו נשים שוות לגברים. התפיסה המעוותת שמציגים העסקנים החרדים, כאילו האישה היא אובייקט מיני ותו לא, היא פסולה ברמה הנורמטיבית, ועלינו לצעוק ולהיאבק נגדה. הדרת נשים מהרחוב משמעותה הדרת נשים בכלל. אם נשים לא יכולות להופיע בציבור הן לכאורה לא ראויות ולא יכולות להנהיג, הן לא יכולות לקחת תפקידי מפתח בחברה ובפוליטיקה.

התפיסה כאילו החברה החרדית היא חברה בדלנית, שגויה. כולנו מודעים לדומיננטיות של הפוליטקיאים החרדים בציבוריות הישראלית. אם היום הם מבקשים להוריד את עלמה זק מרחובות העיר, מחר הם יבקשו לוותר על מנהיגות נשית והשפעה נשית בנקודות הכרעה. והרי לא מדובר בתופעה חד פעמית - אפשר להיזכר כיצד הוסרה ציפי לבני ממודעות בחירות, וכיצד מרוססות תמונות של נשים חדשות לבקרים בערים רבות במדינה.

אז מה יש ליו"ר בנק הפועלים שרי אריסון להגיד על זה? ואיפה ציפי לבני, שגרפה קולות של אלפי נשים בבחירות האחרונות? התשובה זהה - הן כולן שותקות. למה? כי זה לא משתלם פוליטית או כלכלית לגעת בנושא. גם הנשים החזקות של החברה הישראלית מעדיפות להוריד את הראש ולבלוע את הגלולה המרה, רק כדי לא להסתכסך עם הפוליטיקאים או הצרכנים החרדים.

אבל על השתיקה של היום הן עלולות מחר לשלם את המחיר. כעת אריסון מסירה את עלמה זק מרחובות בני ברק, ותגיע העת בה היא תצטרך לוותר על מקומה כי עסקן חרדי זה או אחר לא יאהב את העובדה שבראשות הבנק החזק במדינה עומדת אישה. מי יודע, אולי בעת הרכבת הממשלה הבאה, החרדים לא יתמכו במועמדות של ציפי לבני או שלי יחימוביץ' ויצביעו בעד גמד מצויר.

ותודה ל"חדר 404" על המידע

>> הטור הקודם שלי: שערוריית הגיורים הצבאיים
>> ניצן הורוביץ: אפילו חרדיות מבקשות שאבטל את ההפרדה באוטובוסים