יורם קניוק (תמונת AVI: mako)
להחלטה עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת. יורם קניוק | תמונת AVI: mako

בערב ראש השנה נפל דבר בישראל - בית המשפט המחוזי בתל אביב הותיר לנו להיות חופשיים בארצנו. עצוב כפי שזה נשמע, הדרך היחידה להיות אדם חופשי במדינת העם היהודי היא להתנתק מהדת היהודית. בית המשפט אישר לסופר יורם קניוק, האיש שסיפור חייו הוא במובנים רבים הסיפור הישראלי, להירשם ברישום האוכלוסין באופן בו רשום נכדו: "חסר דת". לוחם מלחמת השחרור, שהפך להיות אחד מהסופרים המשפיעים ביותר על התרבות העברית, נדרש לנתק עצמו מהדת היהודית, במטרה להוכיח לכולנו כיצד המדינה מנתקת את עצמה מטובי בניה, כאשר היא מפקידה את הגדרת היהדות בידי קבוצה קטנה וקיצונית.

שנים ארוכות גובה המונופול האורתודוכסי על הגדרת היהדות מחיר כבד מהחברה הישראלית. הוא מכריח אותנו להינשא נגד צו מצפוננו, הוא מותיר חלקים מהאוכלוסייה קבורים מחוץ לגדר, הוא מנתק אותנו מיהדות העולם, הוא כופה עלינו שבת משתקת ובעיקר מרחיב את השסע בין חלקים שונים של החברה הישראלית. כל זאת על מנת לשמר קואליציה פוליטית המתנכרת לרצון הציבור, אשר כ-80% ממנו מביע חוסר אמון במדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה, כפי שנחשף רק בראש השנה האחרון בסקר של מכון סמית' ועמותת חדו"ש.

המעשה של קניוק היה מעשה הצהרתי בעיקרו. הוא ביקש להביע אי אמון באופן בו המדינה מגדירה את יהדותם של אזרחיה. להבנתו, כמו גם להבנתם של אזרחים ישראלים רבים, לא יתכן כי נכדו הישראלי, שנולד בארץ והוא בן לאם ישראלית, לא יהיה אזרח שווה זכויות במדינתו, בשל העובדה שסבתו היא ממשפחה נוצרית. אבל אסור לטעות. למעשהו של קניוק ולהכרעת בית המשפט עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על מדינת ישראל ואזרחיה, ועדיף לה, למדינה, לבחון מחדש - והפעם ברצינות - את הרומן החוטא שלה עם הזרם האורתודוכסי הקיצוני.

האם זה ישפיע על הנישואים בישראל?

כבר היום מאות ישראלים וישראליות החלו לברר כיצד הם יכולים ללכת בעקבותיו של קניוק ולהתנתק מההגדרה המצמצמת של מדינת ישראל את זהותם היהודית. חלק מאותם אנשים הגדירו עצמם אתיאיסטים, אבל רובם הגורף פשוט מאסו בעובדה שהממסד הרבני והפוליטיקאים החרדים שולטים באורחות חייהם ומונעים מהם לחיות על פי תפיסת עולמם. מעבר לכך, זוגות רבים פנו אלינו ב"ישראל חופשית" כדי לברר אם יוכלו לנצל את החלטת בית המשפט על מנת לבוא בברית הזוגיות. הם מקווים לנצל בכך את החוק של "ישראל ביתנו", המאפשר לזוגות ששניהם מוגדרים "חסרי דת" לבוא בברית הזוגיות ולהתחתן פה בארץ - במדינתם - במקום לנסוע לחו"ל.

אלא שאותם זוגות יתאכזבו לגלות כי הדרך אל האושר עוד ארוכה. גם את המפתחות לרישום הזוגיות הפקידה המדינה בידי הרבנות. היא (ולא משרד הפנים) זו שקובעת לא רק מיהו יהודי, אלא גם מי אינו יהודי.

בית המשפט ואזרחי ישראל הכריעו נגד אטימות המדינה בנושאי דת ומדינה. כמו במאבק החברתי שהחל בקיץ הזה, גם בתחום הדת והמדינה הישראלים החליטו לא לשתוק עוד, אלא לדרוש את זכותם הבסיסית לחיות על פי דרכם ואמונתם. עכשיו השאלה היחידה העומדת על הפרק היא מה יבוא קודם: שינוי של ממש או המחאה הגדולה הבאה.

>> הטור הקודם שלי: נתניהו לא יכול להוביל שינוי כלכלי בישראל
>> "לא רוצה להיות יהודי? לא צריך!"