בקרוב: תל אופן בכל גוש דן (צילום: חדשות 2)
יום כיפור ממילא הפך לחגיגת האופניים | צילום: חדשות 2

אני, ביום כיפור הקרוב, כמו בכל יום כיפור, מתכוון לצום. ולמרות שאני משתמש קבוע של מערכת "תל אופן", אין לי שום כוונה לעשות בה שימוש ביום הזה. חברים שלי, בניגוד אליי, ירכבו על אופניים ברחובות תל-אביב ויצפו בסרטים שייערמו במיוחד לכבוד יום הכיפורים.

יום הכיפורים הוא יום מיוחד בישראל. החברה הישראלית, דתיים וחילוניים, הצליחה לעצב יחד יום שמשמר מרחב ציבורי ייחודי. מעמדו לא קבוע בחוק והוא תוצאה של הבנה חברתית לצד ויתורים מפליגים של ציבורים שונים בחברה. אף חילוני לא מעלה בדעתו לנסוע באוטו או לפתוח מסעדה ומצד שני לכולם ברור שעבור חלק מהישראלים יום כיפור הפך לחגיגת האופניים.    

זה נשמע לנו כמו אידיליה. היום החשוב ביותר בלוח השנה היהודי, מכובד על ידי כולם וזאת ללא חוק שמכריח אף אחד לנהוג כך. אבל נראה שבישראל כמו בישראל גם את האידיליה הזו יש מי שמנסה לפרק. מאז כניסתו לתפקיד שר התחבורה החליט ישראל כץ שתפקידו המרכזי הוא לשמש כמשגיח כשרות. ובמקום לקדם תחבורה ציבורית יעילה שתפעל שבעה ימים בשבוע ותפחית את השימוש ברכב פרטי, בימים בהם מחירי הדלק מרקיעים שחקים, הוא עסוק ביצירת קומובינות שיאפשרו הפרדה כפויה בין נשים וגברים באוטובוסים, במניעת תחבורה ציבורית בשבת ועכשיו המשגיח מצא דרך חדשה להציק לציבור החילוני בישראל – להפסיק את פעילות מערכת תל-אופן ביום הכיפורים.

אדוני שר התחבורה, צא לעבודה

ישראל כץ. ממשיך במאבק (צילום: חדשות 2)
"משלמים לך משכורת כדי שתהיה שר התחבורה, לא משגיח כשרות" | צילום: חדשות 2

ממש כמו בשנה שעברה, גם השנה לא תפעל מערכת תל-אופן בתל אביב ובצדק. מערכת האופניים הממוחשבת לא פועלת מעצמה אלא דורשת העסקה של עובדים רבים ביום בו החברה הישראלית הסכימה לשבות. יחד עם זאת, ובניגוד לשנה שעברה, החליטה העיריה לא לגבות כסף על השימוש באופניים במהלך יום הכיפורים. זה הכל.

מנויי תל אופן יוכלו לנסוע באופנים במהלך יום כיפור מבלי שיגבו מהם כסף נוסף על חריגת הזמן בשימוש באופניים. לדעתי, מדובר בפשרה מעולה: מצד אחד אף אחד לא נדרש לעבוד ומצד שני משתמשי התל-אופן הקבועים, שהמערכת מחליפה עבורם את השימוש באופניים פרטיות יוכלו לעשות זאת ללא תשלום על השבתת המערכת.

אבל כמו תמיד העסקן התורן החליט לעשות על הסיפור קופה פוליטית. שר התחבורה שאמור לשבת יום יום ולחשוב כיצד משעתקים את מערכת תל אופן לערים אחרות, בחר להדחף לתוך החיים של תושבי תל אביב ולכפות עליהם לרדת מהאופניים, בניגוד מוחלט לסמכותו.

אדוני שר התחבורה, צא לעבודה: תקן את הרפורמה הכושלת בתחבורה הציבורית, הצג תוכנית שתפחית את הכמות הבלתי נסבלת של הרכבים הפרטיים בכבישי ישראל. תחשוב איך מפתחים מערכות אופניים בערים נוספות ותפתור אחת ולתמיד את העליה הפושעת בכמות תאונות הדרכים ובעיקר - רד לנו מהאופניים. אנחנו הישראלים משלמים לך משכורת כדי שתהיה שר התחבורה. שר תחבורה במשרה מלאה ולא משגיח כשרות. משגיחי כשרות יש לנו הרבה, וגם להם אנחנו משלמים יותר מידי. 

מיקי גיצין הוא מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, הפועלת לעידכון הסטטוס קוו בישראל

>> לטור הקודם שלי: ביבי, תהיה קצת אובמה