לעבור את החג בשלום. מדורות ל"ג בעומר (צילום: חדשות 2)
עוד הזדמנות לנערים להשתכר בלי שההורים רואים | צילום: חדשות 2

בעוד כמה שעות ניכנס כולנו למצב חירום: "סגרו את כל החלונות, זה מגיע!", יזעק מישהו מבני ביתכם, ואתם תתנפלו על התריסים אחוזי אמוק. מי שיפספס ולו תריס אחד, ישלם את המחיר הכבד וייאלץ להשתתף בעל כורחו בטקס שריפת המדינה השנתי, ל"ג בעומר, המועד הזה בלוח השנה שכבר לגמרי הגיע הזמן לבטל אותו. אפילו בהסתכלות מנקודת מבט יהודית, שהיא כמובן יופי של נקודת מבט, ההילולה השבטית של הדלקת מדורות היא בלתי יהודית לחלוטין. מי שעושה זאת בוחר במנהגים על פני ההיגיון וגם התורה, שבמקרה הזה הולכים יד ביד.

אפתח בלהזכיר של"ג בעומר הוא רק מנהג: בשום מקום בתורה לא כתוב "והדלקתם מדורות ביום ההוא, וצליתם מרשמלו ויצרתם זיהום אוויר נוראי, וישמח אלוהים על מעשיכם". אז למה חוגגים את ל"ג בעומר? אני לא גדולה בתורה, אבל תשובה ברורה לא הצלחתי למצוא. אתם יכולים לקשר את זה לשמעון בר יוחאי ולכתוב בספר הזוהר ולטעון שהמדורות הן לזכרו, או לניצחון בר כוכבא והמדורות שהדליקו כדי להעביר את ההודעה על המרד. איך שלא יהיה, הקשר היהודי להדלקת המדורה לא מרשים במיוחד.

מה שכן מרשים אותי הם פסוקי התורה המתייחסים באופן ישיר לאיכות הסביבה. "כי האדם עץ השדה", נכתב כבר בדברים, אחרי שהתורה מודיעה שלא כדאי לנו לכרות עצים. בקהלת אנחנו מצווים לראות את מעשי האלוהים ולהעריך אותם, ובל נשכח את "בל תשחית". אסור להשחית? אז מה באנו לעשות בל"ג בעומר? גנבנו עצים, פילחנו עגלות סופרמרקט, פרצנו לאתרי בניה, ובסוף שרפנו הכול. רק להשחית, זה כל מה שיש בחג הזה.

כמעט כל מה שיש בחג הזה, כי שכחנו את כל המצוות בין אדם לחברו, אלה שקוראות לנו לא לפגוע באחרים. חולי אסתמה, בעלי קוצר נשימה וסתם אנשים שהתקלחו הרגע ולא בא להם להתקלח שוב, כל אלה סובלים מהמדורות שלכם. איזה עוד חג מוביל לכל כך הרבה סבל? בפורים, אם לא בא לך להתחפש, אתה נשאר בבית, גם את המצות של פסח כבר אף אחד לא מכריח אותך לאכול, וביום כיפור העול הכי קשה הוא לא להיכנס לרכב ולנסוע, וגם זה קצת חוסך לך בהוצאות הדלק. אין עוד חג שמערב בתוכו כל כך הרבה אנשים חפים מפשע.

אז בואו נהיה כנים, אף אחד מאתנו לא חוגג את החג בגלל שהוא יהודי אדוק ושומר מצוות, אלא כי ככה נוהגים לעשות. רוצים להיות אפילו יותר כנים? הסיבה האמיתית שחגגנו ל"ג בעומר בנעורינו, היא שפרט ליום העצמאות זה הלילה היחיד שבו יכולנו לבלות כל הלילה בלי שההורים יגידו כלום. לילות מלאי אלכוהול, לפני הגיל שמותר, והתנהגות מסוכנת וחסרת אחריות, כזו שרק בני נוער יכולים לה. אתם יכולים לכתוב לי טוקבקים מכאן ועד מחרתיים על היופי שבחג, אבל אם יש לכם בני נוער בבית, היו בטוחים שזה מה שהם עומדים לעשות הערב: לשתות המון אלכוהול ולגרום לישראל להסריח. גם כן חג.

>> הטור הקודם שלי: אמא שלך עדיין בחיים? תגידי תודה
>> כמה זיהום אוויר יש בל"ג בעומר?