יהורם גאון חוגג 70 (צילום: חדשות 2)
קריירה מפוארת של למעלה מ-50 שנה. יהורם גאון | צילום: חדשות 2

בקושי חלפו שבועיים מאז רעשו תעשיית האופנה והעולם כולו עקב ההערות האנטישמיות שהשמיע ג'ון גליאנו, מעצב הבית של בית "דיור" בגנות יהודים ובעד היטלר. והנה, כבר מקרה גזענות חדש מסעיר את מדינת ישראל. הצורר הנוכחי: יהורם גאון, אחד הזמרים החשובים אי פעם שקמו במדינת ישראל, איש להקת הנח"ל, יוצא שלישיית גשר הירקון, מי ששר שירים נצחיים כמו "בלדה לחובש" ו"גולני שלי", שגילם מחד את סמל הישראלית יוני נתניהו ב"מבצע אנטבה" ומאידך את נושא דגל הקיפוח של שנות ה-70, קזה מהסרט "קזבלן", שלא לדבר על אבא של אביתר ומולי ב"קרובים קרובים" - וזה רק על קצה המזלג.

אבל הרזומה המפואר הזה של גאון, אמן עם קריירה של למעלה מ-50 שנה, איש שקולו הערב מתנגן בראשנו בשירים, טקסים, סרטים, תוכניות טלוויזיה ומה לא, לא מספיק כדי שננסה להבין מה בדיוק הוא אומר. כי כשהמוזיקה המזרחית עולה לדיון, כולם מעדיפים התלהמות פבלובית על פני הקשבה אמיתית ודיון מעמיק. כי השד העדתי הוא נושא טעון אבל כיפי, כזה שמקפיץ לאוויר באופן מידי את כל החונטה הים-תיכונית שמיד צועקת חמס, טוענת שמדובר בגזען מתנשא ומתחילה עם זעקות הקיפוח.

גם "ארץ נהדרת" גזענים?

ומה בדיוק גאון אמר? "לפעמים אני מקשיב למילים ולא מאמין שזה מה שאני שומע. זה כזה זבל שהשטן לא ברא. זה זבל איום. העברית עילגת, יש גם שגיאות בעברית. אני מקשיב למילים ואני לא מאמין למה שאני שומע". האם התסכול שלו לא ברור? כמישהו שהשפה העברית הרהוטה שגורה בפיו כבר שנים על גבי שנים, שמגיע מימים בהם הייתה הקפדה על כל מילה ומילה בשיר, האם זה מפליא שיהיה לו קשה עם טקסטים שנראים כאילו נכתבו תוך כדי שטיפת כלים? גאון הוא גם לא הראשון שיוצא נגד התופעה. לא מזמן יוסי גיספן זכה לחיקוי ב"ארץ נהדרת". האם גם את "ארץ" ואת הכותבים שלה יש להאשים בגזענות, או שגם הם, בדיוק כמו גאון, פשוט חושבים שיש לא מעט שירים מהז'אנר המזרחי שהם פשוט איומים ועילגים?!

ומה היה קורה אילו גאון היה מתבטא באותה צורה על סגנון מוזיקלי אחר? אם הוא היה אומר את אותו הדבר על היפ הופ או על טכנו? האם ציבור הראפרים והדי'גיים היה נעלב עד עמקי נשמתו וטוען בהתלהמות שזו חוצפה שגאון לא אוהב את המוזיקה שלהם? לא. כי עם כל הרצון להדביק לאיש כל כך מוערך ונעים הליכות את תווית הגזען – הוא פשוט לא אוהב את המוזיקה שלכם. לא אתכם. זה הכל וזה לגמרי בסדר. העובדה שאנשי הז'אנר לא מפרידים בין העדה שלהם לבין המוזיקה שלהם, הופכת אותם לגזענים בעצמם, כי מבחינתם דעות וטעם מוזיקלי לא יכולים לבוא בנפרד מהמוצא.

יהורם גאון, מבלי קשר למוצאו (שהוא, למקרה שאינכם יכולים להתאפק, אינו פולני), הוא לא גזען. הוא כואב. כואב דברים שהיו ואינם, כואב שפה שהולכת לעזאזל וכן, יכול להיות שגם כואב את הדור שלו, דור הולך ונעלם. אז בבקשה מכם, לפני שאתם מתחילים עם זעקות הגזען-גזען שלכם, תזכרו בבקשה על מי מדובר כאן ותנו כבוד.

>> הטור הקודם שלי: תרגיעו, נטלי פורטמן לא ישראלית
>> ירון אילן מאוכזב מיהורם גאון