אין תמונה
סוציאל-דמוקרטיה עלק. יחימוביץ'
השמאל בחלקים גדולים בעולם ויתר על זכויות עובדים כעל זכות שצריך להילחם עליה. זאת אחת הסיבות שקמו מחאות מלמטה, שאינן יצאו דרך אירגונים ומפלגות. מחאות אלו נלחמות על מימוש זכות זאת. גם בארץ, מפלגת העבודה, כמפלגה עיקרית של השמאל אינה מעמידה את זכות התארגנות העובדים במרכזה.

אנו צריכים ללמוד מכך על העתיד שלנו במדינה. ללמוד שמפלגת העבודה בעלת חזון סוציאל דמוקרטי צר בהחלט (או במילים אחרות ימני באופן הכלכלי). איך אני מגיע לרעיונות הללו? ובכן, רק צריך לבדוק את היחס של ראש העיר חולדאי להתארגנות העובדים בתל אופן וליחסו להעסקה ישירה בכלל.

כבר כתבתי על ישיבת המועצה בה דחה חולדאי את ההעסקה הישירה של עובדי הקבלן בעירייה. הוא קרא לנו באותה הישיבה קומיניסטים כי רצינו כפעילים חברתיים לדרוש זכויות שוות לעובדי העירייה ולעובדי הקבלן. אך חולדאי, כראש עיר, לא מסתפק אך ורק בדיכוי עובדי קבלן ובהדרתם מחוץ לעוגה של הזכויות הסוציאליות. חולדאי רוצה גם למנוע התאגדות עובדים בכל מחיר, למרות שזאת זכותם הדמוקרטית של כל אזרחי ישראל.

ומדוע זה חשוב לנו, תאמרו, שהרי תל אביב אינה ישראל. ובכן, תל אביב היא המקום שקובע את החשיבה החברתית לעתיד לבוא. ראו למשל איך עליית מפלגת "עיר לכולנו" בראשות ח"כ חנין (2008 – זכה בשלישי מקולות הנבחרים)  היא זאת שחזתה את עליית המחאה החברתית בקיץ 2011.

ובכל זאת איך זה קשור ליחימוביץ, ולבחירות הקרובות. ובכן, שלי יחימוביץ, יו"ר העבודה גאה בנבחרת החדשה של המפלגה. יחימוביץ מכריזה שתפיל את ממשלת נתניהו (אך מטעמים אסטרטגיים לא פוסלת הצטרפות לקואליציה עם נתניהו – וכך פונה גם לציבור הימני במפה הפוליטית). אך שלי יחימוביץ אינה שמאלנית כשמגיע לזכויות עובדים. אפשר כבר היום לראות את הבריתות הפוליטיות שלה ולהבין שהיא לא תדאג לנו, ציבור העובדים המוחלשים, אלו שמנסים בכל כוחם להתאגד, אך ללא הצלחה. ובעיקר לראות את הישענותה על חולדאי (קראו למשל את המכתב של ח"כ יחימוביץ לחבר המועצה מטעם עיר לכולנו שרון לוזון שבו היא מודיעה על תמיכתה המלאה ברון חולדאי כראש עיר בתל אביב).

סכסוך עבודה תל אופן
הסטטוס המדובר
נאור קפולניק, עובד בחברת תל-אופן כותב בפייסבוק שלו שתל אביב ממשיכה במסכת האיומים על התארגנות העובדים שהכריזו על סכסוך עבודה. צעדים נואשים אלו של ההנהלה, שמוכיחים עד כמה היא לחוצה בשל ההתארגנות, צפויים להיכשל. ב-28.11 התקיימה אסיפת עובדים מוצלחת במקום העבודה בה נתנו העובדות והעובדים את המנדט לאיגוד העובדים היציג לפתוח בסכסוך עבודה, ואם ההנהלה לא תבטל את כלל הצעדים נגד עובדים הקשורים להתארגנות, כולל אפליה בחלוקת משמרות למי ששפר מזלם ולא הוזמנו לשימועי פיטורין, יוכרז סכסוך עבודה כבר מחר, על כל המשתמע מכך.

עד כה בפרשה זו טרם נתן את תגובתו ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, שמעוניין שהפרוייקט יהיה מזוהה עם כהונתו. ראש העיר לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו בשעה שקבלן פרטי, שמפעיל שירות תחת מכרז העירייה, מנסה לדרוס את זכות ההתארגנות ולפטר עובדים באופן שרירותי. שיטת המכרזים והקבלנים של שירותים ציבוריים מוכיחה עצמה פעם אחר פעם כשיטה שמיטיבה עם קומץ קבלנים על חשבון זכויות העובדים וטובת הציבור.

סכסוך עבודה בתל אופן
סכסוך עבודה
מדוע עיריית תל אביב יוצאת בפרויקט תל אופן לכאורה שבא לשרת את אזרחיה ואני אף מנוי שלה, אך בו בזמן היא מדכאת את עובדיה? ובכן, זהו פרצופו של השמאל החדש והוא מצוי ובגדול במפלגת העבודה. הוא לכאורה ירוק, נגיש, ושירותי לאזרחים. אך הוא גם גונב את המשכורת מהעובדים וחי על קיצוץ לא פוסק של הזכויות שלהם. כך הוא פועל, זה מאוד פשוט.

אז אם תרצו עולם חדש ומופלא תזכרו את שוועת העניים (זוכרים איך חולדאי פינה את מאהל התקווה באמצע החורף), צעקת החלשים וזעקת הנגזלים. זכרו שאלו יכולים להיות הוריכם, ילדכם, או החברים שלכם. הם אלו שלא נותנים להם להתאגד, למרות שכבר הוכח שהתאגדות עובדים מגבירה את הדמוקרטיה של מקום העבודה.

אז כך פועלים, נותנים זיכיון לחברה לפעול, והיא בונה את רווחיה על חשבון העובדים. וכשאלו רוצים להתאגד היא נלחמת בהם והעירייה מתנערת מהאחריות לזכויות העובדים והם מפוטרים.