קמפיין TNT (צילום: עודד קרני)
אנשים לא אוהבים שקוראים להם זקנים. מתוך הקמפיין של TNT | צילום: עודד קרני

כבר לפני פלוס מינוס מאה שנה קבע פרויד (כן, זה עם הסיגר) שהאדם המודרני הוא טיפוס שמונע מזעזועים כואבים, ובלעדיהם הוא נותר אדיש. וזה עוד ניסוח מתנחמד - המקור טוען שהחל מתחילת השימוש בטכנולוגיית הקיטור (לא אייפון, רכבת), הנפש האנושית הפכה מבוססת נוירוזה טראומטית, ובמילים פשוטות יותר – אם זה לא מכאיב אנ'לא מרגיש את זה.

מי שלקח את התובנה הזו ממש עד הסוף הם הפרסומאים, בעלי המקצוע השני המרושע בעולם (בראש הרשימה: דיקטטורים בעולם השלישי), שמוכרחים לשכנע אותנו לרצות דברים שאנחנו לא צריכים בפחות מ-15 שניות. הבעיה היא שרף הזעזוע שלנו עולה כל הזמן, ועד שיהיה מותר להראות בפריים טיים סנאף פורנוגרפי עם עזים, הפרובוקציה צריכה להיעשות בגבולות גזרה מאוד מסוימים.

הקמפיין החדש של TNT תחת הסיסמה "25 איז אולד" הצליח במשימה. תוך שימוש באימאג'ים לא מאיימים וזמן קצרצר הוא הצליח להעליב את מירב האוכלוסיה הכללית, ופחות או יותר מאה אחוז ממי שיש בידו כוח כלכלי כלשהו. ועלבון, כידוע, הוא הזעזוע האפקטיבי ביותר. הכצעקתה, עלבון? ובכן, אנשים לא אוהבים שקוראים להם זקנים. הזקן הוא אפרורי, סהרורי ועלוב; והצעיר לבוש צבעים קורנים ויש לו אייפד. הקמפיין מחזיר אותנו לסביבות 12 לספירה, כשבגיל 22 כבר לא היו לך שיניים, ואם חיית עד גיל 30 היית נס מהלך. עכשיו שוב מתקצרים הנעורים, ליתר דיוק עד גיל 25, ושם נגמר לך הסוס.

הנעורים הם אובר רייטד

נתחיל בכמה עובדות בסיסיות: אם אתה חי בארץ ציון ירושלים ואתה בן 25, זה אומר שצלחת מערכת חינוך שלא טרחה להנחיל לך הרבה יותר מחגי תשרי והיסטוריה של פולין 1939-1945; אחר כך הסירו ממך כירורגית את עליצות הנעורים בשירות חובה, שהיום אתה יכול להגיד שנתן לך הרבה אבל בזמן אמת היית מוכן למכור את אמא שלך תמורת עשרים דקות של נמנום; את זה צלחת כדי לגלות שעליך לשלם שלוש משכורות מינימום על קורס פסיכומטרי שרק אחריו תוכל להיכנס לעוד שלוש שנים שבהן שוב תהיה מוכן למכור את אמא שלך בשביל עשרים דקות של נמנום, כי אפילו כלכלה סמי-עצמית בזמן לימודים אקדמיים פירושה יום עבודה של 18 שעות. מזל טוב, הגעת לגיל 25, ו-25 איז אולד. אתה יכול להרגיש בנוח להזכיר את זה לאנשים שמבקשים ממך כל דבר שלא בא לך לעשות – כי אתה בן 25 ואתה את שלך עשית.

TNT אפילו לא טורחים להסוות את העובדה שנעורים פירושם אווילות. קריינות הסלוגן העליזה באנגלית מגה עילגת (שוב, מערכת החינוך), שנשמעת כמו דחקה מחוצ'קנת בין שני בני ארבע-עשרה יותר מאשר כמו קביעה תרבותית מהפכנית, סוגרת את הגולל על השאלה הזו, אם בכלל עלתה מלכתחילה. הקלף היחיד של הנעורים הוא, אם כן, הנעורים עצמם. אבל הנעורים, כמו הביגוד בצבעי הפסטל, הם אובר רייטד. כשאומרים שהנעורים מתבזבזים על הצעירים, הכוונה היא שכל האנרגיה והליבידו האלה מתבזבזים על המטומטמים.

בעוד שנתיים ושבועיים אני אהיה בת 25, ולעזאזל, אני בהחלט מצפה שמכוניות יתחילו לעצור לי איפה ומתי שמתחשק לי לחצות, שהיפסטרים רנדומליים יסחבו לי את השקיות מהסופר ושפקאצות בנות 15 יפנו אליי בתואר "גבירתי" (למען האמת, הן יכולות להתחיל כבר עכשיו). מה אני צריכה את הנעורים האלה, שהפריווילגיה העיקרית שלהם היא עיגולי חישוק בצבע טורקיז? 25 איז אולד, אנד אולד איד אחלה. עכשיו שמישהו יביא לי תה לואיזה, ותעשו את זה בשקט, יש לונדון וקירשנבאום.

>> הטור הקודם שלי: דמי מור, אם את מתחתנת עם ילד אל תתפלאי שהוא בוגד
>> אלין לוי עשתה צניחה חופשית וחיה לספר על זה