מטחי הטילים על תל אביב וגוש דן הפתיעו אמנם בעוצמתם ואולי בעיקר בתעוזתם של פעילי החמאס שנדמה שההרתעה הישנה של מדינת ישראל כבר אינה עובדת עליהם, אבל השבר האמיתי שהביא איתו גם תחושה של חוסר אונים היה פרעות תשפ"א של ערביי ישראל בערים המעורבות.

בשנים האחרונות הייתה תחושה (שבדיעבד מתבררת כשגויה לחלוטין) לפיה הערבים המתגוררים בליבה של ישראל מעוניינים להשתלב בישראליות. גם אם אינם ציונים מובהקים הרי שבסופו של דבר הם מבינים שכאן במדינת היהודים הם זוכים לחופש, שוויון ושגשוג כלכלי שממנו לא היו נהנים בשום מדינה סמוכה.

בתקופת הקורונה התעצם החיבור והתחושה הייתה שהם ממש חלק מאיתנו ואולי אפילו לא מעט ישראלים סברו כי ניתן לסמוך עליהם יותר מאשר על הציבור החרדי. אחרי הבחירות והצהרת הכוונות מצד מנסור עבאס ומפלגת רע״מ על שינוי בסדר היום שלהם והפיכתו לאזרחי במקום לאומני היו רבים, ואני בתוכם, שהאמינו להם וחשבו כי ניתן וצריך לשלב אותם בממשלה שתקום.

לצערי בימים האחרונים מתברר כי טעינו ובגדול. מדובר היה בשיווק של מאחזי עיניים שקנו את לבנו בטעות. כאשר אנו רואים כעת את ניסיונות הלינץ׳ בירושלים, כפר כנא, לוד ורמלה, את שריפת הרכבים, האיומים על חיי יהודים וזריקת סלעים ואבנים ניתן להבין שערביי ישראל במקום אחר לגמרי ממה שחשבנו וקיווינו. 

בעיקר מכעיסה שתיקתם של ההנהגה הפוליטית והאזרחית של אותם מתפרעים שמסרבים לגנות את האלימות וניסיונות הרצח (וגם כשעשו זאת פעלו מעט מידי ובקול רפה ומאוחר מידי). אותה הנהגה שהייתה במרחק שעות להיות חלק מהנהגת מדינת ישראל בממשלת השינוי/שיסוי של בנט ולפיד.

אך בזאת תם הטקס. אם הייתה קלפי בקרב המתפרעים הערבים בערים המעורבות סביר להניח שברוב מוחלט הייתה זוכה הרשימה המשותפת ובמקום השני רע"מ. בקיצור, מי שאתמול זרק אבנים על מנת להרוג, שרף מכוניות והעלה באש ספרי תורה ובתי כנסת הם מצביעי המשותפת ורע"מ.

עכשיו תחליפו את המילים רע"מ והמשותפת במילים חרדים וליכודניקים. מה היה קורה כאן בתרחיש כזה? בואו נגיד ששיח הפוליטיקלי קורקט ההזוי כמו שנוהל אתמול באולפנים לא היה מתקיים. אבל אל דאגה, זה לא יקרה. ליכודניקים וחרדים אוהבים את המדינה שלהם ולא יבעירו אותה בניגוד לפורעים הערבים.  

ולכן, נפתלי בנט צריך לשבור את שתיקתו הרועמת, לא לברוח מהמצלמות כמו שעשה אתמול מול אדווה דדון,  ולהצהיר כי הוא אינו מתכוון להסתמך בהקמת ממשלתו על אף אחד מהחבורה המטורללת הזו שגרמה נזק חסר תקדים למדינה.  בנט תתעורר! סמוטריץ' צדק! אי אפשר לסמוך על מי שבלילות משתוללים ברחובות לוד, רמלה ויפו ובימים מאיימים על אזרחי ישראל. 

השתיקה שלך כעת מסוכנת ועלולה לגרום לך לשלם מחיר פוליטי כבר בבחירות החמישיות. תעמוד באומץ כבר היום ותודיע כי אחרי פרעות תשפ״א המשחק נגמר וחייבים להקים ממשלת ימין אמיתית שתעשה סדר ותלחם באויבי ישראל ולא תחבק אותם ותסתמך עליהם. קח איתך את סער, שבו עם נתניהו, תקימו ממשלת ימין על מלא ותתחילו למשול למען השם. זה הזמן לעשות מעשה ולהציל את מעט הכבוד שעדיין נשאר לך ואת חיי אזרחי מדינת ישראל.