מאז הבחירות לכנסת ומינויו מיד לאחריהן של השר "הרב שי פירון" מראשי מפלגת יש עתיד לתפקיד שר החינוך מנקרת במוחי השאלה מיהו בדיוק האיש? מיהו בדיוק שי פירון? דתי אורתודוקסי השומר על מצוות התורה ומקפיד על קלה כחמורה, או שאולי מדובר דווקא באדם ליברל ונאור הרחוק מאוד מהדמות של הרב הדתי הממוצע?

מחד נמנה פירון על הזרם המרכזי של הציונות הדתית מה שגורם שנתייחס אליו כאל שומר תורה ומצוות מן המניין ומאידך הוא חבר בכיר במפלגת "יש עתיד", מפלגה שחרתה על דגלה את הפגיעה בסטטוס קוו, בנושאי הדת ומטיפה למתן היתר לנישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית בשבת ולפגיעה בלימוד התורה מה שכמובן הינו ההפך הגמור מהייצוג של הדמות הקודמת.

בעבר היו שרי חינוך כדוגמת שולמית אלוני ז"ל ממרצ שדגלה במחויבות לנושאי זכויות אדם ואכן ממנה לא ציפה הציבור הדתי למאומה מנגד כיהן בתפקיד השר זבולון המר מראשי הציונות הדתית שנחשב דווקא לבעל יחס לבבי ואוהד לנושאי יהדות ומורשת ישראל ופעל למען החינוך הדתי.

מהשר פירון אינני יודע למה לצפות, גם כעת יותר משנה אחרי אין לי עדיין תשובה ברורה מיהו שר החינוך של ילדי ישראל ומהן עמדותיו האמיתיות בנושאים העקרוניים הללו.

חסר חוט שדרה

בסוף השבוע האחרון התראיין השר פירון לעיתון השמרני "בשבע" ואמר: "אני חושב שזכותה של מדינה יהודית, אולי אפילו חובתה, לומר לזוגות חד מיניים שמחליטים לחיות את חייהם - זה לא משפחה". בעקבות הלחץ הציבורי שנוצר שינה פירון את עמדתו ואתמול הודיע בתוכנית בערוץ 2 כי הוא מתחרט מאמירותיו.

אז תגידו לי אתם מיהו פירון האמיתי? רב חשוך ושמרני כדבריו לעיתון הדתי ימני שמתנגד לקהילה הגאה או שאולי ליברל ואיש זכויות אדם התומך בהם במלוא העוצמה.

לפני תקופה הודיע שר החינוך על יוזמה (חיובית) של הקמת קייטנות קיץ לילדים מה שיהווה פתרון הן לילדים והן להורים המותשים בחודשיים של החופש המחפשים כיצד להעסיק את ילדיהם.

בתקשורת הדתית נחשף כי מי ששותף למיזם המבורך הם ראשי הקרן לידידות המקבלים את מימונם מנוצרים אוהדי ישראל, לכאורה על פי המדיניות של יש עתיד לא אמורה להיות כל בעיה מקבלת הכספים מאותו גוף שנחשב לאוהד במיוחד ומסייע רבות לאזרחי ישראל, אלא שמספר רבנים בציונות הדתית יצאו חוצץ כנגד החיבור של פירון לאותו גוף "מסיונרי" לטענתם ואחרי לחץ ציבורי "נכנע" פירון והודיע כי בעקבות הביקורת הוא מוותר על המימון בסך 10 מיליון דולר ובוחר לממן בעצמו את פרוייקט קייטנות הקיץ.

לטענת פירון הוא מנסה לחבר בין אישיותו כרב דתי לבין היותו תומך בזכויות אדם וליברל. אלא שנדמה כי יותר מגישור בין העמדות השונות יש פה סתירה סכיזופרנית שבמקרה הטוב גורמת לפירון להראות עממי שמנסה ללהטט שלא בהצלחה בין שתי העמדות המנוגדות ובמקרה הפחות טוב כאדם ללא חוט שדרה וללא עמדה עקרונית ברורה המשנה דעתו לפי הלחץ הציבורי ובנסיון לקבל את אהדת הקהל החשובה בעיניו יותר מכל.

אלא שפירון טועה בגישתו זו וכך נדמה כי הוא מפסיד משני הכיוונים ויוצא קירח מכאן ומכאן. במקום להפוך לשביל הזהב ולהיות אהוד על כל הציבורים והמגזרים בחברה הישראלית הרי שהוא משניא עצמו גם על הציבור הדתי ושומר המסורת המצפה להתנהגות שונה משר חינוך שמציג עצמו כרב בישראל ובמקביל גורם לביקורת נוקבת כלפיו גם בקרב הציבור הליברלי וכך מצא עצמו השבוע כשהוא מותקף על ידי ראשי הקהילה הגאה שאף יזמו הפגנה רעשנית כמחאה על התבטאויותיו ההומופוביות.

בנסיונו ליישב את הסתירה  בין יהודי לדמוקרטי ובמקום להפוך לשר חינוך של כולם הפך פירון לשר חינוך שלא מייצג לא את הדתיים ולא את הדמוקרטים.