ילד מנתורי כארתה עם תלאי צהוב (צילום: אתר חרדים)
בשביל להיכנס לעיתון, הם צריכים לשים טלאי צהוב (אילוסטרציה) | צילום: אתר חרדים

ליל שבת שעבר, "אולפן שישי". המגיש יאיר לפיד מכריז בדרמטיות על סיפורה המצמרר של נעמה מרגוליס, ילדה בת 8 שפוחדת ללכת לבית הספר בגלל חרדי שירק עליה וקילל אותה. מאותו רגע, במשך מספר ימים, נוסף דלק וחומר תבערה לקמפיין ההסתה המתנהל בתקשורת כנגד הציבור החרדי. "נעמה" הופכת לכוכבת התקשורת החדשה במדינת ישראל, עם ראיונות, שיחות, כתבות ואפילו הפגנת תמיכה גדולה (או בעצם לא כל כך). ובצדק - מדובר במקרה קשה וחמור במיוחד.

היו כאלו מחבריי שחשבו שהפמפום התקשורתי והסערה הציבורית מוגזמים ומנופחים מעבר לכל פרופורציות, ומטרתם היחידה היא להשחיר ולהשניא על הציבור בישראל מגזר שלם, המגזר החרדי. אני לתומי חשבתי אחרת. סברתי שאכן מדובר בסיפור מזעזע ונורא, וזכותה ואף חובתה של התקשורת הישראלית להעלות זאת לסדר היום הציבורי. כמו רבים מבני המגזר החרדי העדפתי לנסות ולהתנצל ולהסביר כי מדובר בקומץ קיצוני והרסני שאינו מקובל ואף מזיק למגזר אליו הוא מתיימר להשתייך, למרות שאמת זו הייתה כקול קורא במדבר הציבורי-תקשורתי ששטף את מדינת ישראל כנגד החרדים.

אלא שבימים האחרונים מתברר לי כי חבריי צדקו. מתברר כי כל הסערה בעניין "הדרת נשים" ותקיפת הילדה הקטנה, הייתה רק בכדי להשמיץ את הציבור החרדי, והיוותה משענת קנה רצוץ בכדי להצדיק את "הדרת החרדים". האתר בו אני כותב, "כיכר השבת", פתח בסוף השבוע האחרון קו חם לחרדים שהותקפו בידי חילונים בעקבות ההסתה וההשמצות הפרועות. למערכת הגיעו עשרות סיפורים של אברכים ונשים שהוכו וקוללו ע"י צעירים ומבוגרים, שאינם חרדים כמובן. אתם שמעתם על זה? קראתם על זה? מן הסתם לא - בתקשורת הישראלית אין זכר למקרים הקשים. שתיקה רועמת.

נעמה מרגוליס כן, דוד ליפשיץ לא

בתחילת השבוע הנוכחי הותקפה עוד ילדה, בלומה שפיצר בת ה-10. בלומה עלתה לאוטובוס משכונת קטמון בירושלים אל עבר בית הספר הנמצא בשכונת רוממה, כשבמהלך הנסיעה התקרב אליה גבר, ירק עליה וקילל "נחסל את החרדים". מאז בלומה לא מעזה לעלות על האוטובוס, והיא חיה בחרדה ואימה. עוד השבוע, הילד דוד ליפשיץ בן ה-11 צעד לחיידר בשכונת סנהדריה. על פי עדותו, בצומת ליד הכספומט היכו אותו שני צעירים חילונים שסטרו לו ולעגו לו. דוד חושש ללכת ברגל לחיידר בימים הקרובים, הוא מפחד שיפגעו בו שוב.

שני המקרים האחרונים עוד דווחו במידה כזאת ואחרת בתקשורת הכללית, אולם הסערה הציבורית שהתעוררה מהם רחוקה מאוד מלהזכיר את הקמפיין ששטף את העם בישראל לאחר תקיפת נעמה מרגוליס. האם ההתעלמות היא רק בשל העובדה שבמקרים אלו מדובר בילדים חרדים החרדים לחייהם? האם החשאיות היא בגלל שזה לא תואם את האג'נדה התקשורתית שנוצרה כאן?

אחר כך החילונים מתפלאים שהחרדים משתמשים בדימויי השואה בשביל למחות. אחרי הכל, ילד חרדי שיורקים עליו ומקללים אותו הוא לא אייטם - ילד חרדי שלובש טלאי צהוב וקסקט דווקא כן.

האם התקשורת מסיתה נגד החרדים? כתבו לנו בתגובות

>> הטור הקודם שלי: המקרה של טניה רוזנבליט - כפייה חילונית
>> החרדים רק מרוויחים מההתקפות עליהם