הפגנת המחאה, אתמול בת"א (צילום: AP)
מי חסר פה בתמונה? | צילום: AP

איש במדינת ישראל איננו יכול לנבא כיצד ומתי תסתיים לה "מחאת האוהלים", שהחלה לפני כמעט שבועיים בקול רעש גדול. האם היא תתחזק ותתגבר עד שהממשלה והאוצר ייאלצו להיכנע ולרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסו, ולמצוא פתרון אמיתי למצוקת הדיור? או שמא היא תדעך ותגווע בקול ענות חלושה ותיעלם לה כלעומת שבאה?

אני כמובן מקווה כי המאבק החשוב יצליח, ולא תהיה ברירה לראשי המערכת אלא להיכנס בעובי הקורה ולטפל במצוקת הדיור החמורה. אך כבר עתה ניתן להצביע על כשלים בארגון המאבק, שללא ספק ישפיעו על הצלחתו או על כישלונו. גם אם המאבק יישא פירות לבסוף, ייתכן מאוד שבשילוב כוחות מושכל הוא היה מצליח פי כמה.

הזעקה הנשמעת כלפי הממשלה למציאת פתרון ראוי והגון לזוגות צעירים הרוצים בסך הכל קורת גג להתגורר בה, חוצה מפלגות, מגזרים ודתות. דווקא משום כך אני סבור כי מובילי ומארגני המאבק עשו טעות חמורה כשלא שיתפו את שאר הציבורים והמגזרים בישראל בתנועת המחאה העממית.

הדיבור בימין ובעיתונים מסוימים הוא שהמחאה החלה כגל פוליטי סמוי שמטרתו לנגח את ממשלת נתניהו, ושהקרן החדשה לישראל ושאר תנועות השמאל מסתתרים מאחוריה ויזמו אותה. אני לא קונה את ההסברים האלה (אם כי ייתכן מאוד שכל הארגונים הללו רוכבים על גל המחאה ותופסים טרמפ בדרכם לכנסת), ומאמין שהמחאה נולדה כתנועה עממית וספונטאנית של צעירים שנמאס להם לשלם את מחירי הדיור הגבוהים.

אבל מצוקת הדיור פוגעת גם באנשי הימין וגם באנשי השמאל. אם כן, מדוע ח"כ מירי רגב מהליכוד גורשה מהמאהל בבושת פנים לאחר שהשליכו לעברה כוס מים? מצוקת הדיור פוגעת גם בדתיים וגם בחילונים. אם כן, מדוע העליבו וגידפו את הח"כ החרדי הרב ישראל אייכלר שהגיע להזדהות עם המוחים? גם הספינים שהופרכו לאוויר סביב המאבק, כאילו בגלל הבנייה בהתנחלויות אין מספיק כסף למדינת ישראל לממן דיור לצעירים, או שכל מלאי הדירות ששווק בשנים האחרונות הופנה לציבור החרדי, לא תרמו לקירוב מגזרים אחרים למטרות ההפגנה.

וחבל, חבל מאוד. עד שהגיעה ההזדמנות הנדירה להפגין מתוך קונצנזוס מלא, על נושא שפוגע קשות בכלל האוכלוסייה על כל רבדיה, פספסנו אותה. תארו לכם איזו עוצמה הייתה למאבק, לו בהפגנה במוצ"ש היו מצטרפים לתושבי תל אביב אלפי ערבים, חרדים ומתנחלים. הממשלה לא הייתה יכולה לעמוד ולו יום אחד ללא מציאת פתרון ממשי לזעקה הנשמעת מנחשול האדם.

אך לא מאוחר. ניתן עוד לתקן. מחאת האוהלים רק תרוויח מהחיבור לשאר חלקי החברה בישראל.

>> הטור הקודם שלי: כולנו הרב דב ליאור
>> "רוצים מהפכה? תפסיקו ללטף ותתחילו להילחם"