הפגנה נגד ישראל בטורקיה, ארכיון (צילום: רויטרס)
אם אנחנו מכירים בנכבה, איך נבוא בטענות לערבים? | צילום: רויטרס

היום מציינים ערביי ישראל את יום הנכבה, ובתוך ישראל כמו גם בגבול הצפון אנחנו מתמודדים עם מהומות שאף הסתיימו בהרוגים לשני הצדדים. האם אנו עומדים לפני מהומות חמורות יותר? האם אנו בדרך לאינתיפאדה שלישית או שאלה סתם איומי סרק? השעות הקרובות יגידו. אבל לפני שאנחנו מחכים לתגובת הערבים, עלינו להתבונן בעצמנו. אני מוטרד מחלחולו של הנרטיב הפלסטיני בעניין מלחמת העצמאות ויום הנכבה לתוך התקשורת הישראלית. בשבוע האחרון קראתי בכמה מהעיתונים המובילים בישראל (וגם באתר זה) מאמרים הקוראים להכיר בסבל הנורא שעבר על האויב.

יהיו כאלו שיגידו "מה צריך להתייחס למאמרים של אנשי שוליים מהשמאל הסהרורי, הרי מדובר בדעות קיצוניות". אבל אין לזלזל בהשפעה מצטברת של העניין. עוד כתבה ועוד מאמר, ובתודעת הישראלי המצוי מתקבעת התודעה שאכן נעשה עוול לפלסטינים, וכי יש להכיר בכך ולהתנצל ואולי אף לפצותם. והנה, כבר לא מדובר רק באנשים מהקצה השמאלי של המפה הפוליטית - מדובר באישים משפיעים מה"מיינסטרים" הישראלי, שדרך מאמריהם מכניסים לתודעה הישראלית את הנרטיב הפלסטיני בנוגע להקמת המדינה, ובכך גורמים לשיח הפוסט ציוני להתפשט ולצבור תאוצה ולחדור ללב הקונצנזוס הישראלי.

אל נתפלא אם בעתיד מהלך זה יערער את בטחון אזרחי ישראל היהודים בצדקת דרכם ובמוסריות ניצחונם. איך נבוא בטענות לערבים המציינים את יום הנכבה, כשרבים כל כך בקרבנו דורשים להכיר ביום זה? האם אתם מכירים אומה אחרת שהייתה מתנצלת על ניצחונה במלחמה, ודורשת להכיר באותו יום בסבל שנגרם לצד השני? מסופקני.

לשמאל מותר, לחרדים אסור?

יש משהו מאוד צבוע בעמדות של אותם כותבי מאמרים. בזמן שהם וחבריהם גורמים לשיח הפוסט ציוני להתפשט ולצבור תומכים, הם תוקפים בכל פה את מיעוט החרדים האנטי ציונים שמתנגד למדינת ישראל, אינו עומד בצפירה ומפגין ביום העצמאות. בשם איזו "ציונות" אתם מעזים למחות באותם מפגינים? טלו קורה מבין עיניכם!

הרי שורפי הדגל החרדים הם מיעוט קיצוני, שלא זוכה לגיבוי של הממסד הרוחני, הפוליטי והציבורי של החרדים. להיפך - מוקיעים ומגנים אותם בכל פה, ובשל כך השפעתם מעטה, והסיכוי שיאיימו ולו במשהו על הציונות או על עתידה של מדינת ישראל הינו קטן ואפסי.

לעומת זאת, השפעתם של אותם כותבים פוסט ציונים גדולה לעין שיעור ומשפיעה רבות על הקורא הישראלי, וממילא גורמת לו לשנות דעתו. אז תגידו לי אתם, מי מסוכן יותר לציונות? הדעה הקיצונית החרדית, שלא זוכה לגיבוי אפילו במגרש שלה, או הדעה הקיצונית החילונית הפוסט ציונית, שמשנה לשנה זוכה לגיבוי הולך וגדל מהממסד ומהתקשורת?

>> הטור הקודם שלי: החתונה של ויליאם וקייט מראה שהבריטים מכבדים את המסורת
>> "אני מזדהה עם הכאב של קורבנות הנכבה"