ביום שלאחר תוצאות הבחירות, סברו מרבית הפרשנים הפוליטיים שהחלק הקשה מונח כבר מאחורי נתניהו, והרכבת הממשלה לא אמורה להסתבך יותר מדי. אלא שבמציאות כל מה שיכל להשתבש - השתבש. וביותר ספציפי: ליברמן החליט לשבור את הכלים, החרדים התבצרו בעמדתם והנה הליכה לבחירות בפעם השנייה השנה נמצאת על הפרק.

לחרדים, בחירות חדשות הן לא חדשות טובות כל כך. נכון שעל פניו מדובר בקהל מצביעים מאורגן ובבנק קולות ידוע מראש שמספיק הוראה של רבנים להוציא אותו מהבית, אך מאידך הניצחון הפוליטי המסחרר שהשיגו - ספק אם יחזור לעצמו. על פי הסקרים שחזרו לחיינו הבוקר עוד לפני שהספקנו להתגעגע, הליכוד נשאר יציב (35 מנדטים על פי סקר של מעריב הבוקר) וכך גם המפלגות החרדיות עם 8 מנדטים. קולות אחרים טוענים שאחוז ההצבעה שעשוי להיות נמוך יותר הפעם באוכלוסייה הכללית, יגרום לחרדים לצאת מהבית בהמוניהם וכך יש סיכוי שעמדות המנדטים החרדית אפילו תעלה טיפה. "אנחנו נקבל בין 9-10 מנדטים", הבטיח אמש ח"כ יעקב ליצמן כשלא ברור האם התכוון לשדר לאויבים הפוליטיים כי אינו חושש מבחירות או שבאמת סבור כי הכח החרדי יעלה משמעותית בבחירות חוזרות.

וכי למה לישראל בחירות חדשות? לא רק בגלל החרדים וחוק הגיוס שלהם כמו שגורמים מסויימים רוצים שנחשוב. מעט מדי חודשים חלפו מאז הישיבות המרתוניות שניהל ראש הממשלה נתניהו וראשי הקואליציה במטרה למנוע את פיזור הכנסת ה-20. קל לזכור שבאותה תקופה סברו כולם כי הסיבה האמיתית להליכה לבחירות הינה חקירות נתניהו ועניין גיוס תלמידי הישיבות הוא רק תירוץ. ואכן במציאות, תלמידי הישיבות כלל לא ניצבו על סדר היום הציבורי במערכת הבחירות האחרונה, לעומת תיקי נתניהו שהשתלטו על השיח. עכשיו המצב דומה. עושים כאילו מחפשים פתרון למשבר חוק הגיוס, כשבפועל כל הצדדים מטפסים גבוה יותר על העצים והתקשורת עוסקת בעיקר בחוק החסינות.

"נגמר הסיפור עם ליברמן". ליברמן ודרעי (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
דרעי עם ליברמן. לא מצליחים לפצח את החידה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

צופן דה וינצ'י, צופן איווט

הפוליטיקאים החרדים לא מצליחים לפצח את חידת אביגדור ליברמן. מה מניע את איווט? הם הרי נמצאים עימו בקשרי ידידות ואף תמכו במועמדו משה ליאון לראשות עיריית ירושלים, מדוע הוא תופס עכשיו את הפוזיציה של מי שבגלל אולי תיפול ממשלת ימין פוטנציאלית? ליור ש"ס אריה דרעי יש ערוץ ישיר אליו ובניגוד ללפיד שרץ על הטיקט של שונא חרדים, הרי שמליברמן דרעי ואחרים ציפו לנהוג אחרת. אז איך בכל זאת הוא הפך לאויב, ויו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני אמר שמבחינתו ליברמן גרוע מלפיד?

ליברמן הפך במגזר ללפיד החדש (שגם יזכה לאי-אהדה ציבורית דומה בימין אם בגללו ישראל תלך לבחירות חוזרות) וסיבות לכך לא חסר. ליברמן רואה אתגר במאבק מול הכח החרדי ובעיקר מול הדומיננטיות של הרבי מגור ושליחו ח"כ יעקב ליצמן. ניתן לראות זאת בפוסטים שלו בפייסבוק בהם הוא מכוון את חיציו בעיקר לאגודת ישראל ולליצמן השוהה תדיר בלשכתו של ראש הממשלה. מבחינתו הוא מוכרח לנצח במאבק יחסי החרדים-חילוניים ולכן מתעקש ללכת בנושא הגיוס עד הסוף. אחרים אומרים שחוץ מפריימים משותפים בארוחות דשנות, ליברמן חולק עם לפיד גם שנאה משותפת לנתניהו ושזאת למעשה הסיבה האמיתית לכך שהוא תוקע את הקמת הממשלה. ליברמן מתעב את ביבי ומסרב להעניק לו עכשיו את השלטון. כמה עשרות שעות נותרו, מי ירים ידיים ראשון?

הכותב הוא פרשן פוליטי ברדיו "קול ברמה".