נאלצו לחבור אחד לשני. בנט ולפיד (צילום: AP ופייסבוק)
כן, אנחנו שניים, האויב שהוא חבר | צילום: AP ופייסבוק
יממה לאחר שהתברר לכולם כי מפלגת "יש עתיד" זכתה להצלחה מטאורית והפכה להפתעת הבחירות התייצב מנהיגה הפוליטי יאיר לפיד כשאליו נלוותה רעייתו ליהיא, והצהיר בפני כלי התקשורת את הדברים הבאים "אתמול אזרחי ישראל בחרו בנורמליות ובסוג של שפיות - בחרו בתקווה וחזר להם הצבע ללחיים", אמר והוסיף כי שמח לשמוע שגם רה"מ בנימין נתניהו שם דגש על הנושאים החשובים - השוויון בנטל, מעמד הביניים והצורך להציל אותו בחינוך ובדיור - כל מה שבאמת חשוב לאנשים שגרים פה ואוהבים את המקום הזה, ואנו יכולים להמשיך לאהוב את זה ביחד".

לכאורה דברים נעימים ורכים למשמע, ערבים לאוזן כולם. קונצנזוס. יאיר לפיד במיטבו. אולם אז הגיע משפט "בעייתי" שלימד על תפיסותיו הגזעניות של מי שמתעתד להיות כאן ראש ממשלה ולייצג ביום מן הימים את כלל אזרחי המדינה.

לפיד שלל את האפשרות שיקים "גוש חוסם" והצהיר את המשפט הבא: "אני רוצה להוריד את הדבר הזה מהשולחן". לא יהיה גוש חוסם עם "זועבי'ז" כשהוא מתכוון כמובן למפלגות הערביות ולציבור שבחר בהם. מדובר במשפט שמלמד, לטעמי, על התנשאות ויהירות לפידית טיפוסית של מי שמחשיב את עצמו לישראלי היפה, זה שנבחר לייצג בגאווה ובראש מורם את בני השבט הלבן מצפון תל-אביב, כלפי המיעוט הערבי שחי בישראל. אבל כנראה שלפיד חושב וסבור שאמירות מעליבות כלפיהם והחרמתם הינה עדיין בתוך הקונצנזוס של הישראליות.

לפני מספר ימים בעיצומם של המגעים הקואליציונים פרסם לפיד בקיר הפייסבוק שלו את הסטטוס הבא: "אומרים עלינו שאנחנו פוסלים את החרדים. זה כמובן לא נכון. אנחנו לא פוסלים ולא מחרימים אף אדם, ובוודאי שאנחנו לא שונאים אף אחד". עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שאז בוחר לפיד לשנות "פאזה" ולהסביר את עמדתו ביתר דיוק שבעצם סותרת את המשפט הקודם. "אני לא פוסל בני אדם – חרדים או לא" - כותב לפיד ומוסיף "אבל" גדול - "אבל יש הבדל בין אנשים למפלגות. את החרדים עצמם עלינו לחבק ולקיים איתם דיאלוג אמיתי על עתיד המדינה, אולם המפלגות החרדיות הן סיפור אחר לגמרי.

איני מאמין שש"ס ויהדות התורה יכולות לשבת בממשלה שתעשה את השינוי שעליו הלכנו לבחירות: השינוי בקריטריונים לדיור, לימודי ליב"ה לכל, השוויון בנטל הגיוס, הקיצוץ המתבקש בתקציבי הישיבות. המסקנה המתבקשת היא שלא יקרה שום אסון אם בקדנציה הקרובה הם יישבו באופוזיציה".

אז בסופו של דבר, הפוליטיקאי החדש החליט להחרים את החרדים, מגזר שלם בישראל. ובמי בחר לפיד לשותף פוליטי נאמן שיסייע לו לבצע את המדיניות הגזענית המוסווית במעטה של פוליטיקה חדשה? ניחשתם נכון ב"מתנחלים". אותו מיעוט שרגיל להחרמות, להשפלות, ולנידויים מצד אזרחים רבים בארץ ובחו"ל והנה פתאום זוכה לחיבוק חם ועוטף מהמיינסטרים הישראלי.

אין שאלה על נפתלי בנט מדוע הוא "התמסר" ונבלע מיד בחיקו החם של לפיד. בכל אופן מטרתם של הבית היהודי במשך שנים ארוכות הייתה להתנחל בלבבות ולהסתפח לישראליות של שנות ה-2,000 שבזה לערכים ציונים ותיקים כגון שמירה על שטחי ארץ ישראל.

השאלה הגדולה הינה על חבריו לדרך איך הם לא רואים צעד אחד קדימה ומבינים כי המגזר הבא אותו יחרימו לפיד וחבריו יהיה המגזר שלהם וכך אחרי הגזענות כנגד הזועבי'ז והחרדים יגיע גם תורם של המתנחלים. רק שאז יהיה מאוחר מידי.