"מוות לערבים" ביפו, אמש (צילום: www.yaffa48.com)
פעולת טרור? חילול קברים ביפו | צילום: www.yaffa48.com

לצערנו התרגלנו זה מכבר לפעולות "תג מחיר" בגדה ובתחומי יש"ע, לג'יפים מקורקעים, לרכבי צבא מעוטרים בגרפיטי ולחילול מסגדים ומבני דת מוסלמים. אך נדמה שאמש, בחילול בית הקברות המוסלמי ביפו תוך כתיבת נאצות וקללות על הקברים, נחצה עוד גבול דק. גבול דק, אך ברור ומסוכן.

כל מי שעיניו בראשו חייב לשים אל ליבו לעצור את ההידרדרות במרקם היחסים שבין העמים החיים בתוך הערים המעורבות, בין אם זה תל אביב-יפו, חיפה, ירושלים או כפרי הגליל והנגב. אסור לנו לתרום להרעה נוספת במערכת היחסים השברירית והעדינה שאנו מקיימים עם בני ארצנו.

ישראל נמצאת על פתחה של חבית שריפה, כשכל ניצוץ קטן עלול להדליק ולשרוף את האזור כולו. מי הפושע שיקח על עצמו את האחריות כשיקרה חלילה אסון בעקבות הפעולות שעשה? הרי מספיק מטורף אחד כדי להחריב ברגע אחד עמל של שנים רבות.

עלינו לזכור כי כשמחללים קברי יהודים בכל מקום ברחבי העולם הרחב, בפרט במקומות בהם היהודים הינם מיעוט קטן ושולי, כולנו מרגישים ובצדק תחושת רדיפה, עלבון וזלזול ביקר לנו. מיד אנו מקימים קול זעקה וקוראים לרשויות לתפוס את האשמים ולטפל בהם בכל חומרת הדין. לכן, דווקא בשל הצרות הרבות שעברנו ועדיין אנו עוברים בגולה, חובה עלינו מן הראוי לנהוג בכבוד דומה כלפי האחרים הנמצאים כמיעוט בתוכנו. מה גם שבעקיפין, פגיעה באחר גוררת גם פגיעה בך עצמך. ולמי נבוא אחר כך בטענות על כך שיהודים לא יכולים להתפלל בבית הכנסת ביפו משום שהושלך לעברו בקבוק תבערה?

לכן טוב עשה רבה של תל אביב-יפו, הרב ישראל מאיר לאו, שהזדרז לגנות אמש בחריפות את חילול הקברים ואף כינה זאת "פעולת טרור". יש להרבות שלום אחווה ורעות במקום ניכור וריחוק, הוסיף הרב. כמו כן, לא בכדי פורסם בשמו של גדול פוסקי ההלכה החרדים הרב אלישיב פסק הלכה ברור ונחרץ האומר לא לפעולות "תג מחיר". יתרה מכך, קבע הרב, שמי שמבצע פעולות אלו חל עליו דין "רודף" וניתן וחובה למוסרו לרשויות החוק.

עמדה זו מבהירה בפשטות ובבהירות את הקו האדום אותו אין לחצות באף מצב. וכבר נאמר "מה ששנוא עליך לא תעשה לחבריך". קל וחומר במקרה הזה, שחיי נפשות כרוכים במעשים ההזויים הללו.

>> הטור הקודם שלי: פרשת מרגול - איפה השוויון בפני החוק?
>> כשיש רבנים שמתירים הרג ערבים, אין לנו מה להתפלא