אפרים הלוי (תמונת AVI: לואיז גרין, חדשות)
מטפס על גל ההסתה. אפרים הלוי | תמונת AVI: לואיז גרין, חדשות

יש משהו בהסתתרות מאחורי הקלעים המקנה לאדם הילה מיוחדת של מסתורין אפוף סוד. הכוח להשפיע ולהישאר תחת חיסיון נותן עוצמה אדירה. כשמתווסף לך התואר "ראש המוסד" לפני השם, מה גם ששנים רבות הורגלת שלא קוראים בשמך אלא מכנים אותך בחשאיות א' או ה', הדבר נכון שבעתיים. ואז כשאותו אדם – במקרה זה ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי – יוצא לפתע לאור הזרקורים, מתברר פתאום כי הוא רחוק מזרח ממערב באותה הילה שהוענקה לו שלא בצדק. התחכום והמקצועיות שאפיינו אותו חלפו כעורבא פרח, התעוזה והנחישות התבררו כמסווה לשטחיות ופחדנות, והעוצמה הרבה מתגלה כנמר של נייר.

בכינוס עמותת בוגרי הפנימיות הצבאיות לזכר 130 חללי צה"ל בסוף השבוע שעבר, אמר הלוי: "צריך לדאוג מאירן גרעינית, אבל מפה ועד סכנה קיומית - יש מרחק. הסכנה האמיתית הקיומית על ישראל באה מבפנים, ההקצנה, ההתחרדות, ההחמרה הזאת היא הסכנה הקיומית על ישראל, יותר מאחמדינג'אד".

גם אם זה היה נכון, לא מתאים לומר זאת וגם לא חכם. אבל זה לא - ראש המוסד עצמו יודע עד כמה רחוקים דבריו מהמציאות והזויים בכל קנה מידה. האם ההתחרדות חמורה יותר מאיראן גרעינית? נו באמת. אפילו אנשים שהתפרנסו וקיבעו את מעמדם מגלי ההסתה האנטי דתית לא חושבים על כך ברצינות, אפילו לא בתור סיסמא. יתכן שהלוי מתקנא ביוצאי צבא שעשו קריירה פוליטית וציבורית נאה, לאחר סיום תרומתם למדינה. חבל שהוא בוחר לטפס על גל ההסתה בדרך לכורסת המיניסטר.

אלא שבדרך לפסגה שוכח הלוי כי מדובר בהתבטאות מקוממת וחמורה, שמסיתה כנגד ציבור שלם בחברה הישראלית, מסע שיסוי והסתה שכולנו יודעים איך הוא מתחיל אבל לא היכן הוא נגמר. למרות הסערה הציבורית בנושא, הלוי לא טרח כלל להתנצל או להסביר את דבריו, והוא עדיין עומד מאחורי ההתבטאות החמורה.

הון פוליטי על גב החרדים

אבל כדאי לחזור גם למה שאמר הלוי דקות ספורות לפני הציטוט המדובר. בהתייחס לדברים שאמרו ראש המוסד שלאחריו, מאיר דגן, ובכירים אחרים שפרשו ממערכת הביטחון, גינה הלוי את התבטאויות הסרק בנושא אירן ואמר "אני חושב שכל מי שסיים את תפקידו, עליו להיזהר בדיבורו". אם ככה, מר הלוי, מדוע אתה לא לוקח את אותם דברים לתשומת ליבך ונזהר מלדבר על נושאים שאין לך בהם הבנה, ועוד בגישה מוטעית ועוינת?

אחד מן השניים: או שיש כאן תוכנית מתוחכמת של ראש המוסד לשעבר לשוב לאור הזרקורים ולעשות הון פוליטי על גבו של הציבור החרדי ושומר המסורת, ואז מדובר באדם שהינו אויב מסוכן הרוכב על גל פופוליסטי בדרכו לכנסת. האפשרות השנייה היא שמדובר באיש מריר והזוי שהתרחק ממוקדי הכוח, דבר שגרם לו לפתח תיאוריות מופרכות על סכנת הציבור החרדי, ואז כל שנותר הוא לרחם עליו ולנוד לו בראשו.

כך או כך, ברור שאין הדבר מביא כבוד ויוקרה לאיש ששימש בתפקיד ראש המוסד. לנו רק נשאר לתהות ולתמוה - האם האיש הזה שימש כאחד האחראים על ביטחוננו?

האם האמירה של אפרים הלוי נכונה או מסוכנת? דונו בתגובות

>> הטור הקודם שלי: תג מחיר - כמו לשחק בגפרורים ליד חומר נפץ
>> "החרדים מעדיפים צה"ל בלי נשים"