מתנגדים למכתב הרבנים (צילום: בחדרי חרדים)
מכתב הרבנים: לא להשכיר או למכור לערבים | צילום: בחדרי חרדים

בתור אדם מאמין, רבים שואלים אותי: מה אתה אומר על מכתב הרבנים, שאוסר להשכיר או למכור דירות לערבים? אתה בעד או נגד? האם זו גזענות או לא? האם הרבנים הללו באמת מייצגים את ההלכה היהודית? קשה לי לענות בכן ולא, אין מדובר כאן במצב של שחור ולבן. הסוגיה הדמוגרפית היא בעיה אמיתית שלדעת כל האסטרטגים והמומחים אכן מאיימת על קיומה של ישראל כמדינה יהודית, שדורות רבים עמלו להקים בדם, יזע ודמעות.
מצד שני מדינת ישראל הינה גם דמוקרטית. איך אנחנו כעם וכאומה היינו מרגישים לו היו אוסרים על יהודים להתיישב במדינה באירופה או באזור כלשהו בארה"ב (ולהזכירכם, דבר זה כבר קרה בעבר)? הרי הארגונים היהודים היו מקימים מיד קול זעקה וצעקה על אנטישמיות ושנאת הזר והשונה, ובצדק.

פסק ההלכה התחיל מהרב שמואל אליהו, שהחליט להיאבק בתופעה האמורה ופרסם את דעתו התורנית בעניין. בתחילה אכן היה מדובר בקריאה של זאב בודד, הנמצא בשוליים הימניים ביותר של הציונות הדתית. חוץ מרעש תקשורתי וציבורי, דעתו כמעט שלא השפיעה בשטח, מלבד בעירו צפת. אך לאט לאט צברה התופעה תאוצה, ל"קול הקורא" הצטרפו עוד ועוד רבנים, עד שאתמול התפרסם כי 300 רבנים חתמו כבר על פסק ההלכה, והיום הם מודיעים כי בקרוב יגיעו ל-500 רבנים - מספר שאי אפשר להתעלם ממנו.

שריפה נוספת

אבל מעיון ברשימת הרבנים עולה כי עדיין מדובר בעיקר ברבנים מהמגזר הדתי לאומי, וגם בתוך מגזר זה לא מדובר בקשת רחבה של כלל הדעות אלא בימניים הקיצוניים שביניהם.

חשוב לזכור שיוזמי העצומה ביקרו אצל גדולי התורה החרדיים, שהם מי שמייצגים את ה"מיינסטרים" בקרב הציבור הנשמע ל"דעת תורה". אותם גדולי תורה, בהם הרב אלישיב, הרב שטיינמן והרב קנייבסקי, שרוב הציבור החרדי הולך אחריהם באש ובמים, החליטו בצעד חריף שלא לחתום על העצומה. הרב שטיינמן אף גינה את העצומה וטען כי היא מעוררת התלהמות שאינה במקומה, וכי מדובר בהתגרות מיותרת.

אז נכון, חמישים או שלוש מאות חתמו ואולי אף חמש מאות יחתמו, אך חשוב לזכור כי הרבנים העיקריים ופוסקי ההלכה הגדולים בזרם המרכזי סירבו לחתום, ואף התנגדו לפסק ההלכה.

רק לפני ימים ספורים מדינת ישראל נערכה לכבות שריפה אחת ממשית. חבל שבאותו זמן מנסים גורמים לא אחראיים להצית שריפה אחרת, אומנם מטאפורית אך מסוכנת לא פחות.

>> הפוסט הקודם שלי: לא תצליחו לפטר את אלי ישי
>> למה אנחנו כל כך אוהבים את "האח הגדול"?