מהומה בטקס לזכר הרוגי אסון הכ (צילום: חדשות 2)
השתמש בבמה לקידום דעתו האישית | צילום: חדשות 2

אפשר להבין את כאבן של המשפחות השכולות. אפשר לצדד בדרישתן הלגיטימית והצודקת להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה, שתבדוק לעומק את השתלשלות האירועים שהובילו לשריפה הגדולה במורדות הכרמל, ואת המחדלים הרבים שהתרחשו בתחום הכיבוי וההצלה. מגיע להם ולנו לדעת מה לא פעל נכון, מה השתבש בדרך, מה צריך לתקן ואילו לקחים יש להפיק. וכן, צריך גם למצוא את האשמים, אם יש כאלו, שישלמו את המחיר ויתנו את הדין על הטרגדיה הנוראה שקרתה בגינם.

אבל באותה מידה צריך לגנות בכל תוקף את השימוש הציני שעשה אמש דני רוזן במעמד לזכרם של הנספים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אלי ישי הגיעו לחבק את המשפחות ולהשתתף באבלם ובצערם. במקום לכבד את הערב והנוכחים, ובעיקר את זכרם של הסוהרים והכבאים היקרים שמצאו את מותם, רוזן בחר להשתמש באירוע כבמה לקידום דעתו האישית והאג'נדה הרעיונית שלו, תוך פגיעה חסרת תקדים בראש הממשלה ושר הפנים.

נכון, אין דנים אדם בשעת צערו, ואדם רגיל מהישוב איננו יכול אפילו לדמיין ולחוש את התחושה הנוראה הכרוכה באובדן היקר מכל. אבל ההתפרצות הברוטלית, הצעקות והנאצות אינם במקום. מה גם שמשמיעת טענותיו של רוזן עולה כי הוא לא באמת מעוניין בועדת חקירה שתבדוק את האירוע ותגיע לחקר האמת. הרי לדבריו, כבר נמצא האשם העיקרי, והוא שר הפנים אלי ישי. לא סתם הוא נתבע על ידו אישית בסכום של שני מיליון שקלים.

אי אפשר גם להימנע מהחשד שההתפרצות לא נבעה מכאב ספונטני שפרץ מן הלב באותו הרגע, אלא היא תוזמנה בדיוק לקראת פרסום כתבת השער מחר ב-"7 ימים", המוסף הנפוץ במדינה.

האם רוזן התייעץ עם שאר המשפחות ושאל אותן אם המעשה שעשה מקובל עליהן? דומה שלא, משום שגם בני המשפחות האחרות שזעקו את זעקתן לא פגעו באלי ישי ישירות אלא דיברו על הצורך בבדיקה יסודית ושורשית (מה שאגב מקובל על שר הפנים). מקריאת העיתונים היום עולה כי סביר מאוד שרוב המשפחות בכלל מתנגדות לצעד החריף של רוזן. למשל, סימה יפרח, אמה של איילה ז"ל, אמרה "רציתי שיהיה טקס מכובד והם הרסו אותו", ואילו ברוריה לוי, אמו של אבירם ז"ל, טענה "זה בושה, ביזיון לנופלים שחוגגים על חשבונם". שניים מההורים השכולים, מוטי חייט ואיה ברמה, אף התנצלו בפני השר ישי על התקרית.

כך שבמעשהו, לא ייצג רוזן את הרוב הדומם של המשפחות השכולות. הן אומנם דורשות ועדת חקירה, אך רוצות לא פחות דיון ענייני ורגוע. מצער הדבר שדני רוזן בא לכאורה לייצג את ההרוגים, אבל פגע בזכרם.

>> הפוסט הקודם שלי: התקשורת מנסה להפיל את נתניהו
>> אלי ישי רק מרוויח מההתקפות