היי אורית,

אוי! אני כל כך עצוב! נפתלי בנט, עם כל המנדטים וההישגים שהביא לציבור הדתי, לא הצליח להביא לניצחון המועמד שלו לתפקיד הרב הראשי! וכמה הוא בנה על הרב סתיו! זה היה כל כך חשוב לו! איך בנט יוכל להתאושש מההפסד הצורב הזה? אני מצוברח ברמות שאפילו לא בא לי לצאת לנשנש עוגת גבינה-פירורים בקפולסקי עם ניסן סלומיאנסקי. מה יהיה?

שלך, עצוב מאוד, אוי, עצוב מאוד ממש,
אורי אריאל, שר הבינוי והשיכון

אין תמונה
ד"ש. הרב דוד לאו

אני לא רוצה להגיד "אמרתי לכם", אבל העובדות בשטח כמו גם שורשיי הפולניים - לא משאירים לי ברירה: אמרתי לכם שהפוליטיקאים הקטנים של הכיפות הסרוגות ימשיכו לא לעשות דבר למען הציבור שבחר בהם, או שלא אמרתי? בדיוק בגלל זה לא הצבעתי לבית היהודי; בזכות נפתלי בנט משהו חדש אולי התחיל, אבל בגלל עסקנים כמו אורי אריאל, המפד"ל הישנה עדיין חיה ובועטת.

בסוף השבוע האחרון פורסם ב"מעריב" שהשר אריאל, מספר 2 בבית היהודי, פעל מאחורי הקלעים לבחירתו של הרב החרדי יעקב שפירא.
לאורך כל הדרך אריאל לא הכחיש שאינו תומך ברב דוד סתיו, המועמד של בנט לרבנות הראשית, אבל להתייצב לצדו של רב חרדי שלא שירת בצבא רק כדי שבנט יאכל אותה? האגו הגברי מעולם לא נראה עלוב יותר.

ואולי אריאל לא רק ביקש להוכיח מי פה הבוס, אלא השקפת עולמו אכן קרובה יותר לרב החרדי מאשר לרב סתיו המתון. כבר לא יודעת איזו אופציה גרועה יותר.

* * *

אוקיי, אז הפסדנו בבחירות לרבנות הראשית. אבל קצת פרופורציות; הדתיים סביבי כל כך מבואסים, שהמתבונן מהצד עוד עלול לחשוב שהחרדים קיבלו בחזרה את משרד הפנים, משרד הדתות וועדת הכספים.
ובכן, תזכורת: בבחירות האלה "הבית היהודי" ניצחה את ש"ס בענק, ונישלה את החרדים ממוקדי הכוח שעד לא מזמן אפשר היה רק לחלום עליהם.

זו בדיוק התשובה לכל החרדים שמשווים בין ההפסד שלהם בבחירות, לבין ההפסד של הדתיים הלאומיים בגזרת הרבנות הראשית; בבחירות העם אמר את דברו, החרדים איבדו את אמון הציבור, וש"ס פשטה את הרגל אידיאולוגית. לא רק זה: יאיר לפיד ניצח בגדול תחת סיסמת השוויון בנטל; עד כדי כך העם מאס בשלטון החרדים.

הבחירות לתפקיד הרב הראשי, לעומת זאת, הוכרעו באמצעות הגוף הבוחר והמוטה, עם הרב עובדיה יוסף שמושך בחוטים. שיטת הבחירה הזו כה עקומה ומביכה, שהרב דוד לאו בעצמו הודיע שיפעל לשנות אותה – כך דיווחה סיוון רהב מאיר בידיעות.
כך שהניצחון של החרדים כאן הוא טכני בלבד; במשאל עם, הרב סתיו היה מנצח בנוק אאוט גם אם אורי אריאל היה עומד על הראש.

אבל לא היה משאל עם, הרב סתיו הפסיד, וכעת השאלה היא האם המצב אכן כה נורא, או שבכל זאת יש כאן איזו נקודת אור.

* * *

אין תמונה
זכרו מי ירק לכם בפרצוף, בוחרים יקרים. אורי אריאל

כמו כולם כמעט, גם אני רציתי שהרב סתיו ייבחר. גם אני רציתי רפורמות בנושאי גיור ונישואים, שינויים במערך הכשרות, וגם הישג היסטורי של רב ראשי עם כיפה סרוגה ברבנות הראשית - מה רע?

אבל. אני מכירה את הרב הראשי האשכנזי הנבחר, הרב דוד לאו. הוא חיתן אותי לפני יותר מעשור; נפגשנו במשרד שלו במודיעין, ולפחות פרסונלית, אני יודעת שהוא רחוק מלהיות חרדי חשוך. אני זוכרת אדם סופר נחמד, נעים הליכות ומסביר פנים, בעל חוש הומור, שדיבר איתי בנימוס ובגובה העיניים - בדיוק הפוך מהדרך שבה רבנים חרדים מסוימים מתנהגים לנשים.
הרב לאו הוא אדם פתוח, ישר, מעורה מאוד בחברה הישראלית; זה מה שאמרו לי השבוע עוד כמה אנשים שמכירים אותו באופן אישי, בין השאר כאלה שעובדים איתו ברדיו קול חי, שם הוא מגיש תכנית אישית.
זה שהוא גם רב סרן במיל. ולומד בחברותא עם מפכ"ל המשטרה – רק מחדד את העובדה שאם נניח לרגע לסממנים החיצוניים, מדובר באישיות רבנית הקרובה יותר לציבור הכיפות הסרוגות מאשר לחרדים.

כשמדברים על קירוב לבבות ועל הפיכת הרבנות הראשית מגוף אטום ופרימיטיבי לעדכני ומחובר לציבור הישראלי – הרב לאו בהחלט יכול להיות הכתובת.

תארו לכם שבסופו של דבר, בנוסף לכל זה, הרב לאו גם יהיה חזק מול הרב עובדיה יוסף, ששולט כעת ברבנות הראשית באמצעות בנו. תארו לכם שהשירות בצבא וההיכרות שלו עם הציבור החילוני, יגרמו לרב לאו להיות אמיץ מספיק כדי להצעיד את הרבנות אל שנות האלפיים, ממש כפי שהבטיח הרב סתיו לעשות.
מי יודע, בסוף עוד נגלה שהחרדים אולי ניצחו, אבל בבחירות האלה, גם הכיפות הסרוגות הרוויחו.

* * *

ועדיין, בואו נזכור מה קרה כאן, בבחירות לרבנות הראשית. איך העסקנות הפוליטית של המחנה הלאומי ניצחה את רצון הבוחרים; איך שיקולי יוקרה ואגו גברו על האינטרס של המגזר הדתי.

רב ראשי מחליפים אחת לעשור, אבל הבחירות לכנסת מתקיימות כל ארבע שנים. בוחרי הבית היהודי, אורי אריאל ירק לכם בפרצוף. אל תשכחו את זה בקלפי.

שאלות? הערות? כתבו לאורית