מוטי מלכה (צילום: חדשות 2)
אין פרנסה, אין שפה, קשה, קשה. מוטי מלכה | צילום: חדשות 2

על פי ספר שמות, כשאשת פוטיפר נדלקה על יוסף היא תבעה ממנו סקס, כאן ועכשיו: "שכבה עמי". אבל הוא סירב, עזב את בגדו בידה וברח החוצה. היא כמובן נעלבה, ומיהרה להעליל עליו שניסה לאנוס אותה: "ראו, הביאו לנו איש עברי לצחק בנו". הביץ' הזאת, אשת פוטיפר, האשימה אותו באונס ותוך כדי כך, כאילו בדרך אגב, טרחה להדגיש את מוצאו הזר: "עברי". הוא לא מבני המקום, הוא לא אחד משלנו. כדי לזכות באהדת אנשי ביתה המצריים, היא ניגנה על רגשות הקסנופוביה – שנאה ופחד מזרים.

מזכיר מאוד את האווירה הציבורית פה בעקבות מקרי האונס האחרונים. נכון, מדובר במקרים מזוויעים. אבל אונס הוא דבר מזוויע, לא משנה מה מוצאו של האנס ומה צבע עורו. תשאלו את א' ממשרד התיירות. תשאלו את הקורבן של ארז אפרתי, מאבטח הרמטכ"ל, מלח הארץ, לבנבן למהדרין.

יכול להיות שהאנסים המקומיים פשוט חוששים שאנסים מסודן יתפסו להם את מקומות העבודה? אבל עם כל הכאב שבדבר, זה לא יכול להיות טיעון במאבק נגד ההגירה. ועדיין, יש לטפל בבעיה, וכרגיל במדינה שלנו פועלים מעט מדי ומאוחר מדי. למשל, בונים מתקן שהייה ל-10,000 איש, כשיש כבר כמעט מאה אלף זרים במדינה. גם את בניית גדר הגבול עם מצרים, תהיו בטוחים שלא ישלימו במאה אחוז, כמו שלא השלימו את בניית החומה בינינו לבין הרשות הפלסטינית. צריך להכיר בזה שאנחנו חלטוריסטים, מאלתרים, לטוב ולרע, ולכן לא חושבים אף פעם לטווח ארוך.

מאידך, מאחר שאנחנו פליטים בעברנו, אסור לנו לקפוץ את לבבנו. גם התורה (תגלו את זה לאלי ישי) מפצירה בנו רבות לאהוב את הגר, התושב שאין לו זכויות, לעזור לו ולחוש אליו אמפטיה. לכן, לפליטים שכבר נמצאים כאן צריך לתת זכויות מלאות של בני אדם (מה לעשות, הם כאלה), ואת השאר צריך לעודד לחזור לארץ מוצאם ע"י מענקים כספיים.

כך או אחרת, אסור, בשל המורכבות, לראות הכל בשחור ולבן. יש גוונים. וזה גם אחד הדברים הטובים שהפליטים הביאו לפה: הרי עודף הסודנים העלה את הערך של האתיופים. המנייה של האתיופים, שעד עכשיו הייתה בקאנטים, קפצה. עד עכשיו התייחסו אליהם כיהודים מפוקפקים שחומי עור. היום, לעומת הסודנים הם נחשבים כמעט אזרחים רגילים.

באופן דומה, גם הישראלים ממוצא תימני זוכים מן ההפקר. תימן נמצאת כמה מטרים בלבד מאתיופיה. בראשית המאה העשרים כינו אותם "ערבים-יהודים", ויש מסמכים רשמיים שמספרים כי העלו אותם לארץ כדי שיהיה מישהו שיכול לעבוד בשמש ובחום ולא להתלונן יותר מדי. גם ביהדות שלהם פקפקו, בשל העובדה שיש להם הלכות דתיות משל עצמם. אך כיום הם השתדרגו. גוון עורם השחום נחשב כבר ללבן. אין מה לדבר, איזה מזל שהסודנים, השחורים האלה, פה.

>> הטור הקודם שלי: לא נמות מאזכור הנכבה
>> הסיכוי להיאנס על ידי כושי בכלל לא כזה גדול