אסי עזר (צילום: רונן אקרמן)
הולך לו קלף. והוא מרגש ואמיץ. אסי עזר | צילום: רונן אקרמן
אני מאוד אוהב אנשים שמנצלים את כוחם באופן אמיץ, למען מטרה צודקת וחשובה. קחו למשל את אסי עזר שנמצא עכשיו בתפקיד המאמי הלאומי וממלא את משבצת המנחה הכי לוהט בטלוויזיה, או כמו שאימא שלי אומרת: "הולך לו קלף לא נורמלי".

לאסי עזר יש כישרון גדול לנצל רגעים. אני לא יודע כמה מכם זוכרים את האירוע שהתרחש בגמר של "אייל גולן קורא לך 3". לקראת סוף הערב עלה אייל גולן לבמה והתייחס לוויכוח שהתנהל על שידור התכנית בערוץ 2. הוא אמר דברים נרגשים על כמה שהוא גאה להיות זמר מזרחי וזמר ישראלי, ואסי, שהנחה את הערב, לקח אחריו את המיקרופון והוסיף "גם אני גאה להיות מנחה מזרחי. ובכלל אני גאה להיות גאה". הקהל העצום, הריע לו ממושכות. זה לא היה עניין של מה בכך.

ביום שלישי האחרון עזר שוב עשה מעשה. הוא עצר את השידור של "הכוכב הבא" לקראת סופו ונשא נאום קצר בזכות הצעת החוק החדשה של מפלגת "יש עתיד" בעד ברית הזוגיות. עזר לא דיבר פוליטית. הוא דיבר בגוף ראשון, ומהלב. הוא שאל את הקהל הרב שכל כך אוהב אותו, ועושה לו אלפי לייקים כל פעם שהכלב שלו מחייך למצלמה, האם הם לא חושבים שמגיע לו גם להתחתן, להקים משפחה חוקית בישראל ולהביא ילדים?

הדברים האלה, מול יותר משלושים אחוזי רייטינג, שווים בערכם לעבודה פוליטית של עשרות אנשים במשך שנים. זה אולי קצת אכזרי, אבל הדברים האלה שאמר אסי עזר הם בדיוק הרוח הגבית אותה יהיו צריכים ב"יש עתיד", כשכל הנפתלי בנטים והאיילות שקד מפלבלי העיניים שהיו כל כך נאורים לפני הבחירות, יתחילו לצרוח שהם לא מסכימים לתת להומואים להתחתן.

האומץ של יאיר לפיד

אלה הדברים שסוחפים את דעת הקהל. הקהל הרחב, שמורכב מאנשים בעלי הגיון בריא, צריך לקבל את העובדה שהוא לא יכול לאהוב את עזר המנחה המשגע ואז להודיע שהוא לא רוצה שהוא יתחתן. אלה רגעים שעושים שינוי. רגעים מכוננים. הרי כל הזמן מסבירים לנו שמחוץ למדינת תל אביב הדברים נראים אחרת, שישראל אינה כל כך נאורה כמו שאנחנו חושבים. על הרקע הזה הדברים של עזר הם אמיצים עוד יותר.

לפיד: "אין מקום לפנאטים" (צילום: חן גלילי, ShiloPro, חדשות)
הרוויח מחמאה | צילום: חן גלילי, ShiloPro, חדשות

ואם כבר אומץ, חייבים להחמיא ליאיר לפיד. אני יודע שכולם רוצים להסביר כמה הם מאוכזבים ממנו, להגיד כמה הוא עשה ככה וככה וככה, ולהמציא עליו בדיחות. האם חלק מפסטיבל האכזבה הזה לא חלק מאותו חוסר סבלנות ישראלי מפורסם? לפיד היה יכול להמתין עם ברית הזוגיות. הוא יכול היה להגיד, כמו שעשו רבים וטובים לפניו, שעכשיו לא הזמן, שיש דברים יותר חשובים. שלא בא לו לריב. תשאלו גיבורים כמו אוהד ברק.

אבל לפיד החליט שלמרות שהוא בשיא הלחץ, הוא לא יוותר על העניין הזה. ויותר מזה. הוא בחר בהצעה מתקדמת, רחבה, שבעצם מסבירה שכל שני מבוגרים פנויים שרוצים להתחתן יכולים לעשות את זה. בניגוד להצעות קודמות שעלו לדיון והציגו קבוצות של פסולי החיתון, ההצעה של "יש עתיד" כוללת כל אדם. ועל זה מגיע לו ברכות. אני מקווה שהוא אכן יחזיק מעמד מול כל המטרפדים למיניהם.

שאפו גם לציפי לבני שמיד הצטרפה, ולא נפנפה כפוליטיקאית סוג ז' בהצעה שלה, שאותה הכין בשעתו אלעזר שטרן, שהיא הרבה פחות טובה, מה גם ששטרן עצמו הוא דמות בעייתית כשזה נוגע לחילונים ולהט"בים. נקווה שגם מפלגת העבודה ומרצ יצליחו להתעלות מעל הרצון שלהן להיות חתומות על חוק נאור שכזה לבדן, ויתנו רוח גבית למי שיש לו עכשיו את הכח להעביר את זה.

זוג נרקומנים עדיף על זוג הומואים?

כי צריך אומץ. עדיין צריך הרבה אומץ בשביל הדברים האלה. אני מזכיר לכם שיש חבר כנסת אחד שלא נראה לו שחשוב להגיד בקול רם ומסתתר מאחורי סינר. ובגלל אנשים כמוהו, לפעמים באצטלה של נאורות, נעשים דברים מאוד מרגיזים. השבוע למשל התברר כי הוועדה שמונתה להחליט בעניין פונדקאות להומואים החליטה לאפשר פונדקאות, אבל רק בתנאים אלטרואיסטיים, כלומר בלי כסף. כלומר אישה תוכל להיות פונדקאית לילד שלי רק אם זה מטעמי נחמדות וללא תשלום. שזה כאילו מתקדם אבל ממש לא, ובעיקר אומר שאני אצטרך להמשיך להשתגע. תודה רבה באמת.

מה שהכי מעצבן, זה שהפעם זה בכלל לא אשמת החרדים, אלא דווקא הארגונים הפמיניסטיים. הם מתנגדים לפונדקאות. הם לא יכולים להתעמר בסטרייטים, אז הם מתעמרים בי. כאילו בשם הנאורות, ושמירה על גוף האישה הם מכריחים אותי לנסוע לבזבז מאות אלפי שקלים בתאילנד או ארצות הברית. ואני מודה שזאת כנראה אחת הסיבות היחידות לכך שאני מתמהמה עם העניין הזה.

אם הייתי יכול למצוא בישראל אישה שתהיה פונדקאית עבורנו, הכל היה יותר קל. אבל בגלל שאיתן הוא גבר, אני לא יכול. אז הפמיניסטיות ניצחו ודאגו שוב שאם בכלל, זה יעלה לי הון כסף. והם כמובן לא מגנים על אף אישה בתהליך. שהרי כל אישה שתעשה לנו פונדקאות בישראל, תהיה במצב הרבה יותר טוב מאישה שנשכור בעולם השלישי, ולא כל כך נדע בכלל מה המתווכים נותנים לה ומה לא. וכך בשם איזו נאורות, יכריחו אותי לשלם מתחת לשולחן עבור פונדקאות. מצאו הפמיניסטיות במי להתעלל. תודה רבה באמת, העיקר שכל זוג נרקומנים סטרייטים, עם גבר מכה ואישה מופרעת, יוכלו בקלות לעשות פונדקאות אם בא להם. באמת תודה לפמיניסטיות, תמיד כיף להיאבק אתכן ביחד על מעמד האישה.