מיילי סיירוס חושפת (צילום: Terry Richardson)
זו רק אני והפחית שלי. מיילי סיירוס בעוד רגע של זיוף | צילום: Terry Richardson
קנייה ווסט התארח השבוע במשך עשרים דקות בטוק שואו של ג'ימי קימל. הסיבה הייתה מערכון מצחיק שהריץ קימל על ווסט ועצבן אותו, מה שהפך לקרב טוויטים מתוקשר. אני מציע לכם להציץ בראיון הזה כי הוא מעלה לדיון שאלות רבות על מעמדו של היוצר שהופך סלבריטאי בעולם החדש.


קנייה ווסט מתראיין אצל ג'ימי קימל

טענתו העיקרית של ווסט היא שאת הגזענות הישנה והטובה החליפה סוג של אפליה שהוא מכנה "מעמדנות" (classism). הדוגמאות שלו רבות. למשל העובדה שזוגתו קים קרדשיאן לא תקבל כוכב על המדרכה בהוליווד בגלל שהיא באה מריאליטי או היחס שהוא מקבל בבתי אופנה גדולים בפריז כשהוא בא לצפות בתצוגות. קנייה ווסט טוען שהעולם מכתיר סלבריטאים רק בכדי להתעלל בהם ולשמור אותם במקומות נוחים לעיכול. לטענתו אין לאף אחד עניין אמיתי ביצירה וביצירתיות ובגלל זה הוא, בתור אחד שלא שם זין, נלחם בכל העולם.

מיילי סיירוס חושפת (צילום: Terry Richardson)
למי קראתם כוכבת ילדים? מיילי סיירוס | צילום: Terry Richardson
אני מניח שמיילי סיירוס מאוד מזדהה עם הדברים של ווסט. סיירוס נמצאת השבוע במרכזה של סערה צבורית עולמית, סערה שהציתה שינייד אוקונור סביב הצילומים הפרובוקטיביים של סיירוס שפורסמו בכל העולם. אבל לפני שנגיע לדיון עצמו כדאי קצת לקיים דיון על מה שמסביב לדיון. כלומר איך בכלל הגיעה סיירוס למקום הזה ולסיטואציה הזאת.

כזכור סיירוס היא בתו של כוכב הקאנטרי בילי ריי סיירוס, שהפכה בגיל 14 לכוכבת הסדרה "האנה מונטנה" ולאחת מכוכבות הילדים הגדולות בעולם. בערך בגיל 18 היא החליטה שהיא רוצה להיות כוכבת למבוגרים ומאז היא עובדת בזה. עד היום הניסיונות האלה הצליחו חלקית. ולמעשה עד לפני שנה איש לא ספר אותה. אלא שאז התחיל תהליך ששיאו מתרחש בחודש האחרון. סיירוס החליטה להיות השרמוטה של העולם, גוש הפרובוקציה הכי לוהט באינטרנט.

שינייד אוקונור 3.11 (צילום: אימג'בנק/GettyImages)
גם אם היא מטיפנית ומעצבנת, היא עדיין צודקת. שינייד אוקונור | צילום: אימג'בנק/GettyImages
זה כלל בעיקר וידיאו פרובוקטיבי, הופעה נועזת מאוד בטקס פרסי ה-MTV וכל מיני הופעות טלוויזיה בארצות הברית שבהם היא התעקשה להסביר שהיא מתה על "טוורקינג" ואף הדגימה. "טוורקינג" הוא לא סתם תנועת הנעת אגן נשית שנחשבת מאוד פרחית ובוטה. "טוורקינג" הוא תנועה שעליה מתקוטטים כל הפמיניסטים בעולם מול יצרני הקליפים של ההיפ הופ והראפ. אלא שעד שבאה סיירוס איש לא הצליח להפוך את זה לוויכוח שמעניין מישהו.

גוש של פרובוקציה

אז האם זה בסדר שבחורות ינענעו את ישבנן באופן כה זנותי בקליפים? האם זה מסמן את הבחורות כאובייקטים מיניים או שזאת זכותן להצהיר כך על שחרור מיני. האם התנועות האלה מעודדות החפצה של נשים? ואולי אנחנו בעידן שבו כבר לא חייבים לראות בכל ריקוד את הבעייתיות הבין-מינית שהוא מגיב? השאלות המעניינות האלה הן שאלות שלא אני אדון בהן כאן. מה שכן, כדאי לבדוק למה מיילי סיירוס עושה את זה. ולמה דווקא עכשיו.

נדמה לי שמה שעצבן את שינייד אוקונור ואחר כך גם את אנני לנוקס הוא התחושה שסיירוס או לצורך העניין מנהליה, החליטו שכדי להצליח היא צריכה להפוך לגוש פרובוקציה, על גבול החוסר שליטה. כלומר שזה מהלך מסחרי וציני לחלוטין. לתחושתן, התמונות האחרונות שבהן היא מחזיקה פחית תה קר ענקית מול המפשעה היא משהו מתוכנן מראש. כל אתרי הרכילות בעולם מפיצים את התמונה. בחורים צעירים בכל העולם מתחרמנים, וסיירוס הופכת לנושא שיחה מרכזי.

בריטני ספירס
ככה מתחרפנים כמו שצריך. בריטני ספירס
שיניד אוקונור כמובן צודקת. במיוחד משום שנראה שסיירוס לא באמת איבדה שליטה אלא ממש עושה הצגה לתקשורת. זה קצת מצחיק להגיד, אבל אם היא באמת הייתה עוברת פאזה של סמים ואיבוד שליטה, כמו שעובר עכשיו ג'סטין ביבר, זה היה יותר מלחיץ, ופחות נעים לעין, אבל גם הרבה פחות צבוע.

כי מה שקצת מגעיל אותי במסע של סיירוס זה הרעיון שהיא מתחפשת לאחת שאיבדה רסן רק בשביל למכור דיסקים. היא מוכרת לילדות קטנות את הרעיון שלאבד שליטה זה נחמד. בזמן שהיא עצמה בכלל לא מאבדת שליטה אלא עושה מהלך שיווקי כלכלי מתוכנן לגמרי במטרה להפוך לאייקון למבוגרים. אם זה היה קורה כאן, היינו יודעים את האמת. כלומר אם היא באמת רצה בלילות לחתול והכלב ודוחפת באף כאילו אין מחר.

בהוליווד זה אחרת. ובינתיים אם אני לא טועה, לא התפרסמו תמונות שלה שמראות איבוד שליטה, מהסוג של לינדזי לוהן, אימיי ויינהאוס, וכמובן בריטני. זה קצת משונה להשוות את זה למהלך שעברה בשעתו בריטני ספירס, כי היא באמת התחרפנה. התמונות שלה יוצאת ממכונית מסטולית לגמרי בלי תחתונים, זה לא משהו שהוחלט עליו בישיבת קונספט. זה היה יותר מהלך של איבוד שליטה. כמה שזה נשמע נורא, אצל בריטני זה היה אמיתי, ולכן אמין.

איזו זמרת ישראלית מיילי מזכירה לכם?

אז האם אני אומר שעדיף שהיא באמת תתחרפן? לא, אבל זה מסביר למה שינייד אוקונור צודקת -  גם אם היא באה מפוזה מעט מתחסדת ודתית כרגע. אילו היתה סיירוס מגיבה בהומור או בצחוקים, או בחצי התנצלות, עוד אפשר היה להבין את זה, אבל סיירוס בחרה להשיב בצורה לוחמנית ולצעוק: "אני עצמאית ועושה מה שבא לי". זה באמת בולשיט.

מה שיפה בכל הסיפור הזה הוא שבחיים כמו בחיים, מה שקובע בסוף זה אם הדיסק עצמו מחזיק את כל הרעש. כלומר האם היא אמיתית. כל מי שיקשיב לדיסק יבין שסיירוס נמצאת כעת במצב של וואנבי קלאסית. היא לא באמת זמרת יוצרת עם אישיות אלא בחורה מפורסמת עם קשרים וכסף שמאוד רוצה להיות.

בגלל זה אני גם מאמין שכל הסערה תחלוף מן העולם כאילו כלום. סיירוס עצמה תחזור לגודל האמיתי שלה, זמרת פופ בינונית למדי ולא באמת מדליקה.

כמובן שיש מצב שאני טועה, ומה שנראה כרגע כמו זיוף, יתגלה כאמת שהיא מתעקשת עליה לאורך זמן, ובסוף היא תהפוך לדבר עצמו. קצת מזכיר דיון ישראלי אהוב מהשנים האחרונות בנוגע לכוכבת ישראלית ענקית. נחשו ילדים למי אני מתכוון?