שלום לך נפתלי בנט,

אני יודע שהמון אנשים כותבים לך בימים האלה, או יותר נכון מפעילים עליך לחץ לעשות את הדבר הנכון. אני מניח שרובם מהמעגלים שאתה מכיר היטב, חלקם בשליחות ראש הממשלה. אתה איש ימין, איש המחנה שלהם, וחלקם גם חושבים שאתה חייב להם.

אני קורא בעיתון שאתה נפגש עם נתניהו, שאתם מגיעים להסכמות, שזה ממש רק עניין קטן - להביא את הציונות הדתית, להסכים על ממשלת מיעוט שתתבסס על קולות רע"מ, וזהו. בום. ממשלת ימין על מלא. הנה מתממש החלום הרטוב של נוער הגבעות, של שונאי בית המשפט העליון, של מעריצי ברוך גולדשטיין, של אלה שרוצים הפרדה בין נשים לגברים, שלא רוצים בנות בצה"ל. כך ביבי יהפוך לקיסר, ואתה תהיה זה שנתן לו את המלוכה. החול יזכור.

יש לי תחושה שברגע הזה בזמן, אין לך ראש להקשיב לי. אני לא הקהל שאתה מתעניין בו. אני כל הדברים שהם לא ממשלת ימין. אבל בכל זאת אני מבקש שתקשיב. הרי שנינו בני אותו העם. חבר טוב שלי שעבד איתך צמוד בבחירות חושב שאתה מנהיג אמיתי, רציני, שאתה שווה. הוא נאם לי לאורך כל הקמפיין מי אתה באמת: איש הייטק מרעננה שנשוי לאישה חילונית, שבנו מחזיק חשבון טיקטוק מוצלח ושהוא עצמו ניחן בהיגיון בריא ובתמונת מציאות לא מטושטשת. ולכן החלטתי לנסות להציג בפניך את תמונת המצב כמו שאני רואה אותה; אולי זה יעזור טיפה.

בצלאל סמוטריץ (צילום: Hadas ParushFlash90)
ריח גזעני. סמוטריץ' | צילום: Hadas ParushFlash90

נפתלי, אתה נמצא עכשיו בראש האולימפוס. פסיעה אחת מלהיות ראש ממשלה, סיטואציה שייחלת לה לכל אורך מערכת הבחירות. איך האוויר? איך תחושת ה"שיחקתי אותה בענק"? או, הרי שנינו יודעים שזאת לא ממש התחושה שם. אני בכלל לא בטוח שבאמת רצית שזה יקרה באופן כל כך קיצוני, שהכל יהיה ביידים שלך. ואין דרך עדינה להגיד את זה, נפתלי, אבל גורלה של מדינת ישראל מונח כרגע בידיך. אתה ושבעת המנדטים שלך מחזיקים את המפתח לעתיד של המקום הזה שכולנו כל כך אוהבים.

לעתיד הזה יש שתי פנים, שתיהן מאוד ברורות. הראשונה היא ממשלה בראשות נתניהו, שזה הדבר שמציעים לך עכשיו בבלפור, הבית שבו סופסוף זכית שוב לבקר השבוע. ממשלת מיעוט  שבה תשב בגאון לצד חברים כמו אבי מעוז, איתמר בן גביר והידיד לשעבר בצלאל סמוטריץ'. אתה הרי לא עיוור, אתה יודע שלמפלגה הזאת יש ריח גזעני עד כמעט ניאו נאצי. אפילו לא בא לי לחזור על האמירות שלהם כדי לחמם. ועל מה תישען העיסה הזאת? על חבורת אסלאמיסטים קיצוניים שמסכימים עם חברי "הציונות הדתית" דווקא בעניינים שבהם אתה לגמרי נגעל מהם: החזרת הנשים למטבח ודיכוי קהילת הלהט"ב. האמת, אני בטוח שכשאתה לבד עם עצמך, בערב, במיטה, החבורה הזאת עושה לך פריחה בכל הגוף.

ועוד לא אמרנו כלום על נתניהו עצמו. לפני שבועיים ראיתי מפגש די מדהים שהתקיים בפאנל של איילה חסון בחדשות השבת. ישבו שם זה מול זה שני אנשי ימין, נעם פתחי ונדב העצני. הראשון מדברר את ראש הממשלה; השני איש ימין קיצוני אבל חילוני, ליברלי ומאוד ישר, שכמו אביו אליקים לפניו, אצלו ארץ ישראל באה לפני הכל. ברגע מסוים התחיל הוויכוח ביניהם להתלהט, וכל השמאלנים שמסביב השתתקו ונתנו להם לריב. פתחי ניסה להגיד שביבי וביבי. העצני בתגובה ניסה להבין למה פתחי מתעקש כל כך להגן על אדם שלדבריו לפחות חצי ממצביעי הימין שונאים אותו, חושבים שהוא מושחת ורוצים שיפנה את הכיסא. פתחי עוד ניסה להתפתל ולהגיד שזה לא ככה, אבל נפתלי, אתה הרי יודע שזה ככה.

איתמר בן גביר (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
זה הוא והאסלאמיסטים. בן גביר | צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

אני לא יודע מה הוא מוכר לך בפגישות שלכם, אבל אני מקווה שאתה זוכר שהוא לא באמת מתכוון לאף מילה ושהוא לא יקיים אף הסכם שיחתום איתך. ביום שתקום ממשלה הוא ידרוך לך על הראש באופן כל כך משפיל שפשוט תרצה לקבור את עצמך. אתה באמת רוצה להיות רשום בהיסטוריה כמי שאפשר להקים בישראל מחדש את המשטר המלוכני? ועוד עם קיסר שאיבד את זה? (לא ניכנס כאן לתיאורי המשפחה או לטוויטר של יאיר. בוא נשמור על טון סולידי).

עכשיו תראה מה מחכה לך מהצד השני. אתה תהיה ראש ממשלה בישראל. לצדך יהיו שבעה אנשים מאוד רציניים, ישרים ומחפשי טוב: יאיר לפיד, גדעון סער, בני גנץ, אביגדור ליברמן, מרב מיכאלי וניצן הורוביץ. כולם ישבו לצידך בניסיון לשקם את האווירה האיומה של שיסוי ושנאה בין חלקי העם. נכון, תצטרך להסתמך על חלק מהקולות של הרשימה המשותפת, שזה לא קל לך. אבל בוא, תהיה אמיתי, איימן עודה ואחמד טיבי לעומת מנסור עבאס?

האם יאיר לפיד בדרך לאיחוד עם בני גנץ?האם יאיר לפיד (צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12)
האופציה השפויה. לפיד | צילום: מתוך "אופירה וברקוביץ'", קשת 12

נפתלי, כל ממשלה שתקום בישראל בעת הזאת תתבסס על חברי כנסת ערבים. זה הגורל שלנו, והראשון שיאפשר את זה הוא דווקא הידיד החדש שלך ביבי. אם אתה באמת איש ליברלי מרעננה ולא אח של בן גביר, תהיה חייב להודות שזה דווקא מהלך היסטורי חשוב. יש בזה צדק היסטורי ותחילה של תיקון. אבל עזוב את הערבים: תציץ רגע בתמונה של שתי הממשלות האפשריות. האחת ממשלת "הצל את הנוכל" והשנייה ממשלת "התחל מחדש". באיזו ממשלה תבחר? ומה תסביר לאשתך? לבן שלך? לעצמך?

נפתלי, אני לא בחשן פוליטי. אין לי מושג מה באמת עובר לך בראש. אבל מהפגישה האחת שהייתה לנו בעבר - כשבאת להכיר צעירים וצעירות בארגון הנוער הגאה, והתרגשת במיוחד לשמוע את סיפוריהם של נערים גאים שלמדו בישיבות ורוצים למצוא איזון בין להט"ביות לאמונה - התרשמתי שאתה איש הגון וסביר. איש הגון לא יכול במו ידיו להקים בישראל את מה שתהיה הממשלה הכי מגעילה שהמדינה הזאת יכולה בכלל לדמיין. שמעתי אותך לאורך הקמפיין מסביר שמספיק, צריך להחליף אותו. אז מה נהיה, ממשלה שכל עניינה רשע ופשע? לא נשמע לי הגיוני שאתה, אדם ערכי, תהיה זה שיקים את הממשלה הזאת. הרי גם אתה קורא כל יום את העדויות מבית המשפט. איך תתהפך על כל מה שאתה מאמין בו? אני מקווה שיהיה בך הכוח לעמוד בלחצים ולעשות את הדבר הנכון, כי אנשים טובים עושים בסוף את הדבר הנכון, ואתה הרי יודע מהו. אל תיכנע.      

שלך,
גל אוחובסקי