דונלד טראמפ הוא איש מופרע. הוא גם סוציופט. מאחר שאין לו חשק להשלים עם העובדה שהוא הפסיד בבחירות לנשיאות, הוא מנהל כבר חודשיים קמפין משוגע שאומר שהוא בעצם ניצח וכולם משקרים. הוא פנה לבתי משפט, לתקשורת, ניסה הכל, אבל שום דבר לא הצליח. אז אתמול הוא פשוט ארגן הפגנה גדולה בוושינגטון, חימם את הקהל שלו, וזה נגמר באירוע המביך ביותר בתולדות ארצות הברית. אספסוף פורץ לגבעת הקפיטול וכובש אותה לשעה ארוכה. אפשר גם לטעון שטראמפ היה אחראי ישירות למותם של 4 אנשים.

זה אירוע שלא ייאמן, אבל הוא גם לא ממש מפתיע. בעידן החדש שבו אנו חיים, סביב האלגוריתם של הרשתות החברתיות, שקרנים ומטורפים שמגיעים לעמדות כח יכולים לשכנע ציבור גדול להאמין בשקרים שהם מפיצים. טראמפ למשל לא אוהב קורונה, ובאופן לא מפתיע, ארצות הברית היא המדינה המערבית שמתמודדת הכי גרוע עם המחלה. המחלה הפריעה לתוכניות שלו, אז הוא פשוט גרם לה להשתולל. האמת, טראמפ הזה הוא פושע. הוא ישב בכלא, וזה לא יקח הרבה זמן. אני משוכנע בזה.

הצרה היא שהרבה מידי ישראלים אוהבים את האיש הדוחה הזה. הוא העביר את השגרירות לירושלים! הוא סידר לנו את האמירויות! מסתבר שרבים מאיתנו שוכנעו להביט על העולם מזוית כל כך אגואיסטית, שלא אכפת להם שהוא ישלח פצצת אטום לאיזה מקום, העיקר שהוא סידר לנו טיול למול של דובאי. כבר שנים משכנעים אותנו שהדרך היחידה לקבוע אם נשיא ארצות הברית הוא טוב או רע, עוברת דרך השאלה אם הוא אוהב התנחלויות. זה חלק מהרעה החולה שהביאו איתם הכיבוש ומפעלותיו. ולכן כל הרבנים הנהדרים של הציונות הדתית, שהם כאילו אנשי ערכים, לא אמרו עד היום מילה נגד האיש הדפוק הזה, שכבר ארבע שנים מנסה להחריב את אמריקה ואת העולם כולו.

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
מהומות בארה"ב‎ | צילום: AP

רק כמה שעות עברו מאז תחילת האירוע בוושינגטון. רוב הרפובליקנים סוף סוף מתנערים ממנו. אפילו סגן הנשיא פנס יצא בהודעה נחרצת. לקראת שבע בבוקר שעון ישראל, הוא חזר לנהל את אירוע אישור כהונתו החדשה של ג׳ו ביידן. אבל טראמפ עצמו לא הפסיק. בהודעה הראשונה שהוציא, הוא הסביר שהוא קורא למפגינים לצאת מגבעת הקפיטול למרות שהוא עדין בטוח ש״ניצחנו בענק״ ו״הנצחון נגנב מאיתנו״. מבחינתו שהעולם ישרף. טוויטר ופייסבוק סגרו לו את החשבון. זה לא ישנה דבר.

אין ברירה ברגע הזה אלא לחשוב על החבר הכי טוב שלו במזרח התיכון. האיש שמתנהג כבר כמה שנים באופן שמאוד מזכיר את טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו. כן, כן, יש הרבה קווי דמיון באופן שבו שניהם עסוקים רק בהישרדות של עצמם. שניהם הרסו מפלגת שלטון, נפטרו מכל אדם בעל שיעור קומה, והקיפו את עצמם רק בחנפנים.

גם נתניהו וגם טראמפ יצאו למלחמה נגד התקשורת, נגד שומרי הסף, נגד הפרקליטות ובתי המשפט. בדרך הם גירשו ממפלגתם וסביבתם כל אדם עם עמוד שידרה והגינות בסיסית. שניהם מתנהגים כאילו הם קיסרים, שלא לומר אלים. לשניהם יש בני משפחה גבוליים שמשפיעים עליהם, והכי נורא, שניהם מוכנים לעשות כל תרגיל פוליטי כדי להציל את התחת שלהם מהגורל שנקבע להם. הגיע הזמן להתעורר מהטפשות הזאת של הערצת הימין האוטומטית לטראמפ. אני מצפה שגם גדעון סער וגם נפתלי בנט יצאו בהצהרות נחרצות שמתנערות מהאיש הזה.

יותר חשוב, אני מצפה שאחרי הבחירות, ביחד עם יאיר לפיד, שניהם יעשו כל מה שבכוחם כדי שישראל של ביבי לא תהפוך לארצות הברית של טראמפ. מה שקרה בוושינגטון הלילה הוא כתובת על הקיר, שלא לומר כתובת על שלט ענק באיילון. זאת באזעקת אמת שאומרת שכל השקרים, המניפולציות, המתקפה על שלטון החוק, בתי המשפט והנסיון הכללי לשסות את חלקי העם זה בזה, הופכים בסוף למלחמת אזרחים. אנשים בסוף מאמינים לזה.

מהומות בארה"ב‎ (צילום: AP)
מהומות בארה"ב‎ | צילום: AP

הרבה עוד ידובר על האירוע הזה. הרי ברור שאם זאת הייתה הפגנה של שחורים כבר היו שם עשרות הרוגים. לא ברור למה המשטרה המקומית כל כך עדינה עם החוליגנים האלה. ולא נקיים עכשיו את ההשוואה בין המפגינים של טראמפ ובין נוער הגבעות הנהדר שלנו. מה שיותר חשוב, דונלד טראמפ לא הצליח אתמול לעשות הפיכה באמריקה, אבל יש לו עוד שבועיים לנסות ולעשות שמות בדמוקרטיה. אני מקווה שאצלנו ילמדו את הלקח וכשיגיע הרגע של בן דמותו המקומי ללכת הביתה, נהיה חזקים מספיק כדי שהוא לא יגרור אותנו לאבדון.