עשרות אלפי ערבים־ישראלים נהרו אמש לכיכר רבין בתל אביב להפגנה אלימה, מסיתה, מסוכנת לדמוקרטיה. להפגנה שעלולה לגרום לרצח פוליטי. המפגינים נשאו דגלים ושלטים מסיתים, וקראו "בדם ואש את רבין נגרש". 

או שאולי התבלבלתי עם הפגנה אחרת בכיכר ציון? כי אחריה, למרבה הצער, באמת היה רצח פוליטי. 

אז בואו כן נשווה - אבל לא נכליל, וגם לא ניתמם. לא כל הימין אחראי לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, ולא כל ערביי ישראל הם שאחראים לקריאות "ברוח ודם נפדה את פלסטין" בלב תל אביב. בכל קבוצה יש מיעוט מסוכן וקולני. האחריות שלנו היא לזכור שהוא מיעוט שהולך בצל הרוב. 

נער הייתי

עשרות אלפי ערבים־ישראלים צעדו בתל אביב. לא היו שם "רק 15 דגלים פלסטיניים", כמו שהעידו עדי ראייה מטעם עצמם, אלא הרבה יותר. והם לא הסתפקו בהנפת הדגל, אלא גם קראו "מיליון שאהידים צועדים לירושלים". ועדיין - אני לא כועס על רוב המפגינים מטעם ערביי ישראל. הם באמת לא מרגישים חלק מהלאום וזו זכותם לרצות שישראל תהיה מדינת כלל אזרחיה. אבל אנחנו רוצים לשמור על מדינתנו, וזו זכותנו.

עם כל הכבוד לדברים של מזכ"לית "שלום עכשיו" או של מנכ"ל "הקרן החדשה לישראל", שכבר גילינו לאחרונה שהוא פועל בשיטת כנסת-רחוב-בג"ץ ושגם אמש העמותות שלו לקחו חלק אינטגרלי בארגון ההפגנה, אני שואל שאלה פשוטה, והיא מגיעה גם מתוקף ניסיוני כילד שהשתתף בהפגנות של "שלום עכשיו" (הייתי תמים) - פעילי הארגון צעקו מאז ומעולם "שתי מדינות לשני עמים". שני עמים! אחד מהם הוא פלסטיני ויש לו דגל, כזה שראינו ברחובות תל אביב. השני כנראה מיועד לעוד עם, אם ההיגיון שלי עוד עובד. זה עם של כל אזרחיו? על מה אתם מבלבלים את המוח? אם יש מדינה פלסטינית, למה לא יכולה להיות מדינת לאום יהודית אחת? אחת! 

זה אולי הדבר הכי בנאלי שאפשר לכתוב, אבל מפעם לפעם אני מרגיש שאין ברירה אלא להזכיר את זה: יש בעולם הזה מדינה יהודית אחת בלבד. 22 מדינות לפחות שייכות למוסלמים, אין עוד מדינה יהודית מלבד ישראל. זה כמו שתהיה שמורת טבע אחת בלבד עבור קרנפים לבנים, אבל עכשיו יחליטו, מטעמים של שוויון, שצריך להיות בה מקום גם לממותות שמכחידות קרנפים לבנים. סליחה, נראה שגם אני עשיתי השוואה.

שמאלנים, מה קרה לשוויון?

ואם הזכרנו שוויון: התקשורת שלנו, זו שפימפמה את הפגנת הדרוזים שבוע לפני כן, כמעט ולא דיווחה משום מה על הפגנת ערביי ישראל. מה, הם גזענים נגד הערבים? והמפגינים הרבים, קרוב ל־100 אלף על פי חלק הפרסומים, שנתנו כתף לדרוזים "בשם השוויון" אבל "שכחו" להצטרף לזו של ערביי ישראל - מה קרה לשוויון שלכם? הוא התכווץ בכביסה בשבוע שחלף? 

או שאולי, כמו שאני מעריך, השמאל הישראלי הציוני משחק בישראבלוף, משחק בלהתעלם מחוק איחוד משפחות ומחוק השבות, מעלים עין מהעובדה שכל הארגונים של הקרן החדשה לישראל מבקשים, בצדק מבחינתם, לכונן מדינת כל אזרחיה בכל מחיר.

אבל אולי זה רק אני, מה אני מבין? הרי אני בכלל נגן בס.

האזינו למונולוג המלא: