אין תמונה
העם בחר כנסת לארבע שנים, והגיע הזמן לתת לעם את מה שהוא רוצה

מסע החבטות בבנימין נתניהו ובשאול מופז החל לצאת לדרך הבוקר, עם ההודעה המפתיעה על ממשלת האחדות המורחבת. מאמרים חוצבי להבות עוד יתפרסמו, ח"כים מתוסכלים עוד ינאמו בזעם על "המחטף", ואני כבר מצליח לדמיין את ההלצות שיחגגו על חשבונו בתוכניות ובמדורי הסאטירה למיניהם. אבל אין שום סיבה לקטר ולהתבכיין: נתניהו ומופז עשו טובה לאזרחי ישראל. טוב שלא גררו אותנו שוב לבחירות יקרות שבסופן – ואין על כך עוררין – היינו נשארים עם אותו ראש ממשלה ועם אותה ממשלה, פחות או יותר.

נכון, זה היה יום גרוע עבור יאיר לפיד, שלי יחימוביץ', אריה דרעי ועוד כמה פוליטיקאים שהבחירות הקרובות היו אמורות להיטיב עמם. ההכרזה של ראש הממשלה ומופז די שמטה את הקרקע מתחת לרגליהם. כעת יאיר לפיד ייאלץ לדשדש במדבר הפוליטי ולהסתפק בסטטוסים נזעמים בפייסבוק, שלי יחימוביץ' תנסה לשמור על המומנטום, ודרעי יחכה עוד שנה וחצי עד לכניסתו לכנסת. גם משרדי הפרסום ויועצי התקשורת למיניהם הפסידו. אבל בסופו של דבר, עם ישראל הרוויח.

ולמה הרוויח? כי אין לנו כוח להיכנס שוב פעם לטלטלה פוליטית שתגזול מקופת המדינה מיליארדי שקלים. כי זה סתם מיותר להוציא את כל מדינת ישראל לקלפי, ביום שבתון מיוחד, על מנת שבסופו של דבר נישאר עם אותו ראש ממשלה ועם אותה כנסת, פחות או יותר. כי עם כל הכבוד לתכונה המרגיזה של המערכת הפוליטית ללכת לבחירות כמעט תמיד שנה ומעלה לפני הזמן המתוכנן – הגיע הזמן לרסן את הנטייה הזו לחרקירי. העם בחר כנסת לארבע שנים, והגיע הזמן לתת לעם את מה שהוא רוצה.

והסיבה המכרעת באמת: כי אין סיבה. באמת שלא. "חוק טל" יזכה לחלופה תוך מספר חודשים ממילא, התקציב יהיה יותר חברתי, וסביר להניח שלפחות חלק מדרישות סיעת קדימה, שעד לפני דקה וחצי כל התקשורת עמדה מאחוריהן במלוא המרץ, ימומשו. לא צריכים לרוץ לבחירות על כל שטות, בפרט כשלא צפויה איזו מהפכה משמעותית בעקבות כך.

נכון, מופז יצא לא משהו מהסיפור הזה ברמת האמינות, בעיקר בזכות המתקפות הבלתי מתפשרות כלפי נתניהו עד לפני יממה, ובזכות הסטטוס המפורסם ההוא בפייסבוק. אבל בסופו של דבר המהלך הזה הוא ממש לא תרגיל מסריח, כפי שמנסים לצייר אותו כמה אנשים שרוצים לראות את נתניהו מזיע כדי להישאר בכיסאו. דווקא פיזור הכנסת מדי שלוש שנים, מתוך מניעים סחטניים ופוליטיים, הוא מהלך פסול. נתניהו בסך הכל עשה כאן את מה שכל ראש ממשלה נורמלי עם קואליציה יציבה היה עושה: מנסה להשלים את ארבע שנות הכהונה שאליהן נבחר באופן דמוקרטי ולא מסריח בעליל.

>> הטור הקודם שלי: 64 שנים להקמת המדינה - לאן הגענו?
>> אין מה להיות מופתעים מהמהלך הזה