אין תמונה
הגבר הממוצע, נטול האמונה. שי גולדן

לפני כמה חודשים פורסם כאן ב-mako ראיון עם שי גולדן. אמנם לא צפיתי ולו בפרק אחד של "מחוברים" (תקציר הפרקים הקודמים: אין לי טלוויזיה בבית), אבל גולדן היה בעבר העורך שלי ב"תרבות מעריב", ואני חושב שמדובר באדם מקסים ומוכשר בעליל. אז עניין אותי לשמוע מהי הבשורה שלו לאומה.
הראיון היה גולדני ומעניין, אבל מה שהפתיע אותי היה דווקא משהו שאמר המראיין: "בנות המערכת ב-mako... נפגעו מאוד מהקטע עם יעל בר זוהר, הן מזועזעות מהאפשרות שגברים מפנטזים על נשים שהן לא האישה החוקית שלהם", אמר.

איך לומר זאת בעדינות, הפתיע אותי לגלות שבנות mako (לא מכיר את רובן) כל כך תמימות, אבל נראה שזה בהחלט משקף הלך רוח של נשים: הן לא מבינות שאם בן הזוג שלהן הוא לא אדם שומר מצוות (אבל באמיתי, לא בכאילו) או לחלופין עיוור או אסטרונאוט - אין מצב שהוא לא בוהה בנשים חשופות ברחוב ובכלל. אבל צריך להיות באמת סופר-תמימה, או לפחות בוגרת סמינר "בית יעקב" מבחינה מנטלית, כדי לא להבין את זה. כמו ששאל אותי הרב זמיר כהן בפרק על צניעות, במסגרת התוכנית "מקום לשאלה" שצילמנו יחד לערוץ הידברות: כשאישה הולכת עם בעלה לחוף הים - מה היא מצפה שהוא יראה שם? היא מצפה שהוא יחשוב רק עליה? קטונתי מלהבין אם יש אישה נורמלית שבאמת מאמינה שכל הבחורות על חוף הים לא מזיזות בכלל לבעלה.

גם גלישה באתרי זימה היא בגידה

בין כל ההשמצות על הדתיים, הבורות והאנטיגוניזם, בואו תראו איזה דבר יפה יש ביהדות. מושג בן שתי מילים שבמגזרים אחרים כמעט ולא מכירים אותו: שמירת עיניים. הכוונה היא שכל אחד (בייחוד גברים, שאצלם היצר חזק יותר) צריך לשמור את העיניים שלו. כמובן שאין צורך ללכת עם סדין על הראש, וגם אין צורך לכסות את העיניים בהפגנתיות מוחצנת, אבל אם למשל גבר הולך ברחוב ורואה מולו בחורה חשופה - עליו להביט למקום אחר ולא לבהות בה. אם בגלישה באינטרנט מופיעה לפתע תמונה לא צנועה - יש לגלול במהירות את העמוד (וכמובן שהכי עדיף להיות מחובר דרך ספק אינטרנט כשר, וכך לא להיות חשוף להפתעות כאלה). במקום להיות בבון מרייר שנמשך כמו מגנט אל חתיכות בשר חשופות - לשלוט ביצר, ולא לתת לו לשלוט בנו.

עם שמירת עיניים הנאמנות מתבטאת לא רק במעשים פיזיים (או בהימנעות מהם) אלא גם במחשבות עצמן. אדם ששומר על העיניים לא יגלוש בלילות באתרי זימה מאחורי הגב של אשתו - שזה בעצם סוג של בגידה. אדם ששומר על העיניים לא ילך לבריכה או לחוף ים מעורב, כי הוא לא רוצה בכלל להיחשף לשוק הבשר הזה. אדם ששומר על העיניים יכול להגיע לדרגת אהבה הרבה יותר גבוהה מול בת הזוג שלו. הוא לא רק איתה באופן פיזי, אלא גם באופן רוחני. גם כשהיא לא רואה. יש נפלא מזה?

"למה לא לשטוף את העיניים?"

כותבים כדי להתסיס (צילום: Elena Crk, Shutterstock)
אם אשתך הייתה קוראת את המחשבות שלך, היית גולש באותם מקומות? | צילום: Elena Crk, Shutterstock

בטח יצוצו תכף הטוקבקיסטים שיטענו "מה אתה רוצה? למה לא לשטוף את העיניים? אם יש משהו יפה, למה לא להסתכל עליו?". לאנשים כאלה קשה לי להסביר את העניין יותר לעומק. כי מי שלא מבין מה החשיבות של שמירת העיניים, בטח לא יבין מהי המשמעות של כנות מוחלטת בזוגיות. הוא לא יבין מה הבעיה להגיד לבת הזוג "מבחינתי את הבחורה היחידה בעולם" כשביממה האחרונה הוא בהה, לא תמיד בתמימות, בעשרות בחורות יפות לא פחות בקניון, בטלוויזיה, באינטרנט, בעבודה ואיפה לא בעצם.

מה עם האמינות הפנימית? מה, אנחנו חיים בשוק בשר שבו אין לקשר זוגי שום משמעות כשאנחנו לבד? ואם אשתך הייתה יכולה לקרוא את המחשבות שלך, אתה בטוח שהיית גולש באותם מקומות, צופה באותם סרטים ומתבונן באותן בחורות ברחוב?

בגידה היא לא רק פיזית. אפשר לבגוד גם במחשבה. ומיותר לציין - אני כותב בלשון זכר, אבל כמובן שהמשמעות תקפה גם עבור הנשים. אמנם היצר שלהן פחות דומיננטי, אבל כמובן ששמירת העיניים צריכה לחול גם על הצד השני במשוואה.

אז כן, כנראה שבנות mako תמימות. תמימות מאוד, אפילו. מעולם לא ראיתי גבר שאינו יהודי מאמין - ושומר על העיניים, או בכלל מבין וחושב מה המשמעות של זה. שי גולדן בסך הכל מייצג את הגבר הממוצע, נטול האמונה, זה שמעיד שלא בכדי בחורות כמו יעל בר זוהר מככבות על שערי מגזינים, וזה שמעיד שאין צורך לשקר. זו אמת עצובה, אבל לפחות מגיע לו שאפו על הכנות.

אז עכשיו תגידו שאין משהו יפה ביהדות. לכאורה היא מגבילה, אבל בפועל היא מונעת מאיתנו להפוך לבבונים מלאי תאווה, נטולי כנות ואמינות.

>> הפוסט הקודם שלי: צריך להגביל את המוזיקה המזרחית ברדיו
>> רן שריג מספר על החיים אחרי מחוברים