זמרות להקה צבאית (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
מה לעשות, ההלכה אוסרת עלינו להקשיב | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

כנראה שהמשיח באמת עומד להגיע. הנה, עובדה: כמות פוסקי הדור מכפילה את עצמה מדי שעתיים. לא רק הרב עובדיה יוסף והרב יוסף אלישיב מוסמכים לפסוק הלכה, כך גיליתי בחודשים האחרונים, אלא גם עשרות נשים חילוניות, קצינים במיל' ופעילים חברתיים. לא מאמינים? תראו, הם פוסקים שמותר לאדם דתי להיות נוכח במופע של זמרות. מעכשיו אתייעץ איתם באופן קבוע, שהרי למה לי להגביל את עצמי עם ההלכות הידועות? כבר מחר אפנה לאותן נשים בגופייה וג'ינס כדי שיפסקו עבורי האם מעכשיו מותר לצפות ב"הישרדות", האם מותר ללכת לבריכה בשבת, וכמה שעות צריכים לחכות בין בשר לחלב נוכרי.

ועכשיו ברצינות: הסערה סביב סוגיית שירת הנשים מול חיילי צה"ל מצליחה להפתיע אותי כל פעם מחדש. תגידו לי אתם, על מה אנחנו מתווכחים בכלל? על שני מגזרים, חילוני ודתי, שאמורים לחיות בשלום בצבא ובכלל. למגזר החילוני יש את המאפיינים שלו ואת האמונות שלו, וזה לגיטימי לגמרי. גם למגזר הדתי, בל נשכח, יש מאפיינים ואמונות משלו. קל מאוד לחיות ביחד ולא ליצור כפייה, מתוך אהבת ישראל אמיתית. ברור לכולם שאם בבסיס צה"ל כלשהו תיערך ארוחה ללא מצרכים כשרים, החיילים הדתיים יקבלו פטור מאכילה, מתוך הבנה שהם לא יכולים להשתתף בה.

כך צריך להיות גם בהופעות מוזיקליות המנוגדות להלכה (שלא הומצאה שלשום, אגב). אבל כנראה שיש מי שמנסה להכתיב לחיילים הדתיים מה לגיטימי ומה לא, במה הם יכולים להאמין ובמה לא, איזו הלכה הם יכולים לקיים ואיזו לא; כנראה שיש מי שלא מבין שלהיות דתי זה לקבל את החבילה ההלכתית בשלמותה. שהרי לא כל אחד יכול לקבוע איזו הלכה "נכונה" ואיזו "לא נכונה" - בפרט לא אנשים נטולי רקע דתי לחלוטין, עם כל הכבוד.

לא ביקשנו לבטל את הלהקות הצבאיות

ספר תורה 1 (צילום: Boris Katsman, Istock)
ההלכה הזו לא הומצאה היום | צילום: Boris Katsman, Istock

כאן יש לעצור ולהבהיר משהו חשוב: עבור היהודי המאמין, ההלכה היא מסגרת החיים. ההלכה מגדירה כיצד בדיוק לשמור שבת, מתי לעשות ברית מילה, כמה שעות יש לשמור בין בשר לחלב, וכן, גם האם וכיצד ניתן להאזין לשירת נשים (אגב, הרב עובדיה יוסף מתיר להאזין לדיסקים של נשים בתנאים מסוימים, אבל שום פוסק לא מתיר להיות נוכח בהופעה חיה).

לא מדובר ב"המצאה חדשה", כפי שחושבים רבים מתוך בורות, וגם לא בפרשנות חדשה לביטוי הידוע "קול באישה ערווה". מדובר בהלכה ישנה נושנה, ומה לעשות, יש יהודים שמקיימים אותה בדיוק כפי שהם מקיימים את הלכות התפילה או הלכות הצדקה. מבחינת היהודי המאמין, ברגע שהדבר נפסק להלכה - מדובר בחוק מוחלט, גם אם מבינים אותו וגם אם לא. בהקבלה ניתן לומר שגם אם לא מסכימים עם כל חוקי התעבורה במדינה, אין ספק שעדיין חייבים לקיים אותם.

מעבר לכך, כולם מדברים על "הדרת נשים" מהמרחב הציבורי, אבל נראה לי שפספסנו כאן את הפואנטה. אף חייל דתי לא דרש לסגור את כל הלהקות הצבאיות ולשלוח את הזמרות הביתה. אף רב לא ביקש לבטל את כל ההופעות שבהן חיילות רוקדות ושרות. אבל אל תכריחו בחור שגדל במשך 18 שנים עם חינוך דתי ותפיסה מוגדרת, שעכשיו בסך הכל בא לתרום למדינה, לעשות דברים המנוגדים לאמונתו הדתית (וגם לא קשורים כלל לענייני צבא ולחימה). אם זו לא כפייה חילונית, מה זה בדיוק? כיצד הייתם מגיבים אם מישהו בצה"ל היה מכריח חיילים להגיע להרצאה של הרב אמנון יצחק, ואף מאיים להדיח אותם מקורס קצינים אם יסרבו?

אתם לא תחליטו איפה נשמור את ההלכה ואיפה לא

ברובד העמוק יותר, אני מזהה כאן תהליך חילון הולך וגובר של הצבא. אם בצה"ל לא מעוניינים לכבד את אמונתם הדתית של חייליו, אני אומר כאן בכנות שאני לא יודע אם ארצה שילדיי ישרתו בצבא. אולי עדיף שיתרמו לחברה בדרך אחרת, כמו שירות אזרחי. כבר היום האווירה בצה"ל מאוד חילונית, ובאופן טבעי גורמת ללא מעט חיילים דתיים להיחלש באמונתם במהלך השירות. ואם רדיפת הדתיים בצה"ל תימשך באמתלות שונות - עם כל הכבוד, מופעי שירה הם דבר זניח ביותר שחרג מכל פרופורציה - יכול להיות שזה פשוט לא מקום לבחור דתי שמעוניין לקיים את אמונתו ללא הפרעות קנטרניות.

צריך להיות מאוד טיפש כדי לוותר על כל החיילים הדתיים שמוכנים לתרום למדינה ולסכן את חייהם, אבל אם בקצונה הבכירה יש מפקדים שחושבים שכפייה חילונית תחזק את חוסנו ולכידותו של צה"ל - הם אכן יקבלו צבא חילוני. הדתיים פשוט יפסיקו בהדרגה להתגייס - ואני כותב את זה מתוך אהבה ודאגה לצה"ל.

או כמו שאמר לא מזמן אביחי גרינוולד, תלמיד כיתה י"ב, מיוזמי עצומה שהוגשה לא מזמן לרמטכ"ל בנושא, באחת הכתבות שפורסמו בנושא: "אנחנו רוצים לתת הכל למדינה ופשוט מצפצפים עלינו. אומרים לנו 'עם כל הכבוד לכם, לא אתם תחליטו איפה תשמרו את ההלכה ואיפה לא', ואנחנו פשוט מבקשים, תנו לנו להיות חלק משמעותי מצה"ל בלי לפגוע בנו".

אל תלמדו אותנו על כבוד האישה

פלסטיני נורה לאחר שניסה לחבל בגדר. ארכיון (צילום: חדשות 2)
יש שירת נשים? שלחו את החיילים הדתיים לשמור | צילום: חדשות 2

נקודה נוספת - בשיח הציבורי שנולד סביב "הדרת הנשים" מרבים לדבר על כבוד האישה. אז אני רוצה לומר בעדינות: האישה זוכה לכבוד במגזר הדתי הרבה יותר מאשר במגזר החילוני. אני לא רוצה לפרט לגבי כמות ההטרדות המיניות שנחשפתי אליה במהלך השירות הצבאי שלי, אני לא רוצה לספר על היחס המיני המחפיר לנשים אותו ראיתי במקומות העבודה השונים שלי עד כה, ובטח שלא צריך לספר לכם על הפיכת האישה לחפץ מיני בטלוויזיה, בעיתונות, באינטרנט ובתעשיית הסרטים. אז לפני שאותם גורמים מדברים על כבוד האישה במגזר החילוני, שייקחו בחשבון שהם לא גרים בבית זכוכית אלא בבית שעשוי מבועות סבון.

ובחזרה למדים - צה"ל יהיה צבא מצוין גם אם החיילים הדתיים לא יאולצו להיות נוכחים במופעים שלא תואמים להשקפתם, ובמקום זאת יבצעו מטלות אחרות, כמו שמירה או תורנות. ואם כל כך חשובה לכם אחדות צה"ל, קחו בחשבון: אחדות משיגים דווקא באמצעות התחשבות ולא באמצעות כפייה שמתחפשת לדאגה ל"ביחד". איזה מין "ביחד" זה, כאשר הוא רומס את השקפת ואמונת הזולת?

מדינת ישראל ניצבת בפני לא מעט סכנות. דווקא בשעה שכולנו צריכים להתרכז בעיקר, יש מי שנטפל לטפל. הלוואי רק שכל אחד ינהג על פי אמונתו, מבלי לכפות את הזולת להיות נוכח במקומות שלא מתאימים לו, שנרבה באהבת חינם, ושנדע להתמודד עם האיומים האמיתיים המכוונים לכולנו כמקשה אחת - דתיים, חילוניים, אלופים במיל' ואפילו זמרות בלהקות צבאיות.

האם צריך לאסור על שירת נשים בצה"ל? מחכים לתגובות שלכם

>> הטור הקודם שלי: עזבו כבר את גלעד שליט
>> "החרדים מעדיפים צה"ל בלי נשים"