לעשן בכיף בטבע (צילום: Jamie Carroll, Istock)
לא מספיק אינטליגנטי כדי להפסיק עם זה | צילום: Jamie Carroll, Istock

איך אני אוהב את התעוזה של חלק מהמעשנים. הסירחון שלהם מגיע לכל מקום, הם מרעילים לנו את האוויר, אורבים בכל פינה עם מנת הסם שלהם, מאלצים לנו לממן טיפולים רפואיים עבורם (מכספי המיסים כמובן) כדי להציל את חייהם מהנזק שהם עוללו לגופם במשך עשרות שנים, ועוד יש להם טענות. מיה אבידן עשתה את זה בפוסט כתוב היטב, אך באותה מידה גם מיתמם ואסקפיסטי.

אליבא דאבידן, בשנים האחרונות הרדיפה של ציבור המעשנים הולכת ומחריפה. ממש כואב הלב לשמוע איך במסעדות מבקשים מהם לצאת החוצה עם הסיגריה כדי לא להרעיל את שאר הסועדים. עיניי דומעות כשאני שומע איך בברים מסרבים לקחת אחריות על הסיגריות, וממש מפריע לי שמחירי החפיסות בכלל לא זולים, ואף מזכירים סוג של משכנתא. עכשיו גזירה אכזרית נוספת נפלה על ראשם של אבידן וציבור המעשנים היקר ללבה ולריאותיה: מכונות הסיגריות יוצאות מהחוק על מנת להקשות קצת יותר על חייהם של קטינים שמצאו דרך פשוטה לעקוף את חוק איסור ממכר הסיגריות לקטינים. אם זמר מזרחי היה כותב על זה שיר, בטח הוא היה שר ש"הלב נשבר לרסיסים".

"מילא פה בתל אביב, כאן תמיד יש איפה לקנות קופסה", כותבת אבידן לקראת סוף האייטם, "אבל מה עם ערים פריפריאליות יותר?". כתושב קריית שמונה כולי נרגש ודומע מהדאגה לתושבי הפריפריה, במטרה שלא יפספסו חלילה שום הזדמנות לקצר את המרחק בינם לבין הסרטן. אבל אולי זאת ההזדמנות לומר לציבור המעשנים: זה בסדר גמור שמנחיתים עליכם גזירות. זו אפילו מצווה. אולי בסוף גם תבינו את הרמז העבה, למקרה שגם האזהרות המפלצתיות בגודלן על החפיסות לא הותירו בכם שום רושם.

אני הייתי מייקר את הסיגריות במאות אחוזים

מבחינתי גם האווירה הציבורית והחוקית נגד העישון לא מספיקה. אם זה היה תלוי בי, הייתי מעלה את מחירי הקופסאות במאות אחוזים, לסכומים שיאלצו את המעשנים לחשוב יותר מפעמיים לפני שהם מכניסים את היד לכיס. הייתי גם אוכף באופן רציני יותר את החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים, מגביל את הופעת הסיגריות בטלוויזיה - בסדרות ובפרסומות - מגביל את הייבוא ומה לא. נכון שכך יתפתח גם שוק שחור, נכון שיהיה גם ייבוא לא חוקי, אבל אין ספק שכך אחוזי המעשנים יירדו בעשרות אחוזים. אם אבידן מוטרדת מכך שמעשנים בפריפריה ייאלצו לנסוע 40 דקות בשביל שאכטה, כדבריה, אז בהחלט נראה ששינוי בזמינות, בנוחות וכמובן העלאה חדה של מחירי החפיסות, יגרמו לצינוריות הניקוטין האלה להיראות הרבה פחות אטרקטיביות. יהיו כאלה שבכל זאת לא יפחיתו את כמות הזפת שהם מנקזים לריאותיהם, אבל נערים בני 15, אנשים קשיי יום או סתם אנשים בפריפריה שייצטרכו לנסוע 40 דקות וכו' - תאמינו לי שהם יעשנו הרבה פחות.

אין דרך עדינה יותר לומר את זה, אבל המעשנים הם סוג של טפילים על החברה. הם מזהמים את הסביבה (עשן, בדלים, סירחון), גורמים לאחרים לחלות באמצעות עישון פאסיבי ועולים המון כסף לחברה. כי בסופו של דבר, כל הציבור מממן מכספי המיסים את הטיפול בחולי סרטן הריאות, את הסבסוד לתרופות עבורם, את האשפוזים וכו'. שלא לדבר על מי שסובל מהעישון הפאסיבי - החל מעובדים שאיתרע מזלם לעבוד בחדר עם אדם מעשן, וכלה בילדי המעשנים, שמבחינה סטטיסטית אולי סובלים מכך יותר מכולם - סיבוכים בהריון, מוות בעריסה, אסטמה ושלל מחלות פוטנציאליות שהסיכוי ללקות בהן במהלך החיים גדול יותר, רק בגלל שההורים לא השכילו לחסוך מעצמם את הרעל הזה.

אם המעשנים לא מספיק אינטליגנטיים כדי להפסיק עם הסיגריות, אולי הגיע הזמן שהם יבינו את זה דרך הכיס, הרגליים ובעצם כל דבר. אמנם כמו אבידן, הם באים לא פעם עם טענות של "חיה ותן לחיות", ועם פוזה של נרדפים ומסכנים, אבל מי שבאמת סובל מההתמכרות שלהם הוא בעיקר אנחנו.

>> הפוסט הקודם שלי: כמה קל לעיתונאים לאבד צלם אנוש
>> מיה אבידן נגד חוק מכונות הסיגריות