אבי זרקי נגד הרב עמאר (תמונת AVI: mako)
אבי זרקי. הכינוי "רב" לא מתאים לו | תמונת AVI: mako

אומרים שהפוסל - במומו פוסל. כלומר, כשאדם מותח ביקורת על מישהו אחר - הרבה פעמים המגרעות שלו-עצמו נמצאות בתוך אותה ביקורת. את אותו דבר ניתן לומר על אבי זרקי (סלחו לי שאני לא מכנה אותו בשם רב. מבחינתי רב זו לא סתם תעודה אלא עולם שלם של ערכים והתנהגות מינימלית). הוא מאשים את הרב שלמה עמאר בהתנהגות מופקרת - והתנהגותו שלו, בטוויטר ובכלל, מעלה את התהייה כיצד הוא לא חושש להתנהג כך.

 הוא מאשים את הרב עמאר בקרבה יתרה לאנשים עשירים, אך זרקי עצמו נחשב ל-"מוהל הסלבס" שטיפל עד כה בצאצאיהם של מירי בוהדנה, ספי ריבלין ועוד. כאשר הוא מדווח על כך שהרב הראשי חובב ממון, אסור לשכוח מי גובה סכומים של 2,800 שקלים עבור ברית מילה (המוהל שמל את ארבעת בניי, אגב, לא ביקש שקל מעולם. כל אחד נותן ככל אשר ידבנו לבו, הוא אומר).

 תקציר הפרקים הקודמים, למי שפספס: "מוהל הסלבס" אבי זרקי יצא בימים האחרונים במתקפה חריפה וחסרת תקדים כנגד הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר. הוא כינה אותו בביטויים שה-html לא יכול לסבול, פתח תיבת מייל שבה קרא לגולשים לשלוח אליו סיפורים שליליים על הרב, הבטיח ללא הרף שבקרוב מאוד יתפרסמו כותרות על הדחת הרב מתפקידו עקב חקירות משטרה, ועוד דברים שהייתי יכול לצטט כאן כדי להמחיש את הרמה הירודה, אבל הם לא ראויים לקבל פרסום נוסף.

  על הדרך, אגב, זרקי מגדף את האנשים שמתקוממים נגד הסגנון הזול. בין הפנינים שהצלחתי לדלות: דפקט, חלשי אופי, מוגי לב, מלחכי הפנכה, תמימים וקצת טמבלים, חסידים שוטים. לכך אפשר להוסיף אמירות נוסח שוק מחנה יהודה, כמו "אתה טועה מותק! מה ששכחתי עוד לא למדת". כל מי שלא מקבל את דבריו המחוצפים כתורה מסיני - אחת דתו, להלבין פנים ברבים. וכמובן שיא השיאים שממחיש עד כמה הבנאדם לא רואה איך הוא נראה מהצד: "מי שמכיר אותי יודע שדרכי לא לתקוף, אלא להיות מהנעלבים ואינם עולבים, ולגרום שיהא שם שמים מתאהב על ידי. יחד עם זאת אני לא פראייר".

 בנוסף מבטיח זרקי שהוא יקים אתר אינטרנט ענק "על כל מעללי הרב", מתרברב שכבר קיבל הצעה לתוכנית טלוויזיה, זורק משחקי מילים על עבודתו (באופן לא צנוע בעליל, שגם אני שאיני "רב" מתבייש לצטט כאן), מספר ש"אני מקבל טלפונים מרבנים מכל רחבי תבל, דיינים ותלמידי חכמים עצומים, כולם מחזקים את ידי", משתחצן ש"אברך אחד רצה 'לדבר בלימוד' ביורה דעה, התערבנו שאגיד לו בעל פה מילה במילה את כל יורה דעה עם הנו"כ ואבחן על הכל ברבנות, חשב את עצמו והתבייש" וכן הלאה.

לא יותר מאדם פשוט

כמובן שאני בעד ביקורת. אם מאן דהוא גילה דבר מה פסול - בוודאי שחובתו לדווח על כך לרשויות המוסמכות. אבל הצורה המבישה, הזולה, המופקרת והמביכה שבה מתנהל אבי זרקי מעידה ראשית כל על עצמו ועל פנימיותו. לכן עם כל הכבוד לרכילויות הזולות, אין לי עניין להאמין להאשמות וגידופים מאדם כמותו. אם הביקורת היתה כל כך נכונה ומדויקת, הוא לא היה חש צורך כל כך עז לזעזע את כולם באופן הדיבור המטופש שלו. הנתונים היו בוודאי עושים את שלהם גם ללא הזילות, שמוציאה שם רע ליהדות בכללותה, למרות שכל קשר בין האמירות הנ"ל לבין יהדות הנו מקרי בלבד.

לפני שהחלטתי לפרסם את הטור הזה, אודה על האמת, התייעצתי עם רב שמכיר את זרקי ואת הרב הראשי עמאר. עלתה בי לפתע המחשבה שאולי אני בכלל נכנס לוויכוח בין רבנים, ומי אני בכלל שאביע דעה. "לא מדובר בוויכוח בין רבנים", אמר אותו רב באופן נחרץ. "אלא בעימות שהחל אדם פשוט שיודע למול מול רב ענק". הבנתם? בצפון תל אביב יכולים להתלהב מהרב המגניב, שיודע לשווק את עצמו באמצעות המלצות סלבס, מעלה סטטוסים לטוויטר בקצב שבו אני נושם ומתבטא בשפה מאוד לא מכובדת, אבל כנראה שרק בצפון תל אביב יתלהבו ממנו. עבור רבנים אחרים, נחשבים הרבה יותר, הוא בסך הכל "אדם פשוט שיודע למול".

בדרך כלל אני מתבייש בחרדים שיורקים על ילדות, שורפים פחים ומתנהגים בצורה ברברית. אבי זרקי הצטרף לצערי לרשימה הלא מכובדת של אנשים שבמקום לקדש שם שמים, מעדיפים דווקא לחלל אותו, ולהציג בפני הקהל הרחב מחלוקות באצטלה דתית, בצורה כל כך ירודה וזולה. אם הוא לא מתבייש בעצמו, אני מתבייש בשבילו.

>> הטור הקודם שלי: מופז ונתניהו עשו לנו טובה
>> האישום נגד אורי בלאו - פגיעה בחופש העיתונות