גלנט, אשכנזי, מסמך גלנט (צילום: חדשות 2)
אם היו עוסקים בבניין ארץ-ישראל ולא בענייני אגו, היה נחסך הביזיון של תככים בצמרת הצבא ומשרד הביטחון | צילום: חדשות 2

קצת משונה לדבר על משהו שאינו קשור ל"מסמך גלנט". מחשבות עברו במוחי שאם היו עוסקים יותר בבניין ארץ-ישראל ופחות בענייני אגו, אולי היה נחסך מכולנו הביזיון של תככים בצמרת הצבא ומשרד הביטחון. בואו נצא קצת מהשלולית של ה"צמרת הביטחונית" ונרים מבטנו אל הרי חברון, אל הרכס המשתרע מזרחית לקרית-ארבע, לאורך כביש 60, הלא היא דרך האבות ההיסטורית.

בשבוע שעבר עלה גרעין נופי-חברון לנקודת התיישבות חדשה מזרחית לעיר חברון. קבוצה של נערים ונערות מלוות במשפחות ממצפה אביחי ומקריית-ארבע צעדו בשביל התלול המתפתל אל מצוק ברומו של הרכס. רוח בין-ערביים ציננה את הבל החמסין והאווירה הייתה מרוממת. גרעין נופי-חברון החליט לזרז את העלייה לגבעה החדשה לאחר שבמשך שבוע עסקו בקימום ההריסות במצפה-אביחי. בתיהם של 4 משפחות ובית כנסת מרשים ביופיו שנבנה מאבני חברון, נהרסו ע"י כוחות משטרה, צבא ומשמר הגבול. עוד באותו לילה נבנו במקום מבנים חדשים והמשפחות לא עזבו את המקום אף לא לשעה. יחד עם זאת, הבינו חברי הגרעין כי לא די בשיקום ההריסות. חייבים להעביר מסר לממשלה ולציבור כולו: לא ננוח ולא נשקוט עד אשר תיבנה הארץ כולה. לא נסתפק בקימום ההריסות. לא נסתפק ביישובים הקיימים. לא נקבל את ההגדרה: בנייה עבור גידול טבעי. זו הגדרה השייכת לתקופת הגלות, לזמנים בהם עם-ישראל חי בגטאות, בתחום מושב. לא עוד! הנוער יצא ויבנה בכל מרחבי ארץ-ישראל!

ראיתי את ההתלהבות והשמחה של הצעירים, וחשבתי: הלוואי ויראו רבים את המראה המרנין הזה וילכו בעקבות הנוער החלוצי שממשיך לגאול את שממות הרי-ישראל. באותן שעות קסומות של עלייה לנקודות התיישבות חדשה חשבתי גם על הניגוד בין בוני הארץ שמקדישים את זמן חופשת הקיץ לבניין הארץ ובין הכוחות שזוממים לחסל את ההתיישבות, חלילה. אם הרמטכ"ל היה שומע לצו-מצפונו ובאמת נמנע מביצוע פעולות של גירוש יהודים מארץ-ישראל והריסת בתיהם, כפי שהוא הכריז כמה וכמה פעמים, הוא היה מוצא את עצמו היום במקום הרבה יותר מכובד מאשר הביצה בה הוא מדשדש היום. אמנם בכירי הצבא מנסים לטשטש את העובדה שהם שותפים לגירוש יהודים מארץ-ישראל, אך האמת היא שהצבא שותף מלא ואף מנהל בפועל את כל פעולות הרס הישובים וגירוש יהודים מבתיהם בעצם ימים אלה.

יש לי הצעה: במקום להקים ועדת חקירה לעניין "מסמך גלנט", יטהר הצבא את עצמו על-ידי הפסקה מוחלטת של גירוש יהודים מארץ-ישראל. מה הקשר? נראה לי שהרמטכ"ל מבין והוא יוכל להסביר גם לאלה שסובלים מקשיי למידה במערכת עליה הוא מופקד.

>> הפוסט הקודם שלי: אף אחד לאמעריך עם שמוותר על אדמתו
>> לשאר הבלוגרים במאקו