בג"ץ הורה לשחרר את המסתננים. ארכיון (צילום: רויטרס)
אולי הם מוגדרים פליטים במצרים, אבל בישראל הם מהגרי עבודה | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר כל המדינה סערה בגלל 21 מהגרי עבודה מאריתריאה ששהו בצמוד לגדר בגבול הדרומי, ליד קדש ברנע, וביקשו להיכנס לישראל. בסופו של דבר 18 מהמסתננים הוחזרו למצרים ושלושה עברו את הגבול לישראל. והיום בג"ץ קבע שאין לו סיבה לדון בעניין. המדינה פעלה נכון כשקיבלה את ההחלטה ולא התחבאה מאחורי בג"ץ. הכנסת כל הפליטים לארץ פירושה כישלון הגדר למניעת כניסת מסתננים כלומר, בזבוז מיליארדים.

למרות הטענות של גופים מסויימים לפיהן מדובר בהפרה של זכויות הפליטים, לפי הפרקטיקה הבינלאומית והתקדימים המחייבים, הגדר היא הגבול בפועל ולכן מי שנמצא מעבר לגבול לא נמצא בשטח ישראל ולא זכאי לכניסה אוטומטית. אין קביעה של גורם בינלאומי שלפיה הסודנים או האריתריאים נרדפים במצרים ונמצאים שם בסכנת חיים. לפיכך, אין חובה חוקית להכניס את המתדפקים על הגדר לישראל. האריתראים שהגיעו בהמוניהם לישראל בשנים האחרונות מחפשים חיים טובים יותר, אבל הם ממש לא בסכנת חיים. ויש הבדל מהותי בין הדברים.

אם הם היו נרדפים ובאריתריאה אכן היה מתרחש רצח עם, על ישראל היה לקלוט אותם, אפילו שעל פי אמנת הפליטים הם לא נחשבים ככאלה בישראל. אבל האנשים אלה אינם מוגדרים פליטים. לא רק שרובם מהגרי עבודה, על פי אמנת האו"ם לפליטים, במדינה הראשונה אליה הם מגיעים הם נחשבים פליטים, במקרה הזה מצרים. בישראל הם מחפשי עבודה. אדם אינו ממשיך להיחשב פליט לאחר שחצה את הגבול יותר מפעם אחת.

60 אלף מהגרים מאפריקה בכל אירופה. 20 אלף בישראל

המצב הזה קשה. ליבו של אלי ישי כואב כמו ליבם של ארגוני השמאל השואפים להציף את המדינה במוסלמים, אך טובת עם ישראל צריכה להיות מול עיני המנהיגים. מדינת ישראל הוקמה על בסיס הזכות ההיסטורית של העם היהודי ובמטרה לפתור את בעיית העם היהודי הנרדף בגולה ולא על מנת לפתור את תחלואי יבשת אפריקה.

לכל יבשת אירופה הסתננו ב-2011 60 אלף מהגרי עבודה מאפריקה ולישראל הקטנה, כ-20 אלף. חייבים לשים לזה סוף, גם אם זה כרוך בהחלטה הקשה שלא לקבל קבוצות מהגרים שסובלות מחום וקשיים בגבול. מדינת ישראל חייבת, בשילוב עם מצרים, להחזירם לקהיר וכך גם ייפסק הסחר בבני אדם במדבר סיני.

לא רק ישראל נמצאת בבעיה הזאת. בשבוע שעבר חדרו לאי ספרדי ליד חופי מרוקו 70 מסתננים. המהגרים פונו בכוח בחזרה למרוקו, על ידי כוחות הגבול של ספרד במבצע משותף עם רשויות מרוקו. מדובר במהגרים שכבר חצו את הגבול והסתננו לשטח ריבוני של ספרד.

לטענת מרוקו, המסתננים הגיעו למרוקו מאלג'יר ויגורשו לשם בחזרה. בספרד אמרו שהם אומרים "די" לאלה המבריחים בני אדם ומסכנים את חייהם של החלשים ביותר כמו נשים בהריון וילדים קטנים. גם מדינת ישראל צריכה להגיד "די". להגיש מים ואוכל לאנשים אבל בשום אופן לא להכניסם. הפתרון של התל"ג הנמוך של אפריקה לא יכול להיות בישראל.

נתניהו, איך אפשרת למדינה להתמלא במסתננים?

הזרים מלכלכים, התושבים משלמים