נתניהו עם מיקי חיימוביץ' (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
התמונה הזאת מדגישה את הפספוס של שרה נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראיתם את התמונה המשותפת של מיקי חיימוביץ' עם ביבי ושרה נתניהו, שהכריזו בחגיגיות שהם מאמצים את "שני ללא בשר"? אחת הפחות צפויות שנראו כאן בזמן האחרון. החיבור בין ביבי המתכתי והמחושב למיקי קורנת החמימות, בין הזוג הממסדי והשמרן ליוזמה שמאתגרת את הרגלי האכילה של עם ישראל, נראה במבט ראשון כמו ניסיון להלחים שמן ומים. חמש הערות על השידוך המעניין:

1. הגענו לזמנים טובים אם יועציו ויחצניו של ראש הממשלה סבורים שזיהוי שלו עם קמפיין צמחוני יעשה טוב לתדמית שלו. נתניהו כנראה מנותק מכל החלקים במציאות שאינם קשורים לאירן או אבו מאזן, אבל האנשים שסובבים אותו לא. הם הבחינו בבאזז החיובי שרוחש סביב דמויות כמו חיימוביץ' ובתנועה הערה של צעירים לעבר צמחונות וטבעונות. לפני כמה שנים פוליטיקאי משופשף כמו נתניהו היה מעריך שדיבור על צער בעלי חיים והפחתת צריכת הבשר היה מביא את הסעיף לאלקטורט שלו. אבל הזמנים השתנו, והיום להיות רגיש לזכויות בעלי חיים זה חלק מחליפה של נאורות שאנשים כמו נתניהו מעוניינים ללבוש.

חשוב לציין שהיוזמה לפגישה הגיעה מלשכת ראש הממשלה, ותפסה את חיימוביץ' מופתעת. במסע שלה היא מנסה להגיע אל רוב מוקדי הכוח במדינה, אבל על נתניהו היא לא בנתה. כדאי לשים לב גם לתזמון: חיימוביץ' הוזמנה לבית ראש הממשלה ביום א'. ביום ב' היא נפגשה בכנסת עם שדולת הח"כים החדשה למען בעלי החיים. למישהו כאן היה חשוב להיות ראשון.

2. מה הפירוש המעשי של ההצהרה על אימוץ "שני ללא בשר" בבית ראש הממשלה? האם תינתן שם החל מהיום הוראה מפורשת להימנע מהגשת בעלי חיים פעם בשבוע? הלוואי. אודה לכתבים המסקרים את בית ראש הממשלה אם יעקבו אחרי העניין הזה וישתפו אותנו בממצאים. בפגישה עם חיימוביץ', נתניהו הבהיר שהוא לא מתחייב על יום מסוים, מפני שלעיתים ימי שני נופלים על נסיעות לחו"ל הכוללות ארוחות רשמיות על שולחנם של מנהיגים. אבל איפה הסתירה? ציפי לבני צמחונית מאז ילדותה וכשרת חוץ היא בוודאי השתתפה בכמה סעודות רשמיות ברחבי הכדור. אם כבר, דווקא כשמנהיג אורח מודיע שהוא מעוניין להימנע מאכילת בשר - זו הצהרה בעלת תוכן ומשמעות. נתניהו גם יכול להיות בטוח שברוב מדינות המערב יעריכו מאוד הודעה כזו. זה אפילו יכול לעזור לרכך את התדמית הנוקשה שלו.

גבר בן 64 לא שמע על מצבם של בעלי החיים? קצת מטריד

3. שרה היא הכוכבת האמיתית של הסרטון הקצר ששוחרר לפרסום מתוך הפגישה: היא נראית מתעניינת באמת בהסברים של חיימוביץ', מזכירה את הטבעונות של אביה ומספרת בגאווה ש"יאיר צמחוני כבר שנתיים מתוך רחמים על בעלי חיים". ביבי, לעומתה, יושב קפוא, מעונב ורציני עד אימה, וחוזר לחיים רק במעמד הפרידה, אז הוא ממהר לסגת לאלמנט שלו - תפקידו כמגן העם, ומייצר קישור מסורבל לתפארת בינו לבין נושא הפגישה ("אני מופקד על בעלי החיים שהם בני אדם שהם יהודים או חיים בארץ הזו").

ההופעה המוצלחת של שרה בסרטון הזה רק מדגישה את הפספוס התדמיתי הגדול שלה, שטמון בכך שלא ניסתה לעשות בישראל מה שמישל אובמה עושה בבית הלבן. רק דמיינו את זה: שרה עובדת בערוגה האורגנית בבית ראש הממשלה; שרה מקדמת תוכנית חינוך למזון בריא בבתי הספר; שרה מזמינה את נשות השרים לארוחת גיבוש טבעונית במסעדה של מאיר אדוני ומעלה את המתכונים לאתר רה"מ. למה שרק נשותיהם של נשיאים אמריקאיים ינצלו את המעמד וההשפעה כדי לעשות משהו מועיל?

4. תסתכלו על הידיים של ביבי בתמונה: הוא מחזיק ספר מעט פתוח, כאילו הוא בדיוק נתפס בעיצומו של עיון מעמיק. הספר הוא "לאכול בעלי חיים" של ג'ונתן ספרן פוייר, וחיימוביץ' הביאה אותו לנתניהו במתנה. אם יטרח לקרוא אותו, זה יהיה הספר השני שהוא קורא בזמן האחרון ועוסק בין השאר ברגשות ובתודעה המפותחת של בעלי החיים. נתניהו מצטט לאחרונה בכל הזדמנות מספרו של ד"ר יובל נוח הררי "קיצור תולדות האנושות". אז ככה: סחתיין על ראש הממשלה שהוא מוצא זמן לקרוא ספרים (או ספר), ואפילו להיות מושפע מהם. מצד שני: עד גיל 64 הוא מעולם לא נחשף לשאלות המוסריות העולות ממערכת היחסים בין בני האדם לבעלי החיים? קצת מטריד.  

5. תדמית זה חשוב, ולפרויקט המבורך של מיקי חיימוביץ' הפוטו-אופ עם הזוג המלכותי יכול לעשות רק טוב. אבל אם לנתניהו באמת נפל בזמן האחרון אסימון בקשר למזון שאנחנו אוכלים, כראש ממשלה הוא הרי יכול במאמץ קל לשנות כל כך הרבה דברים: להעביר את הפיקוח על הנעשה במשקי החי למשרד להגנת הסביבה (יש האומרים שזה עומד לקרות); לדרוש משר החקלאות הכושל הסברים לשערוריות שנחשפות פעם אחר פעם בבתי המטבחיים של החברות הגדולות במשק; לתמרץ באמצעות מדיניות מיסוי מתקדמת אכילה של מזון צמחי ובריא על חשבון מוצרי בשר מעובדים, מיובאים ומזיקים לבריאות; להחדיר למערכת החינוך תוכניות שיכוונו את הדור הבא לעבר מזון מקיים, כלכלי, בריא ומוסרי יותר; להפוך את ישראל ממדינת הרבע עוף והשניצל המעובד למדינה שהתפריט שלה מתבסס על תנובת הירקות והפירות הנפלאה שצומחת כאן. איך אמר פעם ראש ממשלה אחר? מה שקובע זה מבחן התוצאה. בינתיים, הכל דיבורים.

aviv67@gmail.com