אין תמונה
לאינטרסים של מי הוא דואג? אלי ישי

מיום ליום המצב בדרום תל אביב יותר מפחיד. מפחיד להיות ישראלי וותיק שגר בשכונה שכבר לא דומה לישראל, מפחיד להיות ישראלי ממוצא אתיופי שעובר ליד הפגנה וחוטף מכות רק כי העז להיוולד שחור, מפחיד להיות עיתונאי שמסתובב עם פנקס ביד ובכל רגע עלול להיות יעד לניסיון לינץ' (תשאלו את אילן ליאור מ"הארץ" וחגי מטר מ"זמן תל אביב"), והכי מפחיד להיות אריתראי או סודאני כשברוך מרזל מגיע לאזור. ובעצם, גם כשהוא לא.

מה שעוד יותר מפחיד מכל אלה, לטעמי, זה השיח. עזבו לרגע את הגזענות וההתלהמות; לוויכוח הלאומי על בעיית מבקשי המקלט קרה משהו גרוע יותר: הוא כל כך רווי בבורות לגבי העובדות הבסיסיות, בספינים ובשקרים בוטים, עד שאיבד כל קשר עם חללית האם, שהיא המציאות. וכשדיון ציבורי מתנהל בניצוחה של חבורת פוליטיקאים מאחזי עיניים, הסיכוי להגיע לתוצאות הגיוניות לא נראה מבטיח.

קחו, למשל, את כל אלה שמציעים "לגרש", את כולם ומייד. למשל חבר הכנסת הנכבד והמעונב דני דנון, שתיכף יקים תנועה חדשה בשם "גירוש עכשיו". לגרש זה רעיון מצוין. יש איתו רק בעיה אחת: הוא לא ניתן לביצוע. שהרי אם אפשר היה לגרש, אלי ישי היה עושה את זה כבר מזמן. אלא שהוא לא יכול.

כ-50 אלף מ-60 אלף מבקשי המקלט שנמצאים בישראל הגיעו מאריתריאה ומסודאן (הצפונית), מדינות שנציבות הפליטים של האו"ם קבעה כי לא ניתן להחזיר אליהן אזרחים שברחו בעקבות שילוב בין משבר הומניטרי קשה לשלטון אכזרי שמתעלל באזרחיו. בנוסף, סודאן מוגדרת כמדינת אויב של ישראל. ישראל חתומה על אמנת הפליטים של האו"ם. לכן אי אפשר לגרש את האריתראים והסודאנים.

מהסיבה הזו, כשהם חוצים את הגבול שר הפנים אלי ישי - שבכובעו השני מתפקד כשר לענייני הסתה - מעניק להם הגנה קולקטיבית ואישור שהייה בישראל. לכן גם ההגדרה "שוהים בלתי חוקיים" היא שקרית: הם מסתובבים עם מסמך בחתימת אלי ישי בכבודו ובעצמו שמאפשר להם לשהות כאן כחוק. לכן כל הדיבורים על גירוש מיידי - נאהב את זה או לא - מנותקים מהמציאות. האם אלי ישי, דני דנון ושות' לא יודעים את זה? האם ייתכן שהם מנסים לעבוד עליכם בעיניים?

 

מסרבים לבדוק

השקר השני ברשימה מתבטא בטענה ש-"99 אחוז מהאפריקאים הם מהגרי עבודה שהגיעו לכאן כדי לשפר את רמת החיים". ההוכחה, לכאורה: הם לא הוכרו כפליטים.

חניכת תנועת הנוער העובד משחקת עם פליט סודני בבאר שבע (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
למה לא מביאים אותם לקיסריה? | צילום: David Silverman, GettyImages IL

ובכן, האריתריאים והסודאנים לא הוכרו כפליטים משום שכדי לקבל הכרה כזו כזו צריך לעבור הליך מסודר שבו הבקשה נבדקת ביסודיות. ומדינת ישראל מסרבת לאפשר לבאים בשעריה לעבור את ההליך הזה. הניסיון ממדינות אחרות מלמד שרוב מכריע של האריתריאים הוכרו כפליטים. הכרה כזו מחייבת את המדינה לתת לפליט תעודת זהות וזכויות אזרח כמעט מלאות. ישראל לא מעוניינת לאזרח כאן אפריקאים ולכן נמנעת מהתהליך הזה. תחת זאת, כאמור, היא מעניקה להם הגנה קולקטיבית ואישור שהייה.

התוצאה היא לא פחות מקסם: אין פליטים, לפחות רשמית. אפשר להכניס אותם לארץ ואז להסית נגדם ולטעון שהם מהגרי עבודה. חלקם, מותר לשער, באמת עונים להגדרה הזו, אולי אפילו רובם. אבל איך נדע מי כן ומי לא, מי זכאי למקלט ומי צריך לחזור הביתה בהזדמנות הראשונה, אם אלי ישי מסרב לבדוק?

 

נס שמאלני

השקר השלישי, ואולי המכוער ביותר, מניח את האשמה במצוקתם הנוראית של תושבי דרום תל אביב לפיתחם של "השמאלנים" (או הסמולנים) ואנשי ארגוני הסיוע. נתניהו וישי בשלטון, נתניהו וישי לא הצליחו למנוע את חדירת זרם האפריקאים לישראל, נתניהו וישי מעניקים להם הגנה קולקטיבית ואישורי שהייה (כי אין להם ברירה), נתניהו וישי מאפשרים להם לעבוד משום שגם הם מבינים שאריתריאי רעב הוא בעיה הרבה יותר חמורה מאריתריאי שהולך לישון אחרי שאכל משהו, דל ככל שיהיה. נתניהו וישי מכתיבים מה קורה כאן, לטוב ובעיקר לרע, ובכל זאת, הפלא ופלא, הבוגדים מהשמאל שוב אשמים. מי אמר שאין ניסים בעולם?

 והנה עוד פעלול של אחיזת עיניים: בראיון שהתפרסם ב"מעריב" אומר אלי ישי ש-"דרום תל אביב הפכה להיות פח הזבל של המדינה. לכל אותם יפי נפש שמדברים נגדי אני מציע שייקחו כמה עשרות מסתננים וישכנו אותם בשכונות שלהם". לרגע שר הפנים הצליח לבלבל אפילו אותי: לרגע חשבתי ש"יפי הנפש" הם אלה שמעלים את האפריקאים על אוטובוסים והחליטו להשליך אותם דווקא בגינת לוינסקי. ואז נזכרתי שהאוטובוסים הם של המדינה, ושהממשלה של ישי היא זו שהחליטה לשלוח את הפליטים לשכונות הכי אומללות בגוש דן. אם ישי מזדהה כל כך עם מצוקת תושבי דרום תל אביב, מדוע הוא לא מורה לנהגי האוטובוסים להסיע את הפליטים לכיכר הבימה, לרעננה, לרמת השרון או לקיסריה? הרי מסלול האוטובוס הוא לא גזירת גורל.

זו לא השאלה היחידה שאלי ישי ושותפיו להנהגה ולהסתה חייבים עליה תשובה לציבור. הנה, לקינוח, עוד שתי שאלות:

  •  בימים האחרונים הודיעו יו"ר התאחדות מגדלי הבקר יעקב בכר ומזכ"ל התאחדות החקלאים אבשלום וילן, שהחקלאים והרפתנים ישמחו לקלוט את האפריקאים לעבודה ולהכשרה במשקים. זה יוריד בבת אחת את העומס משכונות המצוקה של תל אביב. האם ממשלת ישראל מתכוונת להרים את הכפפה, או להמשיך להאשים את השמאלנים?
  • בשנה שעברה אישר שר הפנים אלי ישי הבאת יותר מ-30 אלף עובדים זרים לישראל. האם שקל להפסיק את הזרם האדיר הזה מהקצה השני של הגלובוס ותחת זאת למלא את השורות באפריקאים שממילא נמצאים כאן? או שמא שהוא דואג לשורת הרווח של חברות הקבלן שגוזרות קופון שמן על כל עובד תאילנדי שנוחת בארץ? שלמה בניזרי, כזכור, ישב בכלא משום שקיבל שוחד מקבלן שעסק בהבאת עובדים זרים. אלי ישי, כידוע, הוא אדם הגון. אז מה לעזאזל מניע אותו? לאינטרס של מי הוא דואג?

>> הטור הקודם שלי: איך אפשר להגיד שמקדונלד'ס זה בריא?
>> למה הצעירים לא מצביעים למפלגה ששמרה עליהם?