מריאנו כעמיר פרץ (תמונת AVI: ארץ נהדרת, ארץ נהדרת )
פוליטיקאים מזרחיים תמיד מוצגים כטיפשים | תמונת AVI: ארץ נהדרת, ארץ נהדרת

השבועות האחרונים היו שבועות טובים לשד העדתי. הוא קפץ לביקור כשיהורם גאון הלין על ה"זבל שלא ברא השטן" במוזיקה המזרחית, המשיך עם חשיפת ארבעת המשוררים האשכנזים שיככבו על השטרות הישראלים בקרוב והסתיים, לעת עתה, בחשיפה המהדהדת של בוז'י הרצוג. הרצוג איבחן שהעם תופס את עמיר פרץ, בתקופתו כיו"ר מפלגת העבודה, כ"אגרסיבי, לא מנוסה ומרוקאי". באמצע גם זכינו להפוגה קומית כשנחשף הפרופיל האולטימטיבי של נתרמות הזרע בישראל, למקור הזרע: אשכנזי גבוה, בלונדיני ותכול עיניים. ממש סקנדינביה.

ההתייחסות לכל אלה, בסופו של דבר, היא ברמת הקוריוז. כשיש ניסיון פוליטי שיטתי להעלות את נושא האפליה, הפערים והדימוי שיש לנו לגבי כל מה שטוב, נכון, חכם ומצליח, התגובה היא בעיקר זעם והכחשה. לא התקדמנו הרבה מימי "הם לא נחמדים", שפלטה גולדה מאיר כלפי הפנתרים השחורים בשנות השבעים.

פרץ, למשל, עדיין מיוצג כטיפש - כמו בקריקטורה של "כלכליסט", יום לאחר הודעתו על מועמדות לראשות העבודה תחת הכותרת "חסר לכם אידיוט?". קשה לשכוח את הדמות העילגת מ"ארץ נהדרת". כך גם פואד בן-אליעזר, רוחמה אברהם-בלילא, כמובן דוד לוי בזמנו ופוליטיקאים מזרחיים רבים אחרים. חלקם מוצלחים יותר וחלקם פחות, אבל תמיד מאופיינים בתו היכר אחד מרכזי של טיפשות, עילגות ובערות. עם עבודה יסודית כזו של מנוע הדימויים הישראלי, לא פלא שאחרי שישים שנות לא זכינו ולו לראש ממשלה מזרחי אחד לרפואה.

אשכנזים מרוויחים יותר

המטאפורה של השד היוצא מהבקבוק, בעיקר לרגל נסיבות פוליטיות כאלו ואחרות, מניחה שהבעיה היא בשיח הציבורי, והשתקה של הדיבור אודות "השד" תרסן אותו מחדש. אותי חינכו, במשפחתי המזרחית, הפריפריאלית, כי על הסטריאוטיפים והאבחנה העדתית להיעלם מן העולם וכי בני הדור שלי לא יצטרכו עוד להתמודד עם שאלת המוצא. המשך ראיית ישראל כסוג של מדינה אירופאית במזרח התיכון (אנחנו הרי באירוויזיון...), או "וילה בג'ונגל" כדברי אהוד ברק, ודאי לא הועילה לכך.

אבל נתונים עדכניים מראים שבכל הנוגע להשכלה ולמעמד חברתי-כלכלי, המוצא העדתי הוא משתנה משמעותי ביותר. גם נישואים בין מזרחים ואשכנזים לא ביטלו את פערי ההשכלה בדור השני והשלישי, וכך רוב התלמידים שאינם זכאים לתעודת בגרות מתגוררים בעיירות פיתוח וישובים ערביים, והפערים הולכים ומתרחבים בכל הנוגע לתארים מתקדמים ולבעלי תפקידים מובילים באקדמיה. פערי ההשכלה משפיעים כמובן גם על שוק התעסוקה - שכיר אשכנזי מרוויח בממוצע כחמישים אחוזים יותר משכיר מזרחי, והאבטלה בקרב מזרחים גבוהה בהרבה מאשר בקרב אשכנזים. כנראה שבאמת אנחנו, המזרחים, פשוט אידיוטים יותר...

פערים אלה רק מתחדדים במדינה השוברת שיאי פערים חברתיים-כלכליים בקרב אזרחיה. כך העשירים, גברים אשכנזים יהודים ברובם המכריע, נעשים עשירים יותר, והעניים - נשים, מזרחים, חרדים, עולים וערבים - נעשים עניים בהרבה. אם ככה, ברור את מי תשרת כליאת השד העדתי בבקבוק. אולי במקום להרוג את השד העדתי, צריך להיפטר מהבקבוק ולהתמודד עם השד באומץ, אחת ולתמיד.

>> לטור הקודם שלי: התקשורת והפוליטיקאים משתמשים בתושבי עוטף עזה
>> כולם רוצים שכן אשכנזי