דבר אחד חשוב לומר כבר מההתחלה: "פספוסים" אמנם נקראה על שם סרטוני הנפילות והחתולים המחוננים שהוצגו בה, אבל כולם ידעו שגולת הכותרת של התוכנית היא במתיחות המורכבות שרקחו יגאל שילון וצוות מלאכי הנקם שלו. אולם על אף שהיא שודרה ברצף תקופה מרשימה של 13 וחצי שנים (מסוף 1994 ועד אמצע 2008, למקפידים), יש תחושה ש"פספוסים" מעט נשכחה. התפספסה, יש שיגידו. ובדיוק בשביל זה אנחנו כאן: משחקי מילים גרועים, ובשביל להזכיר לכם כמה מהרגעים הגדולים בתולדות התוכנית.

נפתח בקפיצה קטנה לחו"ל עם הכוכב הבלתי מעורער של "פספוסים" – אלי יצפאן. יותר מכל, יצפאן אהב לעטות על עצמו שלל תחפושות בדרגות שונות של גזענות ולעשות שיגועים בדרגות שונות של שיגוע לעוברים והשבים. כשהבינו שהפרצוף של יצפאן נעשה מוכר מדי, התחילו לשלוח אותו לחו"ל, וככה זה נראה. שימו לב לעבודה המרשימה של ההפקה, שיצרה קו אוטובוס מיוחד לצורך המתיחה:

נשארים בארץ? גם יצאפן, שהחליט לתקוף מקועקע תמים במקדחה ובשלל אביזרים נוספים. התגובות של הנמתח האנונימי נכנסו לפנתיאון:

ומה מצחיק יותר מעוני? שום דבר. קבלו את יצפאן מותח מבקרים תמימים בתחנת דלק, ומנסה לגרום להם להתפלץ שעה שהוא מנקה להם את שמשות המכונית ברשלנות או כופה עליהם את נוכחותו בטרמפ אפשרי:

אחת הסוגות האהובות ביותר למתיחות ב"פספוסים" היא פשעים של סלב-על סלב. כי כמה אפשר לסחוט את הלימון הזה של יצפאן? ב"פספוסים" אהבו מאוד לבקש ממפורסמים ישראליים שימתחו את חבריהם המפורסמים לא פחות, וכך קיבלנו את יצירת המופת הטלוויזיונית "מיכל ינאי מותחת את ישראל קטורזה". במתיחה, ינאי מעמידה פנים שהיא מלווה את קטורזה לתוכנית בסגנון "יום בחיי", כשאותו הניצב מגלם תפקידים שונים לאורך היום – מבקר בבית הקפה, לקוח בחנות הבגדים ואפילו קוסמטיקאי.

ואיך אפשר בלי ההפקה רבת המשתתפים – ואנחנו מדברים פה על שמות מדהימים כמו מיכל זוארץ, טל מוסרי, מרגול וחיים אתגר – שגויסה כולה כדי לשכנע את אייל גולן שאף אחד לא מגיע למסיבת ההשקה שלו?

אמרתם שמות מדהימים ואירועים שוממים? מה תגידו על עפרה ויינגרטן, שעברה באמת סוג של התעללות רגשית במהלך הצגה, כשהבינה שכל היושבים בקהל מטפטפים החוצה ומשאירים אותה לבד על הבמה? לא תגידו כלום, פשוט תצפו בהשתאות. ה"תתביישו לכם" שהיא צועקת היא הרפליקה המרגשת ביותר בתולדות התאטרון הישראלי:

אבל בסופו של דבר, אין כמו מתיחה בחיק המשפחה. ציון ברוך נעזר בחברי "מה קשור", בשחקן רפי אמזלג ובשידור טלוויזיה מפוברק של ג'ודי ניר-מוזס כדי לעבוד על אמו, חנה, ולספר לה שכל הנ"ל (חוץ מג'ודי, כי בה לא נוגעים) מעורבים בשוד. מי שאי פעם שמע את המשפט "אתה תעשה לאמא שלך התקף לב" יוכל להזדהות בקלות: