התחלנו, שוב. גל השידורים החגיגי נפתח, כרגיל, כבר בשעות הבוקר המוקדמות, והתכניות לאורך היום נאלצו להתמודד עם מגבלה חוקית - עד סגירת הקלפיות לא ניתן לראיין אף מועמד או מועמדת לכנסת. אם במשדרי הערב המוקדמים עוד קיבלנו ח"כים לשעבר, יועצי תקשורת ופרשנים מוערכים, בחור השחור שהוא שעות הצהריים נאלצנו להסתפק בכל החשודים המידיים. עינת שרוף, מיקי שמו, אמן החושים שימי אטיאס ואפילו ננסי ברנדס (במונית עם פאולה וליאון) - כולם הגיעו לקחת חלק בתכניות הדיי-טיים שהונחו על ידי צמדים שנעו בין המסקרן למביך, כמו גלית גוטמן וחיים כהן בקשת 12 ושרון גל וגיא לרר ברשת 13, בגל פתוח עד שעות אחר הצהריים.

בשלב מסוים, כשהביזאר כבר עלה על גדותיו, זפזפתי לכאן 11 ושמחתי לגלות שז'אק ו-ויויאן מ"בואו לאכול איתי" הוזמנו להתארח גם הם בפאנל בחירות, אבל אחרי כמה רגעים הבנתי שבערוץ פשוט ראו לנכון לשדר שידורים חוזרים של התכנית באותו זמן. בהתחשב בתחרות, אי אפשר להאשים אותם. אגב, נוכח גודל האירוע (בכל זאת, זו בסך הכל רק הפעם השלישית השנה שיש בחירות), כל אייטם חדשותי אחר כמעט ולא זכה להתייחסות במהלך היום, אבל כתבתנו יעל אודם נמצאת בעזריאלי ונרמסת על ידי נערים, וגם זה חשוב. 

19:00 עם אולפנים חדשים בערוצים 13 ו-11 ופאנל פרשנים מפואר ב-12 - כולל לוסי אהריש, הזוכה האמיתית של יום הבחירות הזה - החלק של המבוגרים יוצא לדרך, עם אמצעים ויזואליים שנעשים דלים יותר מפעם לפעם. אם באפריל עוד שלחו את עמית סגל להציג עמודות מנדטים בכפור הירושלמי שמחוץ למשכן הכנסת, הפעם הסתפקו בלהעביר אותו ליקום מקביל עם מציאות רבודה של אולם המליאה כשהוא במרכזו.

אפרופו ויזואליה - רבים דיברו על האולפן החדש והסגול מאוד של כאן 11 (שתאם לז'קט הסגול של תמר איש שלום), אבל אבל מה עם איזו מילה על אסתטיקת רשות השידור בשנות ה-90 של חדשות 13? עזבו את האולפן הלא פרופורציונלי ואת כמות המסכים ההיסטרית, לי רק חשוב שנתמקד בעובדה שכל שידור ממטה בחירות כלשהו מלווה בפס מרקר צהוב מכוער להפליא, לפעמים ברוחב המסך כולו, שמציין כי מדובר בשידור ישיר. איך עומר אדם אומר? יש דברים שלא עושים.

 

20:08 עמית סגל מציין שהוא יכול להגיד שיש ריח של טוויסט באוויר למרות שהוא תתרן - ושולח אותי לגיגול אובססיבי שלבסוף חשף כי כנראה היה מדובר בהטרלה. בכלל, יותר מבמערכות הקודמות, הפרשנים והסוקרים באו להדליק, עם אינספור רמיזות שנועדו להבטיח שאף אחד לא יזוז מהמסך עד המדגם. כך, מנו גבע הבטיח "מדגם מעניין ומותח במיוחד" וקמיל פוקס פיתח ציפיות לקראת מדגם ש"הפתיע אפילו אותו", כולל האזהרה "לא לבעלי לב חלש". כבר דובר - ועוד ידובר - על איך סיקור המערכת הפוליטית בארץ התחיל להשיק לעולם הריאליטי, ושידורי אמש הוכיחו את זה ביתר שאת. 

21:00 הגענו להפסקת הפריים-טיים, עם יבול מוצלח כרגיל בכל שלושת הערוצים. "ארץ נהדרת" חזרו - כאילו אי פעם הספיקו ללכת - עם ספיישל בחירות ראוי, כולל קליפ מושקע לצלילי "Old Town Road". בכאן 11 נעזרו בגיא זוהר - עם פרק חד כתמיד של "מהצד השני" - ותם אהרון, ששמר על תו התקן שלו בתור סאטיריקן מדויק ומקורי, בטח יחסית לערב שהרגיש כולו כמו שידור חוזר אחד גדול. ברשת 13 החליטו לגוון ובחרו לשדר פרק של "האח הגדול" - כולל הדחה גורלית בה יוסי אורפלי נאלץ לבחור בין שתי המועמדות האחרונות להדחה ושלח את נעם הביתה אחרי שבועיים בבית, שתדעו – מה שהצליח לשמש כמנת אסקפיזם הכרחית. 

22:05 הקלפיות נסגרו, המדגמים פורסמו, וכמו המהלכים הלבנים ב"משחקי הכס" הפוליטיקאים מסתערים על כל מצלמה ומיקרופון אפשריים. אחד מהם הוא ח"כ חילי טרופר - עם כליה אחת פחות אבל גם עם עשרות בדיחות על זה שתרם אותה - שהתווכח בשידור עם עמית סגל והתקשה להבהיר מה עמדת כחול לבן בנוגע לנושא הריבונות. ובזמן שאילנה דיין ורפי רשף ראיינו את מירי רגב במטה הליכוד, עמיתה למפלגה השר דודי אמסלם היה באולפן ועשה קצת רעש עד שיונית לוי - במשפט שהיא לגמרי עשתה עליו חזרות מראש - הודיעה לו ש"מגישה מכהנת מדיחים רק בקלפי". 

יונית לוי, בחירות 2020 (צילום: קשת 12)
יונית לוי במשדר הבחירות של קשת 12 | צילום: קשת 12

23:30 חברי הפאנל של חדשות 12 כבר מתחילים קצת לכעוס על אמנון אברמוביץ' (שחתך הביתה זמן קצר לאחר מכן) על זה שבשתי הזדמנויות שונות ביקש "להתרומם מעל המבט של כתבי מפלגות". השאפו האמיתי של שעת השידור - וכאמור, של משדרי הבחירות בכלל - מגיע ללוסי אהריש, שנזפה ברונן צור, יועצו האישי של בני גנץ, על היחס של כחול לבן אל החברה הערבית והציבה אלטרנטיבה אידיאולוגית וכריזמטית לטיעונים שעמית סגל שיגר לעברה. אם יש מסקנה שצריכה לצאת מהיום הזה היא שלוסי חייבת לקבל הרבה יותר זמן מסך, ושכל שבוע שבו היא לא משמשת פאנליסטית באולפני שישי למיניהם הוא לא פחות מפשע.

23:38 אמנם צפיתי בערוץ 13 באותו רגע אבל הצעקות מכאן 11 הגיעו עד שם. יגאל גואטה ואראל סג"ל - שני מגישים מתאגיד השידור שלקחו לאחרונה חלק כזה או אחר בקמפיינים של המפלגות (גואטה בפודקאסט של יאיר לפיד, סג"ל בסרטון "שבחי ירושלים" שגרם להשעייתו) - רבים על המשפט של נתניהו, כי אי אפשר לסיים ליל בחירות בלי ששני גברים עם דעות מנוגדות יצאו בו מפרופורציות.

 

00:24 ה-2 במרץ נגמר, וחגיגות הטרלול מתחילות באופן רשמי. אילה חסון מתלוננת בערוץ 13 על קמפיין "גזעני" של כחול לבן ותוהה למה הם השוו בין עמיר פרץ לבין רפי פרץ - ולא, נניח, לבצלאל סמוטריץ'. סליחה שאני בא להרוס, אילה, אבל אותו קמפיין בדיוק דווקא השווה את ניצן הורוביץ לאותו סמוטריץ'. בינתיים ב-12 סיון רהב מאיר מגיעה לאולפן הישר מהשליחות בארה"ב וכולם מתלהבים - חוץ מדנה ויס שניכר שקצת פחות התלהבה מהעובדה שזו שלידה שהתה במטוס בימי השיא של הקורונה. בערך באותו זמן, כאן 11 החזירו את תם אהרון, הפעם במערכון מוצלח נוסף כשהאולפן סביבו ממש מתפרק.

 

00:42: אחרי שקיבל אחת בהפתעה לכבוד יום ההולדת שלו במועד א' והביא אחת אחרת לחברים במועד ב', עמית סגל שומר על המסורת ומכניס לאולפן עוגה עם הכיתוב "מה שיוצא אני מרוצה". דנה ויס מוודאת שמדובר בעוגת שוקולד לפני שהיא משריינת חתיכה, רינה מצליח מבקשת שיסובבו אליה את העוגה בשביל שתוכל לצלם לסטורי וסגל, שנון כהרגלו, מבטיח "עדכונים נוספים על העוגה בצ'ט הכתבים". 

העוגה שהוכנה לכבוד הבחירות  (צילום: n12)
כוכבת לא צפויה - העוגה של משדר הבחירות | צילום: n12

אווירת סוף הקורס ניכרת גם באולפן של חדשות 13, כשאודי סגל ותמר איש שלום מציגים רגע ראשון של שבירת קרח כבר ביום השני להגשה הזוגית שלהם. זה קורה כשתמר מוציאה את המשדר לפרסומות ומבטיחה שכשיחזרו יגיע גם עדכון המדגם, שידגים איך "לפעמים פערים יכולים לגרום לדרמות פוליטיות גדולות". אודי מציין שזה "נשמע כמו ציטוט של ד"ר סוס" וכל האולפן בעננים. רק חבל שתוך דקה קמיל פוקס כבר הרס את האווירה כשספיילר את עדכון המדגם של עצמו, ותמר נאלצה לעצור אותו באמצע כי צועקים עליה באוזנייה. 

02:18 אני עדיין כאן. גנץ עלה, נאם וירד בלי שיקרה משהו משמעותי, השידור עובר אל אילנה ורפי במטה הליכוד ונראה שרפי ניקר לכמה רגעים בזמן שאחרים רבו באולפן. מירי רגב מציגה את נתניהו שעולה לנאום ניצחון - יד ביד עם שרה שגם זוכה לזר פרחים ממארגנת האירוע - והזמר רגב הוד מגיע כדי לשיר עם הזוג את "מי שמאמין לא מפחד". אווירת "כמעט שבת שלום עם אבי כאכון" מרחפת מעל גני התערוכה בליל הבחירות, ואני אוהב את זה. מאור אדרי - נו, זה שביטל השתתפות בעצרת לזכר רבין כי הוא לא נוהג לשתף פעולה עם אירועים פוליטיים - עולה לסגור את האירוע.

 

03:46 טוב חבר'ה, זה לא מצחיק. ערוצים 11 ו-13 כבר החליפו את המגישים, יונית באולפן עם בועז ביסמוט ונדב אבוקסיס ובלי אף אחד מהפרשנים הראשיים - ומיקי זוהר בכלל לא הגיע, שזה מחדל. בעצם, למעט כמה צעקות של אמסלם והוויכוח מלא הפוזיציה בכאן 11, לא היה איזה ריב יפה לרפואה בלילה הזה. ערוצים, לתשומת לבכם, אנחנו צופים בשביל המכות. לא הותרתם לי ברירה אלא לעשות מעשה נפתלי בנט ב"פגוש את העיתונות" ולצאת בהפגנתיות.