ו... חזרנו. אחרי שנה וחצי בלי "הישרדות", ההתרגשות בשמיים. חזרנו פעם נוספת אל המוזיקה השבטית, אל החופים המהממים של פיג'י ואל חבורה של שחקנים חדשים ומבטיחים. הבילד אפ שקדם לעונה הזאת היה אינטנסיבי מתמיד, ובמסגרתו הבטיחו לנו משחק שלא הכרנו. "רואים את עונה 41?", הנחה ג'ף פרובסט, "תעיפו את ה-40, תשמרו את ה-1. אנחנו מתחילים ממש מההתחלה".

אז הבטיחו לנו שינויים דרמטיים, ואכן קיימו. פיצ'ר הגרלה שיעזור במתן חסינות במעמד ההצבעה? כן. פחות אוכל ומים? בטח, עונשים על הפסדים? למה לא. ובעיקר - קיבלנו את ג'ף פרובסט עם שיער ארוך שמבצבץ מאחורי כובע המצחייה שלו, שזה דבר שלא היינו מוכנים עבורו, לא כיחידים ולא כחברה.

הישרדות ארה"ב 41 (צילום: CBS באדיבות yes, יחסי ציבור)
חבורה של שחקנים חדשים ומבטיחים | צילום: CBS באדיבות yes, יחסי ציבור

ובנוסף לכל השינויים האלו, פתחנו את העונה עם קאסט מגוון מהרגיל, גזעית וגם מגדרית. הפרק התחיל, והטוויסט הראשון לא איחר להגיע - ובניגוד לכל הציפיות, הוא באמת היה מפתיע. לא, לא משימת חסינות או יתרון דרמטי, אלא דיון על אחד מהמשפטים הקבועים של מנחה התכנית, שמכיל בתוכו את המילה "Guys", ושאלה על האם הוא עדיין לגיטימי.

מצד אחד, זהו זמן מסך יקר, וזה דיון שהוא במובנים רבים קטנוני וטרחני. לי אישית לא הייתה שום בעיה אם היו מתייחסים אליי כ"חברֵ'ה", כמו, אני משוכנעת, הרבה נשים אחרות. מצד שני, "הישרדות" כבר הוכיחה לנו יותר מפעם אחת שהיא אמנם יקום מקביל שכאילו מנותק מפוליטיקה, ולמרות זאת, היא נשארת הכי רלוונטית שיש ומדברת באומץ על הנושאים הכי בוערים בשטח. אז אם דיונים מעיקים פה ושם הם המחיר שצריך לשלם כדי להיות בצד המשתדל, זה שמתאמץ להיות Woke ולהביא ייצוג הולם למסך - אז אני אקח דיונים כאלה בכל יום. זו רק עוד דרך של המשחק להראות כמה היא התכנית הכי מתקדמת בטלוויזיה (שלא נופלת אפילו מ"מרוץ הדראג של רופול").

וכעת אפשר סוף סוף להגיע למשחק עצמו, הלא לשם כך התכנסנו. טוויסט חדש התגלה בעונה 41: "ירייה באפלה". שחקן שמפחד כי הוא נמצא על המוקד יכול לבחור מעתה לוותר על הקול שלו במועצת השבט, ובמקום זאת לשלוף פתק אחד מתוך שישה, או במילים אחרות: להטיל קובייה ולקוות שיצא 6. התוצאה, אם יתמזל מזלו, תהיה חסינות בו במקום. זה טוויסט עם השלכות שיכולות להיות דרמטיות במובן אחד, אך מהצד השני, הניחוש שלי הוא שהמתמודדים פשוט ילכו מרחקים ארוכים אף יותר כדי לוודא שאף אחד לא יאמין, בטעות, שהוא נמצא על הגריל. התוצאה תהיה יותר הדחות פתע, שזה דבר לא רע בכלל. קשה לי להאמין שאנשים יוותרו כל כך בקלות על הקול שלהם וישתמשו באופציה הזו כשהם לא בטוחים במאת האחוזים שהם בסכנה.

קבוצת סיכון

ובאגף הכוכבים העולים, כבר מהטסטה הראשונה שלה היה ניכר ששאן, הכומרית, היא שילוב מוזר של משוגעת וגאונה. בהמשך הפרק התגלתה שזה לגמרי נכון, והיא נחשפה בתור האסטרטגית הכי גדולה של השבט שלה, אם לא של העונה כולה. היא דיברה על Active Listening, והיא צדקה במאה אחוז: המפתח למשחק הזה (או לפחות אחד מהם) הוא לדעת מה כולם חושבים, ולגרום לכולם לחשוב שאתה בצד שלהם.

שאן הצליחה לעשות את זה בצורה מופתית מהרגע הראשון, ולהיות שותפה לכל השיחות בשבט שלה, ואף לשקר לשרה במצח נחושה שהיא בטוחה ולגרום לה שלא להשתמש באופציית הירייה באפלה. או, במילים אחרות, היא ביצעה משחק מופתי. לצערה הרב של שאן, העניינים הסתבכו כבר מההדחה הראשונה, והעובדה שהיא מחזיקה לבדה את מרכז הכובד של השבט נחשפה. קשה לחזות מראש מה זה יגיד; יכול להיות שהשבט ימשיך הלאה, ויכול להיות שהם יילחצו מכל כך הרבה כוח שמרוכז אצל אדם אחד. מה שבטוח, היא שחקנית נהדרת.

ומהצד השני, יש על האי גם שחקנים פחות טובים. אם אני זוכרת את השם שלך אחרי שני פרקים, זה אומר שהיית נהדר או שהיית נוראי - ואין ספק שג'יי די לא שייך לצד הנהדר. מדובר בילד חנון שגדל על הישרדות ובטוח שהוא עכשיו כבר נורא מגניב, למרות שלמעשה הוא עדיין ילדותי ומתלהב. ג'יי די לא רוצה לנצח, חלילה - הוא רוצה להיות הגולדן בוי של המחנה, או כמו שבהישרדות אוהבים לקרוא לו, "הפרוביידר". הוא רוצה לדוג ולהבעיר אש, שהן אחלה חוויות הישרדותיות אבל הן לא הולכות לקדם אותו משמעותית במשחק. במקום ליצור קשרים אנושיים עמוקים ולבנות בריתות אמינות, ג'יי די מתמקד ב"מהלכים גדולים", והשבט שלו בהחלט שם לב לזה. הם יאמינו שהוא יבגוד בהם הרבה לפני שיסמכו על הקול שלו בהצבעה, וזו גם תהיה מפלתו.

הישרדות ארה"ב 41, שאן (צילום: CBS באדיבות yes, יחסי ציבור)
עשתה להם בית ספר. שאן | צילום: CBS באדיבות yes, יחסי ציבור

הפרק הראשון מבין השניים היה פחות רלוונטי מבחינה משימתית, כי אם הפסדת במשימה הראשונה הייתה לך אפשרות די פשוטה לצמצם את הפער. מלבד זה, שלושה שחקנים - אחד מכל שבט - יצא למסע מפתיע, שאילץ אותם להתמודד עם גרסה הישרדותית של דילמת האסיר. ההחלטה אם לבחור ב"ביטחון" או ב"סיכון" כנראה הולכת ללוות אותנו לאורך כל העונה. בסוף, שחקן אחד הלך על בטוח בעוד שניים בחרו באופציית הסיכון, והשיגו הצבעה כפולה שתשמש אותם בהמשך.

גם העניין הזה חידד כמה ג'יי די הוא שחקן גרוע: הוא שיקר וסיפר שבחר באופציה הבטוחה, מה שמנוגד לחלוטין לאופיו, והשבט שלו אכן לא קנה את השקר. לעומתו, זאנדר פשוט סיפר לשבט שלו את האמת והבטיח להשתמש בהצבעה הכפולה בשלב מאוחר יותר במשחק, שייטיב איתם. אף אחד לא באמת קנה את זה, מן הסתם, אך הוא הצליח להימנע מלהיתפס בשקר.

ואז, בפרק השני התקיימה משימת חסינות שהובילה להפסד של שני שבטים, והתוצאה הייתה שתי מועצות שבט. בשבט הצהוב התקיימה הצבעת "פה אחד" קלאסית לשלב הזה במשחק, שהשאירה את אברהם מחוץ למשחק. ההדחה הייתה מאוד מספקת, והוכיחה פעם נוספת כי כישורים חברתיים הם הכל במשחק הזה, וכי זה ממש לא הכרח שהשחקן החלש ביותר פיזית ימצא את עצמו מחוץ לאי (מה גם שטיפאני, שהייתה על הגריל, לא נראית לי כל כך חלשלושה). 

בשבט הירוק אכן הודחה המתמודדת החלשה ביותר פיזית, אך גם נחשפה החזקה ביותר אסטרטגית. היה תענוג לראות שכבר בפרק הראשון אף אחד לא יכול לסמוך על אף אחד, והכאוס של מועצת השבט הוא אחד הרגעים המותחים והמהנים שהסדרה יודעת לספק. בשורה התחתונה: כמה טוב שחזרת, "הישרדות ארה"ב". הוכחת לנו פעם נוספת שאת המשחק הכי טוב בטלוויזיה.