הסצנה הפותחת של "שבאבניקים", הקומדיה החדשה מבית HOT (א'-ב', 20:15, HOT3), היא אמנם סוג של קלישאה קולנועית/טלוויזיונית, אבל כזו שעובדת. לא נספיילר לכם אותה, רק נגיד שאתם לא רק תצחקו, אלא מיד תבינו את הטון הכללי של הסדרה. ובכלל, "שבאבניקים" מלאה בכאלה - קלישאות תסריטאיות שהפכו לקלישאות מפני שהן עובדות. אלירן מלכה, שיצר, כתב וביים את הסדרה לצד מאור זגורי, ידע היטב איך לקחת את כל הטריקים העלילתיים שכבר הוכחו בעבר וליצור מהם סדרה שהיא פשוט מאוד מהנה לצפייה.

העלילה מתמקדת בארבעה חברי ישיבה - קארי, סמנתה, מירנדה ושרלוט. כלומר, אבינועם, דב לייזר, מאיר וגדליה. כבר אמרנו קלישאות? אז גם את החבורה שמורכבת מארבעה סטריאוטיפים כבר ראינו, בעיקר ב"הפמליה" ו"מסודרים". אבינועם (דניאל גד) הוא בן של חבר כנסת מש"ס שמעוניין להשתלב בעולם האמיתי, להיות "חלק מהסיפור" של הישראליות, כפי שהוא קורא לזה בעצמו; דב (עומר פרלמן) הוא איש העולם הגדול, מתנשא, מוריד סדרות ויודע את שמות הקפסולות של נספרסו; מאיר (ישראל אטיאס) הוא לא חכם או מוצלח במיוחד, ובנוסף לכל הצרות הוא גם ספרדי בעולם שנשלט על ידי אשכנזים, אבל יש לו לב רחב וכוונות טובות; וגדליה (אורי לייזרוביץ') הוא הבחור החדש שמצטרף אליהם לחדר, תלמיד ישיבה שקדן עם מה שנראה כמו אספרגר קל, או סתם חוסר רצון להבין איך העולם מתנהל מחוץ לספרי התורה. 

אם ציפיתם למבט חודרני, מעמיק וביקורתי על העולם החרדי, לא תקבלו אותו ב"שבאבניקים", וטוב שכך. ישנן מספיק סדרות רציניות שמנסות לחטט בנבכי נפשם של הגיבורים על המסך, ו"שבאבניקים" לא מתיימרת להיות עוד סדרה כזו. היא מהודקת, תזזיתית, משוחקת היטב (עם גיבוי מדב נבון כרב בלוך וגורי אלפי המבריק תמיד כשדכן) ומתאימה לקהל היעד שלה - חילונים. מושגי הסלנג מעולם הדת מתורגמים על המסך באמצעות גרפיקה חמודה שמקנה אווירה אפילו קלילה יותר, וגם לשמאלני שונא הדת הגדול ביותר יהיה קשה למצוא על מה להתעצבן כאן. 

שבאבניקים 3 (צילום: באדיבות HOT, צילום מסך מתוך "שבאבניקים")
מהודקת, תזזיתית ומשוחקת היטב. "שבאבניקים" | צילום: באדיבות HOT, צילום מסך מתוך "שבאבניקים"

"שבאבניקים" לא מנסה לאתגר את התפיסה שלנו את העולם החרדי, אבל כן מציגה דמויות אנושיות ורגילות שגם חילונים יכולים להזדהות איתן. השיוך לעולם החרדי הוא בעיקר כלי עלילתי - את ארבעת הגברים הצעירים האלה היה אפשר לשים גם בזמן, מקום או קהילה אחרת, והדינמיקה ביניהם עדיין הייתה עובדת. הדברים שמעסיקים אותם הם הדברים שמעסיקים גם אותנו - מותגי יוקרה מול מציאות זולות, דייטים, פוליטיקה פנימית לייט בתוך הישיבה, איפה למצוא קליטה בסלולר והאגו שלהם. 

"שבאבניקים" מחזירה אותנו לז'אנר קומדיות הפאן שכבר בקושי נראות על המסך. מה שהתחיל עם "בנות" ו"לואי" הפך לשצף של קומדיות אישיות ומרגשות. אמנם שצף מבורך שיצאו ממנו הרבה יצירות מעולות, אבל "שבאבניקים" מזכירה שיש מקום בטלוויזיה גם לכיף טהור, ושתפקידה של קומדיה היא לא לגרום לנו לשקוע בעצב ובהרהורים קיומיים, אלא להעלות חיוך על השפתיים שלנו. אם אתם מחפשים כזו, "שבאבניקים" היא בחירה מצוינת.