אחת הסדרות הכי כיפיות שמשודרות כרגע חזרה לעונה שנייה, והיא לא מבזבזת את הזמן. למי שלא צפה בעונתה הראשונה של "הצהובות" ("Yellowjackets"), הנה תקציר האירועים הקודמים: בשנת 1996 נבחרת כדורגל בנות (יילוג'קטס) מתיכון בניו ג'רזי טסה לאליפות המדינה, אך המטוס מתרסק בלב יער. העלילה של הסדרה נעה בין צירי זמן של חיי הבנות – אחד מתרחש ביער ב-1996, והשני מתרחש בחייהן היום. ובכן, אלה ששרדו כמובן.

מתחילת העונה הראשונה יש בסדרה לא מעט רמיזות לקניבליזם ולכת סודית, אבל גם עלילות מתח-מיסתורין שמזכירות דרמת נעורים קלאסית על נערות תיכון בשנות התשעים, כולל פסקול כיפי. והנוסטלגיה לא נגמרת כאן: הסדרה החזירה את כריסטינה ריצ'י למסך לפני "וונסדיי" של נטפליקס - והיא מככבת כאן בתפקיד קומי ומוצלח למדי. ריצ'י מגלמת את מיסטי, עוזרת המאמן האובר-נלהבת שלא נרתעת מעצמות שבורות, דם ואיברים קטועים (וחובשת פאה נוראית) שהפלא ופלא, הפכה להיות אחות סיעודית. אבל ריצ'י היא ממש לא הכוכבת היחידה של הסדרה, וחוץ ממנה, הקאסט של הנערות בבגרותן כולל עוד כמה שמות גדולים. בין השחקניות שמככבות בסדרה אפשר למצוא את ג'ולייט לואיס, מלכת תפקידי המשנה מלאני לינסקי, ובעונה החדשה - עוד קאמבק מרגש של כוכבת אהובה: לורן אמברוז (קלייר מ"עמוק באדמה") בתור ואן המבוגרת.

בעונה השנייה של "הצהובות" אנחנו חוזרים שוב לקו העלילה של 1996: עברו חודשיים מאז שראינו את הבנות ביערות קנדה המושלגים, והעונה מתחילה כשהחורף עדיין בשיאו (בכל זאת, אווירת ווינטר איז קאמינג תמיד מצטלמת יפה יותר). הבנות אימצו לעצמן שגרת חיים בהתאם למציאות הקשוחה, לוטי מתחזקת בתפקידה כהילרית/מורה רוחנית/גורו/שמאנית, שונה כבר נמצאת בחודש השביעי להריונה, ואן וטאיסה עמוק בזוגיות, כולל הצהרות אהבה הדדיות; וטראוויס ונטלי יוצאים חמושים בכל יום לכפור, בתקווה לצוד וללקט מזון ולהמשיך במיפוי היער.

במקביל, בעונה השנייה עלילת הסדרה מתרחשת גם על ציר זמן נוסף, שלא היה נוכח בעונה הראשונה: ציר הזמן של 1998, הימים של חזרת הבנות לארה"ב. כמובן שדאגו לערפל את מספר הבנות החוזרות וזהותן - בכל זאת, שלא נספויילר - אבל דבר אחד ברור: מיסטי נהנית מתשומת הלב. מאוד. וניכר שהיא היחידה. לוטי, שמסרבת לדבר אחרי החזרה מה"ווילדרנס" נלקחת די מהר למוסד סגור ושם היא מטופלת בשוקים חשמליים, אבל גם ממשיכה "לטפל" בנשמות אבודות, ממש כפי שעשתה בבקתה ההיא.

וכמובן, ישנו גם ציר הזמן של ההווה. וקורים בו כמה דברים מעניינים. למשל: הסהרוריות שגרמה לטאיסה לפגוע בוואן (ובעצמה) ב-1996 מאיימת לחרב גם את חייה הנוכחיים – הן את הקריירה הפוליטית והן את הנישואים וחיי המשפחה שבנתה. ואנחנו הרי יודעים שבעונה החדשה וואן המבוגרת מגיעה לראשונה למסך, וללא ספק יהיה מסקרן איך השתיים יחזרו זו לחיי זו, כי ברור שנותרו ביניהן כמה עניינים לא פתורים. אבל מי שכנראה תגנוב את ההצגה בעונה השנייה היא שונה – שבהווה, עושה כל טעות אפשרית בניסיון לחמוק מעונש על רצח אדם. וגם קו העלילה שלה מ-1996 בהחלט מסעיר.

עם ההצטרפות של ציר זמן נוסף ל"הצהובות", קיבלנו מן הסתם עוד עומס עלילתי. כלומר, בעוד שחלק מצירי העלילה המרכזיים האפלים-מטרידים-מותחים מהעונה הקודמת עוד לא נחתמו באופן סופי, העונה השנייה עורמת על אלו דרמות חדשות, עוד קצת דיאלוגים קומיים, יחסים משפחתיים דפוקים, הדחקה רגשית גבוהה ועיסוק די שטחי בטראומה קשה מאוד. מהבחינה הזאת, "הצהובות" רחוקה מלהיות יצירה מתוחכמת. היא אפילו די מרושלת: לאורך הפרקים ששודרו עד כה, פוזרו חלקיקי מידע שיכולים לבנות תיאוריות מעריצים מופרכות מכאן ועד להודעה חדשה, ובעונה הנוכחית נשתלו גם דמויות "חדשות" שלא כל כך ברור איפה הן התחבאו במהלך כל העונה הראשונה. אבל נדמה שהקהל השבוי של "הצהובות" מוכן להשהות את הספקות לטובת ההנאה מהטראש שהיא.

מתוך "הצהובות" (צילום: יח"צ באדיבות yes)
מתוך "הצהובות" | צילום: יח"צ באדיבות yes

ומעכשיו קצת ספויילרים: כן, יש מופע מסוג קניבלי העונה, האקט המוחשי הראשון מסוגו בסדרה - ובזכותו אנחנו הצופים מתחילים להבין את גודל ומשקל הטראומה שהנערות האלו חוו. אנחנו מתחילים להבין למה חלקן התשגעו, למה חלקן בהדחקה קיצונית, למה היחסים ביניהן כל כך טעונים וגם כל כך קרובים, ואפשר לשער שבהמשך העונה נקבל עוד ועוד מידע על השהות הארוכה שלהן ביערות.

לסיכום: ברגעים הפחות טובים שלה - למשל עם העוגה שמיסטי מביאה לשונה, ועליה הכיתוב "אני רוצה להתקשר לעורך הדין שלי" - "צהובות" לוחצת מדי. ברור שהיוצרים מאחלים להפוך לקאלט ומדמיינים בעיני רוחם האלווין עם מאות אנשים מחופשים למיסטי, כשהעוגה בידם (וגם: ג'ף המשתולל באוטו לצלילי פאפא רואץ' – רגע שמת להפוך לגיף). ברגעים הטובים שלה, "הצהובות" מצטיינת עם פסקול כיפי, קאסט מפואר ותמהיל מוצלח של אימה ומתח, אלמנטים על טבעיים, דרמה וקומדיה. מדובר בסדרה שהיא קאמפ מוחלט, איך אפשר שלא להנות?

כמה קטנות:

  • מאיפה צצו שאר בנות הנבחרת? אל תיקשרו אליהן יותר מדי, נראה שהן יהפכו לשישליקים מתישהו.
  • איפה חאבי?!
  • מה הסיפור של אלייז'ה ווד והאם הוא ומיסטי יהיו זוג?
  • מה באמת יש לשוטרים על שונה?
  • אחרי שהצהירו על אהבתן באמצעות כתיבה בדם, לאן תקצין לסביותן של ואן וטאיסה?