כל אדם עם גישה לאינטרנט אמריקאי בשנה האחרונה - וספציפית לטוויטר - כבר יודע מה זה "mother": כינוי מלא הערכה לסלבריטאית, לרוב מסוג שחקנית ולרוב בגיל 40 וצפונה, לעיתים בליווי "slay" מדרבן. ג'ניפר קולידג', לורה דרן, טוני קולט, אן האת'וויי, לפעמים אפילו נשים שאינן mother במציאות כמו אריאנה גרנדה. וראיין מרפי? הוא ליהק mothers לסדרות שלו עוד לפני שהיה לזה שם. עכשיו, שבע שנים אחרי שאנתולוגיית "אויבות" שלו התמקדה בסכסוך ההוליוודי בין בטי דיוויס לג'ואן קרופורד, היא חוזרת עם עונה חדשה וסיפור אחר. ובעיקר עם קאסט נשי להפליא, שאין ברירה אלא להתבונן בו ולהיאנח "oh, mother".

כפי ששמה מסגיר, "אויבות: קפוטה נגד הנשים" ("Capote vs. The Swans", שזמינה ב-yes) מתמקדת דווקא בגבר - טרומן קפוטה. הסופר, המחזאי ואייקון התרבות מוצג ב"אויבות" בתור ההומו הכי רכלן במערב, מה שמסייע ל"אויבות" לשמור על המגדור הנשי שלה בגרסתה העברית (העונה השנייה של המותג הייתה אמורה לעסוק במקור דווקא בצ'ארלס ודיאנה, ואז זה כבר לא היה אפשרי). ואם כבר נשים, אז האויבות של "אויבות" הן באמת חברות בכירות בכל מועדון mothers אפשרי: נעמי ווטס היא עורכת המגזינים בייב פיילי; דמי מור היא יורשת המיליונים אן וודוורד; אגדת האייטיז מולי רינגוולד היא ג'ואנה קרסון, אשתו של ג'וני; קליסטה פלוקהארט (אלי מקביל בכבודה ובעצמה) היא לי רדזוול, אחות של ג'קי קנדי; ויש גם את חביבות המבקרים דיאן ליין וקלואי סביני.

שש השחקניות הנ"ל, שמעטרות כולן את הפוסטר לעונה השנייה, נולדו עבור ליהוקים שכאלה ליקום של ראיין מרפי. חלקן כבר אפילו עבדו איתו: ווטס ב"הצופה", רינגוולד ב"דאהמר", סביני ב"אימה אמריקאית". כולן מגלמות נשים שהיו באמת מחוג הסילון של ניו יורק בשנות ה-60 וה-70, ונכנסו לכוורת מעוררת הקנאה של קפוטה בשלב כזה או אחר. אך עבור רובן, סיפור קצר שפרסם חברן הטוב והשתיין במגזין אסקווייר - ובו חשף את סודותיהן הכמוסים - הוביל לסכסוך שכבר דובר בו לא מעט. אין בחירה יותר ראויה למרפי מאשר שחזור הפרשה הזאת, גם אם הוא עצמו מעט פחות מעורב הפעם ובין היתר מפנה את מקומו לבמאי גאס ואן סנט ("מילק", "אלפנט"). 

אפילו כשמתעלמים מסיפוריהן של חלק מהשחקניות, על אף שהם הופכים את הליהוקים שלהן למרגשים כל כך, הנ"ל מעמידות קונטרה ראויה ומחושבת לקפוטה של "אויבות" - שאותו מגלם טום הולנדר, ה-גיי מ"הגייז מנסים להרוג אותי" ב"הלוטוס הלבן". גם טריט וויליאמס מ"שיער" שם, במה שהפך בדיעבד לתפקידו האחרון, לצד ג'סיקה לאנג האדירה ששוב מתאחדת עם מרפי והפעם בתור רוח רפאים. והדרמה עצמה? היא, כפי שמרפי כבר לימד אותנו, שולית לחלוטין מול כל הסטייל ואבק הכוכבים שלה. מורה נבוכים יסודי (ונמרח לפרקים) לפרשה עסיסית מהעבר, כזה שמציע כמה גאולות הוליוודיות ובעיקר מרגיש כמו הסדרה הכי ראיין מרפינית שנראתה אי פעם.