מספיק להציץ בקטגוריית yes London ב-VOD של חברת הלוויין כדי להבין שהבריטים אוהבים מותחנים, ובמיוחד מותחני פשע, דרמות מתח ומותחני ריגול. כמות סדרות ומיני-סדרות המתח שיוצאות מדי שנה מבריטניה היא בהחלט לא מבוטלת, כשרבות מהן מבוססות על ספרים, חלקן מקוריות ולא כולן שוות צפייה. "סוסים איטיים" ("Slow Horses") של אפל TV פלוס, שעונתה השנייה הסתיימה לפני כשבועיים, היא לכאורה עוד מותחן ריגול בריטי בים של מותחנים, אבל היא למעשה הרבה יותר מזה. גם בעונה שהסתיימה עתה הסדרה מוכיחה שהיא כמה רמות מעל מרבית הסדרות בז'אנר.

"סוסים איטיים" מבוססת על סדרת ספרים של הסופר הבריטי מיק הרון, שבמרכזה "בית סלאו" - מקום עגמומי שאליו נשלחים סוכני MI5 כושלים כדי לסיים את הקריירה שלהם. אותם סוכנים לא-יוצלחים מכונים "סוסים איטיים" והם מבלים את מרבית זמנם בביצוע עבודות שוליות וסיזיפיות שאף אחד אחר, בטח שלא "סוכן רשמי", היה רוצה לבצע. בראש הצוות עומד ג'קסון לאמב (גארי אולדמן), סוכן לשעבר ואדם ציני במיוחד ונטול נימוסים בריטיים, שניקיון והיגיינה הם בגדר המלצה בלבד עבורו. חייהם חסרי הריגושים של הסוכנים בבית סלאו משתנים כשהם נקלעים לסיטואציות מסוכנות ומוצאים עצמם מעורבים במבצעים מורכבים, אשר מעמידים את חייהם ואת האומה הבריטית כולה בסכנה

ה"בעיה" הכי גדולה של "סוסים איטיים" היא המיקום שלה. לא הגאוגרפי, אלא שירות הסטרימינג שהיא עלתה בו. הסדרה שייכת לאפל TV פלוס, שירות סטרימינג שפחות נפוץ כאן בישראל, ולכן היא עברה די מתחת לרדאר - וחבל. מדובר בסדרה מצוינת, סופר בינג'ית ומותחת במיוחד שאם הייתה עולה בנטפליקס, כנראה הייתה זוכה לבאזז גדול בהרבה בארץ. "סוסים איטיים" היא לא רק אחת מסדרות המתח המוצלחות של השנים האחרונות, היא סדרת המתח הכי טובה שכמעט אף אחד לא רואה. החדשות הטובות הן שעוד לא מאוחר להשלים אותה, ויש המון סיבות למה כדאי להוסיף אותה לרשימת הצפייה שלכם.

ראשית, בהחלט ניכר ש"סוסים איטיים" מבוססת על סדרת ספרים. זה בולט בעיקר כשזה נוגע לבניית המהלכים העלילתיים, שנעשתה ברמה גבוהה, במיוחד התעלומות והחידות - והאופן שבו הכל מתחבר אחד לשני, בצורה שמוכיחה שהכל מתוכנן ואין שום שאלה מיותרת שנזרקת לאוויר רק כדי למרוח את הזמן. אבל לא כל עיבוד לסדרת ספרים מצליח לתרגם את המילה הכתובה בצורה טובה למסך, ובמובן הזה "סוסים איטיים" מצליחה היכן שאחרות כשלו או צלעו.

אחת הסיבות העיקריות שלא מדובר בעוד מותחן ריגול היא דווקא בגלל שהסדרה בריטית. אמנם יש לא מעט מותחנים בריטיים, אבל "סוסים איטיים" היא אולי הכי בריטית שיש, במובן הטוב ביותר של המילה. הבריטים לא רק אוהבים את ז'אנר המותחן, הם גם מצטיינים בו - ו"סוסים איטיים" מכילה שילוב מוצלח במיוחד של אלמנטים אופייניים לסדרות בריטיות (וחלקם גם לסדרות אירופאיות): ההומור הבריטי, העריכה הקצבית והטוויסטים הבלתי צפויים, שברגעי השיא שלה מזכירים את "הגשר". בשונה מסדרות אמריקאיות, שנוטות יותר להימרח, גם מבחינת אורך הפרקים וגם מבחינת כמות העונות לסדרה הבריטים לרוב מעדיפים סדרות מהודקות וקצרות יותר, במיוחד בז'אנר המותחן, שכנראה מוציא יותר מיני-סדרות מכל ז'אנר אחר.

מהבחינה הזו, כל עונה של "סוסים איטיים" מכילה שישה פרקים בלבד (באורך ממוצע של כ-50 דקות), שלא מבזבזים אף דקת מסך ושומרים על מתח גבוה וקצב מהיר. בכל מה שקשור לטוויסטים ובלי לספיילר, חשוב לציין ש"סוסים איטיים" מספקת חידות קשות במיוחד לפענוח. היא מתוחכמת ומלאה הפתעות - והיא בהחלט לא חוששת להרוג דמויות. הסיכונים תמיד נשארים גבוהים, כל דמות יכולה למות, וזה מרכיב עיקרי לסדרת מתח שבאמת משאירה אתכם על קצה הכיסא

סוסים איטיים, עונה 2 (צילום: באדיבות אפל TV פלוס )
הקאסט בולט לטובה. "סוסים איטיים" | צילום: באדיבות אפל TV פלוס

אחת הנקודות הבולטות בסדרה היא הליהוק, כשמי שזורח במיוחד הוא גארי אולדמן, שמצליח להיות משכנע מספיק בשביל שנוכל להריח מבעד למסך את הדמות שלו. גם קריסטין סקוט-תומאס (שמגלמת את המשנה לראש ה-MI5) מצוינת, והדינמיקה בין השניים היא עוד היילייט של הסדרה. ג'ק לאודן, שמגלם סוכן חדש בבית סלאו, הוא תוספת מעולה, והוא מצליח להיות דמות טראגית, סימפטית, לעתים פתטית ומשעשעת בו זמנית.

"סוסים איטיים" היא הרבה יותר מעוד מותחן ריגול מסיבה נוספת - היא לא רק מותחן ריגול. הסדרה משלבת בתוכה אלמנטים מז'אנרים שכנים, כמו מותחני פשע, מותחנים דרמטיים ומותחני קונספירציה. כל אלה מייחדים אותה אף יותר , וההומור הבריטי הוא הדובדבן שבקצפת שמאפשר לסדרה לא ליפול לרצינות תהומית שמאפיינת את הז'אנר, למרות שהיא משלבת גם נושאים רציניים ורלוונטיים לאנגליה (ולעולם בכלל) של ימינו כמו גזענות, לאומנות, פערי מעמדות ועוד

שתי העונות של "סוסים איטיים" שומרות על רמת איכות גבוהה, ולפי הקדימון הקצרצר לעונה השלישית, נראה שהמגמה הזו תימשך גם בעונה הבאה. היא חודשה לשתי עונות נוספות - שגם הן יהיו מבוססות על ספרים נוספים בסדרת הספרים - וזו הזדמנות טובה להזכיר שעוד לא מאוחר לעלות על הרכבת. שתי העונות כוללות 12 פרקים סופר מותחים שבהחלט ניתן לצפות בבינג' סופ"ש אחד ומהיר, אבל אנחנו לא אחראים לחור שהיא תותיר אצלכם עד שתעלה העונה הבאה.